Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ekim '11

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
3472
 

Suzan Defter

Suzan Defter
 

Net'ten


Bir kitabı nasıl okursunuz?

Önce önsöz kısmını(varsa) okuyup sonra sırayla devam edersiniz değil mi?

Ben de öyle yaptım. Suzan Defter’i aynı şekilde okumaya başladım ama ikinci sayfaya geldiğimde birbirini takip etmeyen metinlerden dolayı yanlış ciltlenmiş olabileceğini ya da baskı hatası olduğunu düşündüm biraz da şaşırarak. 

Biraz dikkat edince bu  şaşkınlık yerini  gülümsemeye bıraktı, aynı zamanda  bir bulmacayı çözmenin rahatlığına. Çünkü bunun, yazarın(Ayfer Tunç) bir oyunu olduğunu anladım. Yazarla ilk tanışmam böyle olunca yazdıklarından önce, yazarın okuyucusuna yaptığı oyuna ortak olmanın mutluluğunu hissettim.

İki ayrı kişinin günlüklerinden oluşmuş Suzan Defter. Kitabın (sol)çift sayılı sayfaları Ekmel isimli bir erkeğe ait günlüklerden oluşurken, tek sayılı(sağ) sayfalar Derya isimli bir kadına ait.

Derya; yıllar önce, abisinin çok sevdiği kadın olan Suzan ile yakınlaşmalarına engel olduğunu onları kıskandığını ve bundan duyduğu pişmanlıkları yazar defterine yıllar sonra, kendi hikayesiyle birlikte. Suzan’la birlikte Derya’yı ve âşık olunan ağabeyinin yaşamlarına giriveririz usulca.

Baba mesleği olan avukatlıktan erken yaşta emekli olup evine kapanan Ekmel beyin günlük tutmaya başladığını öğreniriz ilk satırlardan. Ancak bu öyle bir defterdir ki sayfalar sona erip bittiğinde ölümü çağıracaktır yanına, kesin karar almıştır.

Ekmel bey yalnızlığına ortak bulmak isterken Suzan karakterinin yerine geçen Derya ile yolları kesişir Bu kez Suzan’ı farklı pencereden görürüz. Aşık bir kadının kendisi olarak.

Günlükleri okurken öğreniyorsunuz bunları, aynı zamanda öyküdeki kişilerin ayrıksı, sıra dışı, aykırı dünyalarını keşfe çıkıyorsunuz ve okumanın keyfine varıyorsunuz.

Bu keyifli kitaptan alıntılar yazmamak eksiklik olur diye düşünüp aynı güne ait iki farklı günceden satırlar  ekledim.

30 kasım Cuma (sol sayfa)

Siz hiç yandınız mı Suzan hanım?

Yanmış, hem de nasıl.

Her gün gelirmiş mektup önceleri. Haftada bir gelir olmuş. Hafta uzunmuş, ama razıymış, ayda bir gelir olmuş. Ay daha uzunmuş, ama ona da razıymış. Bir ritmi olsun yeter diyormuş, ben beslerim ruhumu azar azar.

Ritmi tümüyle bozulmuş mektupların sonunda, satırları kısalmış, zehirli bir şeyler sızmaya başlamış kelimelerden.

Yıllar boyu yanmaktansa için için, boş odalarla dolu bir evde boşluk büyütmektense; ipin üstünde yürümekten başka NEDİR BİR HAYAT?

30 kasım Cuma (sağ sayfa)

Ekmel bey garip bir şey söyledi bugün. "Ayrılmak bir solucanın ikiye bölünmesi gibidir," dedi, "bölündükten sonra tanımaz, birbirini parçalar."

"Bence gidenin, kalanın kucağında bir kucak kor bırakmasıdır," dedim.

"Siz çok yanmışsınız," dedi.

Diyemedim ki: isterdim, kucağında bir kucak korla kalan ben olayım.

Okura birden çok okuma önerisi sunan bu kitabı; ben önce kadının günlükleri sonra erkeğin günlükleri sırasında  okudum ve sonra dayanamayıp ikinci kez ama bu sefer gün gün okudum.

Farklı okuma şekilleri olan bu kitabı ve yazarı tanımaktan mutluluk duydum.

Kitabın sonunda günlüklerde adı geçen Suzan adının neden kitabın ismi olduğunu kitabı bitirince anlıyorsunuz. Suzan; ‘yanan ‘ anlamına geliyormuş. Suzan Defter ‘yanan defter’ oluyor.

Geçmişteki unutulmayan yangınlar ‘Suzan Defter’ de bir kez daha ortaya çıkıyor.

*

Ekim 2011 / Kurşun

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

aynen ben de kitap korsan mı diye az daha d£r a koşacaktım sonra aradaki bağlantıyı kesfedince zekasına hayran kaldım kalemine yüreğine sağlıkkkk

sule toksabay 
 05.07.2012 20:58
Cevap :
O bağlantıyı keşfedince yaşanan keyif çok da güzel oluyor. Uzun zamandır Milliyet blog dan uzakta olmam nedeniyle geciken cevabım için çok özür diliyorum.Ayrıca yorumunuz ve ziyaretiniz için de çok teşekkür ediyorum.Selamlar..  15.07.2012 22:06
 

Can dostum sıraya koydum bilmeni isterim.Güzel paylaşıma teşekkürler.İyi ki varsınız.

Şennur Köseli 
 13.10.2011 16:00
Cevap :
Ben teşekkür ederim güvenip sıraya koyduğunuz için.Ben yine de sıranın başına alın derim :))Sevgiler…  13.10.2011 16:12
 

Tanıtım yazınızı iki kez okudum. İlk okuduğumda benim aynı kitaba dair yazmış olduğum http://umutsuziskadini.com/2011/09/29/ayfer-tuncun-suzan-defter-kitabina-dair/ şu linkteki tanıtım yazıma oldukça benzettim açıkçası. İkincide biraz daha iyimserdim. Özellikle ikimizin de 30 Kasım Cuma'yı alıntılamış olması bayağı ilgimi çekti. Ben de blogumda paylaşmayı düşünüyorum aynı kitap tanıtımını. Yazılarınızda kolaylıklar, saygılar.

Umutsuz İş Kadını 
 13.10.2011 12:41
Cevap :
Kitapla ilgili yazınızı MB da paylaşmış olsaydınız mutlaka okurdum.Yazınızı yorumunuzdan sonra okudum.Ve neden benzetmiş olduğunuzu anladım.Kitabın en önemli özelliği; Farklı okuma şekillerinin olması.Kitabın bu özelliğini bilmeyen bir okur eline alınca şaşkınlığa uğruyor.Dolayısı ile kitap tanıtımında bu özellik mutlaka yazılması gereken bir özellik.Ben durumu anlayıp şaşkınlığımı kısa sürede atmıştım.Aynı tarihteki alıntıya gelince siz tüm günü yazmışsınız bense son paragrafları alıntıladım.Nedenine gelince kitabın en çarpıcı satırlarının o paragraf olduğunun altını çizmiştim okurken.Aynı zamanda kitabın ismine uygun satırlardı onlar.Kitabın ismiyle bağlantılı bulduğum için o satırları alıntıladım.Sizin neyi düşünerek alıntıladığınızı bilmiyorum. Elbette MB sayfanızda paylaşabilirsiniz. Ama kitabın özellikleri dışında benzerlikler olduğunu düşünmüyorum. Keşke biraz daha dikkatli okusaydınız. Bir başka kişi daha aynı kitabı tanıtsa aynı özellikleri yazacağından eminim. Teşekkürler.Se  13.10.2011 14:01
 

Merhaba, Güzel yazınız ve tavsiyeniz için teşekkürler. Mutlaka okumak istiyorum, herşeyden öte anlatımınız merak uyandırdı.

Merve Ballı Acar 
 13.10.2011 11:40
Cevap :
Okursanız pişman olmayacağınızı düşünüyorum :)) Beğeniniz beni sevindirdi.Ziyaretiniz ve yorumunuz için çok teşekkür ediyorum.Selamlar sevgiler…  13.10.2011 13:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 193
Toplam yorum
: 572
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 962
Kayıt tarihi
: 13.01.10
 
 

Kırklı yaşlarda başladığım yazma serüvenine elli li yaşlarda da devam etmeye çalışıyorum. Ünivers..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster