Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ekim '20

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
14
 

SWING NEDİR?

1920'li yıllarda Amerika'da çıkmış, caz çağı danslarındandır. Caz müziğinin ritmik temposunu anlatan Swing dansı, Caz dönemi olarak adlandırılan 1935-1945 yılları arasında büyük dans orkestraları ile yaygınlaşmıştır.
Swing dönemi 1934 yılında Swing Kralı Benny Goodman'ın orkestrasını kurması ile başlamış ve ardından 1938 yılında Cameige Hail konserini düzenlemesi ile Swing dansı popülaritesi zirveye ulaşmıştır.Her dönemin kendine ait bir ruhu ve müziği vardır. Her dönem müziğinin de ortaya çıkardığı dönem izlerini taşıyan bir dansı olduğunu söyleyebiliriz. Swing dansı da, caz çağının altın çocuklarının eşsiz müzikleriyle birlikte ortaya çıkardığı bir dans türüdür. Caz çağında ortaya çıkan swing, elbette ortaya çıktığı dönemin ruhunu ve karakterini yansıtmaktadır. Swing dansında, dansın hakimiyeti erkektedir ve dansın şekillenişi erkeğin dansı iyi kavrayabilmesiyle doğru orantılıdır. Swing yapılırken erkek dansçı, kadın dansçıyı hareketleriyle yönlendirmeli ve ritmin hızını müzikle uyumlu hale getirmelidir.

 


Swing dans, Amerika’da caz çağının yaşandığı 1920’lerde ortaya çıkmış bir dans çeşididir. Swing müziği eşliğinde yapılan ve New York’ta sokaktaki caz müzisyenlerinin etkisiyle ortaya çıkan Lindy Hop’un figürlerinin sadeleştirilmesi ile yeni bir dans çeşidi olarak isimlendirilmiştir. 1920’lerde ortaya çıkan bu dans çeşidi, 1950’lere dek en popüler dönemlerini yaşamıştır. Amerika’da bu dönemlerde müzisyenler sekiz nota şekilleriyle müzikler ortaya çıkarmaktaydı. Bu nota şekilleriyle beraber swing dansının da ritmi ve hareketleri belirlenmişti.

 


Swing dansının ritmi çok hızlı veya çok yavaş değildir, ara ara hızlanıp yavaşlayan bu dans caz müziğe uyumlu hareketler sergilemektedir. Dansın coşkulu bir ritminin olması, dönemin caz müzisyenleri tarafından swinge uyum sağlayan yeni bir caz türü oluşturulmasını sağlamış ve swing dansı bir nevi caz müzikte de bir dinamiklik oluşturmuştur.
Swing dansı Afro Amerikan kökenlere dayanan bir dans çeşidi olduğundan ritmi de son derece coşku uyandıran, hareketli ve enerjik bir danstır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 256
Kayıt tarihi
: 28.09.11
 
 

İktisat fakültesi mezunuyum.1995 den beri Kuşadası'nda çeşitli yerel gazetelerinde deneme, makale..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster