Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Haziran '18

 
Kategori
Mesleki Eğitim
Okunma Sayısı
405
 

Sysmex XN-1000 Hemogram Cihazı

Sysmex XN-1000 Hemogram Cihazı
 

Cihazın genel görünümü


Kullanan arkadaşlara hatırlatma yeni başlayanlara kısa bir rehber olması dileğiyle Laboratuvarımıza yeni gelen HEMOGRAM cihazını kısaca tanıtmak istedim.

CİHAZIN AÇILMASI
Bilgisayarın ON düğmesine basılarak beklenir. Bir süre sonra Kullanıcı adı ve şifre bilgisi girilmesi istenir. Bilgiler girildikten sonra cihazın açılması 3-4 dakika sürer. Cihaz BACKGROUND okuması yapar.

REAKTİFLER  VE DEĞİŞİM PROSEDÜRÜ
Cihazda 2 adedi Üst kapak içinde olmak üzere 6 adet reaktif bulunmaktadır. Bunlar
1- Fluorocell WDF (Mavi renk-82 ml)-Üst kapak içi
2- Fluorocell WNR (Yeşil renk-82 ml)-Üst kapak içi
3-Lysercell WDF (mavi renk-5 Litre)
4-Lysercell WNR (yeşil renk- 5 litre)
5-Sulfolyser SLS (pembe renk- 5 litre)
6-Cellpacl DCL (lacivert renk-20 litre)

Bu reaktifleri ekranın sol alt köşesindeki menüden takip edebilirsiniz. Değişim gerektiğinde menü tıklanarak değişimi yapılacak reaktif seçilir. uygun şekilde barkodu okutulur (Üst kapaktaki reaktiflere barkod okutulmaz).EXECUTE tıklanır.

MANUEL ÇALIŞMA PROSEDÜRÜ
Mode değiştirme tuşuna basılır. Tüp tutucu kısım otomatik açılır. Tüp yerleştirilir. Bilgisayar ekranında sol alt köşedeki menüde manuel tüp verme işareti seçilerek açılan menüden tüp numarası yazılması veya kapak açık-kapalı bilgisi  seçilerek  OK tuşu basılır. START (mavi) tuşuna basılır. Çıkan sonuçlar Explorer menüsünden görülebilir.

Cihaz tüp barkodunu okumadığı zaman ekranda bununla ilgili uyarı verip explorer menüsünde "err" koduyla gösterir. Barkod numarasını değiştirmek için "err" kodlu numuneyi seçip  MODIFY tıklanır açılan ekrana numara yazılır. İşaretlenmiş numune VALIDATE tıklanmazsa otomasyona GÖNDERİLEMEZ.

OTOMATİK ÇALIŞMA PROSEDÜRÜ
Tüpler racklara konulur ve racklar uygun şekilde Rack yerleştirme havuzuna konur. Rack ın altındaki çentiğin havuzun çıkıntısına uyumu önemlidir. Cihaz otomatik olarak çalışmaya başlar. Sonuçlar Bilgisayar ekranında Explorer menüsünden kontrol edilir.

QC- KALİTE KONTROL ÇALIŞMA
Daha önceden tanıtılmış kontrol kanları otomatik çalışma prosedürü ile çalışılır. Bilgisayar ekranında QC FILE menüsünden kontrol edilir.

KAPATMA PROSEDÜRÜ
Bilgisayar sol alt menüden  SHUTDOWN seçilir. Boş bir hemogram tüpünün yarısına kadar CELLCLEAN solüsyonu konur ve açılan tüp tutucu kısmına yerleştirilir. START tuşuna basılır. Cihaz yıkama işlemi bitince kendini kapatır.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 16522
Kayıt tarihi
: 24.09.07
 
 

Bir İzmirli olarak Bursa'da yaşıyorum. Sağlık sektöründe çalışıyorum. Fotoğrafa, internete, Japon..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster