Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mayıs '09

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
278
 

Svalbard Küresel Tohum Deposu ve İncir Çekirdeği

Svalbard Küresel Tohum Deposu ve İncir Çekirdeği
 

İncir Çekirdeği/Resim- (http://www.gidahareketi.org/)-


Bundan sonraki savaşlar gıda ve su yüzünden çıkarsa hiç şaşmamak gerek.

(Population Council). john D. Rockefeller' ın nüfus popülâsyonunu düşürmek amacıyla 1952'de kurduğu, aile planlaması adı altında gelişmekte olan ülkelerde kısırlaştırma çalışmaları yürüten bir konsey. Ortadoğu ve Irak medeniyetin boy attığı topraklar. Medeniyetin olduğu yerler ister istemez diğer insanların odak noktası olma konumundadırlar. ABD Irak’ ı petrol için ele geçirdi ama bizim gözümüzden kaçan başka bir değerli şey dünya tohum tekellerinin ve Pentagonunun yan kuruluşlarının gözünden kaçmadı. Ebu Garib’ ten söz ediyorum.

Ebu Garib; dünya gündemine hapishaneleri ve oradaki esir Irak askerlerine yapılan işkencelerle gelen bir yer. Ama buranın başka bir önemi daha var; “ Irak medeniyetlerin beşiği ve binlerce yıl önce buğday tarımının doğduğu yerdir. Ebu Garib' de yüzlerce yılda geliştirilen buğday tohumu çeşitlerinin yer aldığı bir tohum bankası bulunuyordu. Amerikan bombardımanından sonra o tohum mahzeni tarihe karıştı. Artık kimse o tohumların nerede olduğunu bilmiyor. Düşünün, dünyadaki tüm tohum çeşitleri NATO destekli Svalbard' da bir araya getirilip kontrol altına alındığında, dünyadaki diğer paha biçilmez tohum bankalarını savaşlar ve terörist eylemler ile yok etmek çok kolay olacak! Sonrasında da Monsanto ve DuPont gibi devler kendi GDO tohumlarını tüm dünya çiftçilerine tek elden sunabilecekler. Yani tüm tohum çeşitlerini ele geçirdikten sonra dünyanın diğer tohum bankalarını, tekel oluşturabilmek amacıyla yok edebilirler.”(*) Buraya kadar anlatılanlar hemen gündeme düşen olgular değil ama neden şimdi gündeme düştü diye sorabilirsiniz. İşin altında yatan iki nedenin varlığı söyleniyor.

1.Yukarda anlattığımız dünya değerli tohum tekelini ele geçirmek.

2.Tek elden üretilen tohumlar yardımıyla yeni ve üstün insan ırkının dışındakilerine yaşam şansı tanımamak (**) Her ikisi de ürkütücü ve düşündürücü.

Bakın, Yeni Aktüel Dergisinin 29 Kasım - 5 Aralık 2007 tarihli 125. sayısında "Kıyamet Kapısı" başlığıyla kapak konusu olarak işlenen ve 26 Şubat 2008'de tamamlanacağını duyurulan "proje", tamamlana proje hakkında neler yazmış. Norveç'in kuzeyindeki Spitsbergen adasında "Svalbard Küresel Tohum Deposu" adı verilen o ambar, Mart 2008 itibariyle resmen faaliyete başladı. Donmuş bir dağın 130 metre altına inşa edilen ambarda şu anda dünyanın dört bir yanından yaklaşık 3 milyon farklı tohum özel ambalajlarda saklanıyor. Kuzey Kutbu'na 1100 kilometre uzaklıkta olan buzdağı ambarında bazı dayanıklı tohumlar 1000 yıl kadar bozulmadan kalabilecek. Her türlü nükleer saldırıya, patlamaya ve depreme dayanıklı olan bu tohum deposuna "kıyamet tohum deposu" da deniyor. Dünya üzerindeki tüm tohum çeşitlerini bir araya getirmeyi hedefleyen ambarın amacı, gelecekte dünyanın başına gelebilecek nükleer savaş, meteor düşmesi veya iklim değişimi gibi bir felaket durumunda, tohum çeşitliliğinin korunmasını sağlamak.

Yazılan ve anlatılanların yabana atılır yanı yok. Biz hala tüm doğal varlıklarımızı ve kaynaklarımızı heba edip incir çekirdeklerini çöpe atalım.

Konu ile ayrıntılı bilgileri verdiğim adreslerde bulabilirsiniz.

(*) http://www.timeturk.com/abdli-gazeteciden-dehset-veren-iddialar-69340-haberi.html

(**) Alman asıllı Amerikalı araştırmacı-gazeteci F. William Engdahl'

(***)Yeni Aktüel Dergisi 125. sayısı.

(Başka bir yazımızda su üzerine yazılan senaryolar da görüşmek üzere…)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 405
Toplam yorum
: 240
Toplam mesaj
: 59
Ort. okunma sayısı
: 894
Kayıt tarihi
: 19.04.07
 
 

Okumayı ve kendimce yazmayı severim. Samimi eleştirilere açık biriyimdir. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster