Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

İbrahim Yalçınkaya

http://blog.milliyet.com.tr/axbxcx

08 Haziran '07

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
3255
 

Taegukgi / Türk filmi tadında bir Kore filmi

TAEGUKGİ: THE BROTHERHOOD OF WAR (2004)

(http://www.imdb.com/title/tt0386064/)

Kore sinemasının güzel örneklerinden olan bu savaş filmi giriş kısmında "Er Ryan’ı kurtarmak" filmini anımsatıyor. 1950 yılında başlayan Kuzey ve Güney Kore arasındaki savaşın yapıldığı yerlerde kazı yapan bir araştırma ekibi, savaş alanında bulduğu bazı eşyalar vasıtası ile bay Jin Tae’ye ulaşmışlardır. Savaş sırasında kaybolan ağabeyinden bir iz olabileceği düşüncesiyle yola çıkan Jin Tae bir taraftan da geçmişe dalar.

O yıllarda kendisi üniversite öğrencisi, ağabeyi ise ayakkabı tamirciliği yapmaktadır. Annesi ve ağabeyinin nişanlısı ile mutlu bir yaşantıları vardır. Ağabeyi tüm imkânlarını kardeşi ve ailesi için seferber etmiştir ve evlilik planları yapmaktadır. Ancak bu sırada komünist Kuzey Kore ile ülkeleri savaşa tutuşur. Jin Tae ve ailesi mülteci durumunda ülkenin iç kesimlerinde yaşayan ailelerinin yanına doğru yola çıkarlar. Yolculuk sırasında mola verdikleri bir sırada ordu tarafından iki kardeş silah altına alınır. Artık Jin Seok’un tek amacı vardır. Savaşta üstün başarı göstermek ve kardeşini ailesinin yanına göndermek…

8.0 gibi yüksek bir imdb ratingine sahip olan filmde savaş sahneleri üzerinde bir hayli emek sarf edilmiş ve oldukça başarılı olunmuş. 1950 – 1953 yılları arasında A.B.D. ve Çin’in de müdahalesiyle üç yıl süren savaş, dört mevsimi içine alacak şekilde anlatılmış. Savaş sırasında askerlerin çektikleri açlık, sıkıntılar, kahramanlıklar, cinnetler, özlem abartıdan uzak, gerçekçi bir biçimde başarılı olarak canlandırılmış. Tabi soğuk savaşın hüküm sürdüğü yılları konu alan film, siyasi mesajlarda taşıyor. Ana teması kardeşlik ve aile olan film başarı ile mesajını izleyiciye aktarıyor. Duygusal olarak bizle aşağı yukarı aynı özelliklere sahip olan Korelilerin bu filminde de eminim izledikten sonra siz de "bu filmi çekik gözlü oyuncular oynamamış olsa kesin Türkler yapmıştır" diyeceksiniz. Zaten filmin sonu da tam bir Türk filmi finali şeklinde bitiyor.

Yönetmen Je-gyu Kang, bu filmden sonra bir Hollywood firması ile bir sonraki filmini A.B.D. de çekmek için bir anlaşma imzalamış. Demek ki film ve yönetmen Amerikan sinema endüstrisinin de dikkatini çekmeyi başarmış. Zaten bu film bir Kore filmi değil de bir Amerikan filmi olsaydı çok daha iyi pazarlanırdı. Oyunları hazırlanırdı. Oscara adaylığı gündeme gelirdi. İzlenmesi gereken başarılı bir film.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazdıklarını hem merak hem dikkatle okudum. Ellerine, yüreğine sağlık. Merakla okudum(çünki filmi görmedim, görmek istiyorum elbette) diyorum çünki fimde "Memetler"den de sözedilmiştir belki düşüncesiyle. Türk sineması "Kore Savaşıyla" pek/hiç ilgilenmedi. Resmi ağızdan Memetlerin "kahramanlıkları" dile getirildi. Ben hep çocuk/genç yüreğimde "ne işleri vardı 20 yaşındaki gençlerimizin Kore dağlarında?"yı sordum. Belki bir yönetmen Türkiye'den bu filmi izler, etkilenir ve hala yaşadığını düşündüğüm "gazileri" bulur, ilk ağızdan bir senaryoyla Kore ve Memetleri anlatır. Kahramanlıklarıyla, korkularıyla, aile özlemleriyle. Saygılar, sevgiler.

Hamiyet Nene 
 06.08.2007 14:20
Cevap :
Filmi izledikten sonra bende kore savaşı ile ilgili biraz araştırma yapmıştım. Wikipedia da kore savaşında türk askerlerinin rolü, savaşa niçin katılmak zorunda kaldığımız ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz. O ya da bu sebeple bir savaşa girmek / girmeye mecbur kalmak cidden çok zor bir durum. 2. Dünya Savaşına katılmamamız bir başarı ise Kore savaşı NATO'ya katılabilmemiz için bir bedel olmuştur. Orada canlarını yitiren yiğitlerimizi rahmetle anıyorum.  08.08.2007 14:41
 

Yaklaşık bir saat önce Kuzey Kore hakkında geo.nat. kanalında bir belgesel izledim. İnsanlık için tam bir trajedi.

Özkan Salman 
 08.06.2007 1:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2013
Kayıt tarihi
: 07.06.07
 
 

Sinema ile ilgili sağda solda yazdığım yazıları sizlerle de paylaşmak istiyorum. Beğenerek izlediğim..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster