Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ocak '19

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
312
 

Tahammülsüz ve Sabırsız Olduk

Anında doyumlu sonuç elde etmek isteyen bir toplum olduk, her şeyin çabuk, olumlu ve istediğimiz gibi olmasını istiyoruz.

Sakin kalma becerimizi kaybettik.

Çok hızlı yemek yeme, çok konuşma, çok hızlı araba kullanma, asansörün çabuk gelmesi,trafikte yeşil ışığın bir an önce yanması, bilgisayarın anında açılması gibi alışkanlıklarımız hep sabırsızlıktan ileri gelmektedir.

İsteğimizin tersi olduğunda ise giderek hayal kırıklığına ve sinirlenmeye başlıyoruz. İşte bütün bunlar sabırsızlığın işaretidir.

Cep telefonları, fotoğraf makineleri, e- postalar, ipod’lar bizi sabırsızlaştırıyor.

Bu teknolojilerle anında sonuca ulaşabiliyoruz ve bu da yaşamın diğer anlarında hemen sonuç elde etme iştahımızı kabartıyor.

Gönderilen bir mesaja anında cevap bekliyoruz, muhatabın müsait olmadığını, işlerinin yoğun olduğunu hesaba katmıyor ve sabırsızlanıyoruz.

İnsanlar birden fazla işi aynı anda yapmak istiyor, ama beyin aynı anda birkaç şeye yoğunlaştırılmış olamaz.

Aynı anda birden fazla iş yapmak odaklanma yeteneğimizi yıpratır. Bunun sonucunda da sorun çözme yargılama, sabırlı ve kararlı olma becerilerimiz zarar görür.

Sabırsız davranışların başlıca nedenlerinden biri de strestir.

Sabırsızlık hayal kırıklığı, sinir, hatta öfkeyle bağlantılıdır. Bu tarz duygular stres seviyemizi artır ki buda sağlığımıza zararlıdır.

Sabırsızlığın sağlık sorunlarını da etkilediği biliniyor.   

Sabırsız kişilerin obez olma ihtimallerinin beklemeyi bilen (sabırlı) kişilere göre daha yüksek olduğu bildiriliyor..

Sabırsız kişilerin ifa etmekle yükümlü oldukları işleri erteledikleri sonucunu ortaya çıkarmıştır.   

Sabırsız kişilerin aşırı alkol tüketimi nedeniyle gece geç saatte çıkan şiddet olaylarına karışma imkânı daha yüksek.

Sabırsızlık genelde yanlış kararlara sebep olduğu için para ve arkadaşı kaybetme sıkıntılarına neden olur.

Sabırsızlık bütçe imkânlarını aşmaya, aşırı derecede borçlanmaya sebebiyet veriyor. 

Evliliğe borçla başlayan çiftler hemen, hemen hiç borcu olmayanlara göre daha az mutlu oldukları sonucuna varılmıştır.

Hz. Süleyman Peygamber sabırsızlığı şöyle tarif etmiş;

“Yarışı hep hızlı olan kazanmıyor, savaşı yiğitler, yiyeceği hikmetliler, serveti anlayışlılar, itibarı da bilgililer kazanmıyor. 

Onların hepsi beklenmedik zamanda, beklenmedik olaylarla karşılaşıyor. İnsan da başına ne zaman ne geleceğini bilmez”  

Sabır, erdemin cesaretidir, umut etme sanatıdır, acelenin panzehiridir, bilgeliğin arkadaşıdır,

Sabrı öğrenmek de, sabır işidir, kuvvetin bir başka adıdır, sevinç kapısının anahtarıdır, güçten daha güçlüdür, gücümüzden daha çok şey başarır.

Sabır boyun eğmek değil, sabır mücadele etmektir, sabredenlere mükâfatı hesapsız olarak ödenecektir.( Hz Eyüp Peygambere ödediği gibi )

Sabır ağrıları dindiren, acı bir ot gibidir. Hem can yakar, hem de tedavi eder. (Mevlana)  

Sabırsızlık insanların en önemli kusurlarından biridir. Sabırsız oldukları için inisanlar cennetten kovuldular, tembel oldukları için geri dönemiyorlar.

Kontrol edemeyeceğimiz şeylerle ilgili kaygı çekmenin hiçbir faydası yoktur. Kaygılanmakla ömür uzatılmaz.

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba sevgili Mehmet Burakgazi, Sabır gerçekten baş edemediğimiz bir konumuz. Bu husustaki yazınız çok bilgilendirici. Hani derler ya; Birine hiddetle bir şey demeden önce içinden birden ona kadar say. Becermek lazım. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 31.01.2019 12:49
Cevap :
Kıymetli İzmirli doksanyedi; Sabırsız bir toplum olduk, hızlı araba kullanıyoruz, hızlı yürüyoruz, hızlı yemek yiyoruz bunlar sabırsızlığın alametleridir.Hiç gerçekleşmesi mümkün olmayan hayallerin anında gerçekleşmesini istiyoruz.Beklediğimiz yada hayal ettiğimiz olmadığı zamanlarda etrafa saldırıyoruz.Saygılarımı sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   03.02.2019 20:08
 

Sabırsızlık genel olarak olumsuzluklara kapı aralar. Sabırsızlığın en tehlikelisi, trafikteki sabırsızlıktır. Bildiğimiz bir öz deyişi tekrarlamak istiyorum: (sabırsızlıkla) acele giden, ecele gidermiş. Sağlıklar, mutluluklar ve selamlar kardeşime...

Yurdagül Alkan 
 30.01.2019 12:52
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan; Sabırsız insanlarız. Dünya gelin misali süslenmiş anında ona kavuşmak istiyoruz.Gerekleşmesi mümkün olan hayalleri değil de hiç gerçekleşmeyen hayallerin hemen gerçekleşmesini istiyoruz.Hızlı araç kullanıyoruz, hızlı yemek yiyoruz,hızlı konuşuyoruz. Yani bu hız hep sabırsızlıktan ileri gelmektedir. Bir yorumumda yazdım keşke Eyyüb Peygamberin hayatını konu alan ( azda olsa benzerlik taşıyan ) bir dizi yapılsaydı insanlar onu seyretseydi diyorum.Saygılar sunuyorum. Bacıma ve onun kıymetli evlatlarına hep sağlık, daima mutluluk diliyorum.  03.02.2019 20:06
 

Tahammül v e sabırlı olmak bir erdem adamın işidir. Ha derler ya sabreden derviş , muradına ermiş " diye bir söz vardır. Sabırlı olmak iyidir. Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 29.01.2019 12:45
Cevap :
Kıymetli Abdülkadir Güler;Gönlüm arzu ederdi ki Eyüb'ün hayatını konu alan ( Biraz benzerlik taşıyan ) bir dizi yapılsaydı. İnsanları bu gelin misali süslenmiş dünyanın boyasından, rujundan kurtarsaydı. Aceleciyiz, tahammülsüzüz ve nihayetinde sabırsızız. Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk dileklerimi sunuyorum.   30.01.2019 9:57
 

Allah öğüdü:"Affeden olun, aldırmayan olun, sabreden olun" şeklindedir sevgili arkadaşım... Önceden önlemli davranmak sonra rahat etmektir... Saygı sabır ve mutluluklar dilerim:)

Halil Güven (Sökeli) 
 29.01.2019 12:07
Cevap :
Kıymetli Halil Güven Sökeli; Dünya süslenmiş gelin olunca insanlar geline ulaşmak ve ona sahip olmak için, hayallerinin tez gerçekleşmesi için sabırsızlığı şiar ettiler.Bu da insanları Rahmani düşüncelerden ve gerçeklerden uzaklaştırıyor.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  30.01.2019 9:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2059
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster