Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Aralık '07

 
Kategori
Savunma Sporları
Okunma Sayısı
2276
 

Taekwondo için dilek ve öneriler

Taekwondo için dilek ve öneriler
 

Bütün amacımız ve düşüncemiz Konya Taekwondosunun gelişimi ve başarının artmasıdır. Değilse kişisel bir amacımız ve menfaatimiz yoktur. Konya Taekwondosuna bugüne kadar birçok kişi hizmet vermiş ve bu konuda hiçbirinin kendi menfaatlerine bir çıkarları söz konusu değildir ve bu konuda epey yol alınmıştır. Alınan yol ve mesafe kesinlikle küçümsenemez. Ancak daha iyi daha güzel daha büyük başarıların olması asla kötü değildir. Bu kişisel bir düşüncedir. Yanlış olabilir değerlendirmek ve takdir sizlerin.

Bir önceki yazımızda kulüblerin şubelendirilerek daha fazla çalışma ortamı ve daha fazla sporcu kazanılması başarıyı kesinlikle artıracak daha rahat çalışma ortamları oluşacaktır. Öncelikle bunun sağlanması gerekmektedir. Bunun kimseye zararı olmadığı gibi aksine daha fazla sporcuya imkan sağlaması, daha az sayıda sporcu ile daha verimli çalışma imkanı, daha başarılı sporcu yetişmesi açısından faydalı olacaktır. Bunun yanında her kulübten her sikletin en iyi sporcularının tespit edilerek İl Temsilcisinin görevlendirdiği antrenör veya antrenörler nezaretinde haftada bir veya iki gün 3'er saatlik antreman seanları düzenlenip hem yetişecek sporcuların verimi hemde alttan yetişen veya yetişecek olan sporcuları teşvik etme imkanı sağlayacaktır. Bununla birlikte ilköğretim, lise ve üniversite öğrencilerimizden başarılı olan sporcularımıza belediyeler kanalı ile burs imkanı sağlanarak başarının ödüllendirilmesi ve başarıya özendirilmeleri sağlanabilir. Yılda iki kez üniversite destekli psikiyatris veya psikolog desteği alınarak sporcu ve sporcu konulu paneller düzenlenebilir.

Birazda antreman programlarından söz edelim.

1- Antremanlar teorik ve pratik olarak iki aşamalıdır. Öncelikle spora yeni başlayan veya devam etmekte olan sporcularımızın bilgilenmeleri açısından teorik çalışmalara önem verilmeli ki pratik çalışmalar daha verimli olabilsin. Sporcu bir hareket veya tekniğin ne olduğunu ne işe yaradığını bilmeli ki ona göre pratiğini yapabilsin.
2- Temel tekniklere ve pumselere kesinlikle önem verilmeli bunlar es geçilmemelidir.
3- Sporcunun yaş durumuna göre Haftada en az bir kez kros çalışmalı yapılmalıdır.
4- Antremandan önce en az 45 dakika, antremandan sonra ise 30 dakikalık kültür fizik esnetme ve germe hareketleri kesinlikle yapılmalıdır.
5- Seanlarda her 15 dakika bir mola verilmeli sporcuların su ihtiyaçlarını karşılamaları sağlanmalıdır.
6- Antreman programı yazılı olarak kesinlikle olmalı ve sporcuların görebileceği yere asılmalıdır ki sporcu bugün ne çalışacağını bilsin.
7- Antreman seanları en az 2, 5 saat olmalı ve haftada 5 günü geçmemelidir.
8- Sporcular üzerinde kesinlikle aşağılayıcı ve küçümseyici baskı kurulmamalıdır.
9- Atlama, zıplama ve sıçrama antremanlarına önem verilmeli buna ilave denge çalışmaları yapılmalıdır.
10- Vücudun bölümleri, puan bölgeleri, teknik vuruşlarda duruş ve vuruşun ayağın veya yumruğun neresi ile yapılacağı vb. konularda bilgilendirilmesi.

TENKİTLERİNİZE VE YORUMLARINIZA İHTİYAÇ DUYULMAKTA OLUP MUTLAKA YAZILARIMI ELEŞTİRİNİZ LÜTFEN HER ELEŞTİRİNİZ UFKUMUZUN BİRAZ DAHA AÇILMASINA YARDIMCI OLACAKTIR. BİZLER FAYDALI BİLGİLERDEN HAZIMSIZLIK DUYAN DEĞİL SİNDİREBİLENLERDENİZ.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

tek vando,yanlış yazdığımı biliyorum ama olsun,çok güzel bir spor dalı terbiyeli bir kere,usturuplu eski tabirle,benim yeğenim gidiyor yaklaşık 3 yıldır ve süpper değişime uğradı,haylazlığı geçti,disiplinli bir çocuk oldu üstelik vicudu da çok güzelleşti tam bir delikanlı gibi oldu henüz 17 si bitti ama çok başarılı,,,sizede başarılar diliyorum......

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 08.12.2007 18:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 7651
Kayıt tarihi
: 17.11.06
 
 

1968 Konya doğumluyum. Evli 2 çocuk babasıyım. Taekwondo ile uğraşmaktayım...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster