Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mayıs '07

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
1783
 

Suyun yüzeyinde gezen ada

Suyun yüzeyinde gezen ada
 

Bingölün Solhan İlçesine bağlı Hazarşah Köyünün Aksakal Mezrasına bağlı Turna Gölü Mevkii denilen yer ilçemizden 18 km.uzaklıkta olup, ilçemizin kuzey batısında yer alır. Bingöl-Muş karayolundan yaklaşık 6 km.mesafede bulunmaktadır.

YÜZEN ADA'lı gölün öteden beri Turnalar Gölü olarak halk arasında anıldığı, hatta bundan ötürü o yörenin öylece adlandırıldığı ifade edilirken bu göle her yıl Turnaların geldiğini ancak son zamanlarda bunlardanda azalma oldugu ve yılda iki veya dört çivarında Turnanın ancak buraya uğradığını yöre halkı ifade etmektedir. Turnalar gölü diye adlandırılan bu yerin çok ilğinç özellikleri nedeniyle adı YÜZEN ADA'lı göl olarak ifade edilmektedir.

Göl alanı 2000m2 çivarında olup üzeri(suyun üstü) açık alan olarak 300m2 dir. Bu açık alan üzerinde hareket kabiliyetine sahip 70-80m2 lik bir ada bulunmakta. Adanın üzerinde ağaçlar mevcuttur. Gölgesinden istifade edecek kadar büyüktür. Göl havzasına çevreden hiç bir akarsu veya kaynak suyun gelmemesi ve gölün dışarıya su sızdırmaması, akıtmaması çok enteresan ve araştırmaya değer merak konusudur.

Gölün beslenmeden 3-4 aylık yaz sıcaklıklarında buharlaşması sonucu su seviyesinin düşmesi gerekirken hiçbir azalma sözkonusu olmamaktadır.Ayrıca gölün büyük kısmı şu anda kapalı biçimde üzeri örtülü bulunmaktadır.bu örtü çim ve sazlıktır.Bir buz katmanı gibi gölün üzeri 70-80 cm. kalınlığında bir tabaka(çim köklerinin içiçe geçerek bir file gibi birbirine baglanıp arada kalarak zamanla çürüyen yaprak ve otlardan oluşan humuslu topragın oluşturduğu)ile kaplıdır. Kapalı alanı azaltmak gölün açık alanını çoğaltmak her zaman için mümkündür. Bu katmanlı tabakayı istenilen şekilde veta yerde düzgün biçimde kısım kısım keserek almak süretiyle açık aln artırılabilir. Suyun rengi koyu mavi hatta yeşile çalan bir renkte olup, suyu berrak ve tertemizdir. Gölün bir hayli derin olduğu tahmin edilmektedir.

Karedede görüldüğü gibi gölün üzerinde 3 tane küçük adacık bulunmakta .Bu adalar su yüzeyinde gezinmekte olup batmamaktadır.Doğa harikası olarak bilinen YÜZEN ADA bu zamana kadar yetkililer tarafından pek kale alınmamış ki, ülkemizde bu gibi muazzam eserler bilinmemekte ve tanıtılmamaktadır. Su yüzeyindeki küçük adaların batmaması gerçekten çok ilginç olmakla beraber her mevsim ayrı bir güzelliği olan YÜZEN ADA sadece il bazında bilinmekte olup çok az ziyaretçinin uğrak yeri olmakta. Yolu oradan geçenler için ideal bir gezi yeri olduğunu söylemek isterim. Gerçekten su yüzeyinde batmayan kara parçası ve onun bir sal misali gezinmesi ilginç.
HOŞCAKALIN VE DOSTCA KALIN.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yüzen adalara ayak basabilmeyi, bir de turnaların anlattıklarını dinleyebilmeyi isterdim:) Bu güzelliği bizlerle paylaşıp dağarcığımıza yeni bilgiler eklediğiniz ve günüme güzellik kattığınız için teşekkür ederim. Sevgi ve selamlarımla.

Doğa 
 31.05.2007 14:51
Cevap :
Arzu etmekte;oralara gidip görmek kadar makbuldur.Değerli yorumunuz için teşekkürler.Ülkemizde bunlar gibi nice değerler var .Ama malesef kadrini bilen yok.Elin yabancısı onlarca kilometreden gelip ,gezip ,görüp neşe ile ülkesine giderken,biz baş ucumuzdakilerin farkında bile değiliz.NE GARİP ÜLKE İNSANLARIYIZ..HOŞCAKALIN VE DOSTCAKALIN  01.06.2007 0:31
 

Merhaba, Gercekten boyle bir durum soz konusu ise, yetkilileri bir tarafa birakin(cunku, onlar bu bakir yeri cole cevirtebilecek yetenekteler!) istanbul ve diger buyuk sehirlerimizde yasayan insanlarinda yolu o,tarafa dusmediyse eger, hic kimsenin bilmesine imkan olmayan bir yerin tanitimini yaptiniz Bence gercekten sanslisiniz orada yasadiginiz icin, hic degilse bozulmadan, insaat alanina, kurak topraklara dondurulemeyecek bir gol ve yuzen adalariniz var. Kiymetini bilin derim ve asla yetkilileri uyandirmayin, tabii eger, oralari gercekten cok seviyorsaniz!!! Bizlere, boyle bir yerin varligini bildirdiginiz icinde ayrica tesekkurler...... Saglicakla kalin, LKing

LKING 
 29.05.2007 16:27
Cevap :
malesef bu anlattığım orada bulunan harikalardan sadece biri.ama en mükkemmeli diyebilirim ,orada olan tarihi varlıkların hiçmi hiç değeri bulunmamakta .restore edilenler ayakta kalmayı,edilmeyenler yok olmaya mahkum ediliyo .duyarlığınız ve cevabınız için canıgönülden teşekkür ediyorum.umarım sesimizi MİLLİYET BLOG sayesinde duyarlar. HOŞCAKALIN VE DOSTÇAKALIN.  30.05.2007 0:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 641
Kayıt tarihi
: 07.05.07
 
 

25.06.1974 Bingöl doğumlu olup, kamu yönetimi 2. sınıf öğrencisiyim. Çeşitli yerel gazetelerde mu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster