Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ekim '09

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1100
 

Tahita adlı büyücü

Tahita adlı büyücü
 

Netten alıntılar...


Bu yaz okuduğum ve beni en çok içine çeken kitap üçlemesini sizler ile paylaşmak istiyorum bugün. Üçlemenin yazarı Wilbur Smith.

1. Nehir tanrısı. Eski Mısır’ın görkemli tarihinde adı bilinmeyen ama krallığın geleceğini değiştiren pek çok kahraman yaşadı.
Sürüp giden gizli hayatlarında kimi zaman entrikalar, kimi zaman büyük kahramanlıklar ve ölümsüz aşklar yaşadılar. Tüm o kahramanların içinde biri vardı ki neredeyse bütün Mısır tarihi içinde önemli bir rol oynadı.
Acılar içinde geçen yaşamına rağmen iyi niyetini asla yitirmedi. İçinde sakladığı derin bilgiler ve gizli güçler onu Mısır’ın geleceğine taşıdı.
O Taita’ydı. Firavunun büyücüsü, şifacısı ve kızının öğretmeni...
Taita’nın görünmez parmakları Eski Mısır’ı şekillendirirken bizler tüm bilgilerimizi gözden geçirmek zorunda kalacağız.
Maceranın gerçek tadına ulaşmak için Nehir Tanrısı’na dua edin!! Kitabın arka kapağında yazanlar içi hakkında yeterince bilgi vermeye yetmiyor. Çünkü kitap sizi alıp götürüyor başka bir aleme ..

2.Yedinci papirüs. Zorunluluk yüzünden bir araya gelmiş bir serüvenciyle bir araştırmacı, Taita'nın binlerce yıl öncesinden bıraktığı şifreli bilgileri çözmek ve büyük Mısır firavununun mezarını bulmak için zorlu bir mücadeleye girişler. Afrika'da kendilerini bekleyen acımasız rakipleriyle yarışarak sonuca yaklaşmak ve ele geçirdikleri bilgilerin ışığında bilim dünyasına inanılmaz sırları göstermek için neredeyse hayatlarını ortaya koyarlar. Yaşamla ölüm, hayalle gerçek arasına gidip gelen dakikalar kimin kazanacağını belirleyecektir...

3. Nehirler tanrısı. Taita, çok sevgili kraliçesi Lotris'in ölümünden sonra, mumyalama ritüelini yerine getirir ve kraliçesini görkemli bir cenaze töreniyle gömer.
Yaşadığı acı ve ıstırapla baş başa kalmak istediğinden, her şeyden elini eteğini çekerek Afrika çöllerinin en uzak köşelerinden birinde yaşamaya başlar. Sonunda, büyük kederini büyücülüğün gizemlerini incelemeye adar. Zamanla olağan üstü güçlere sahip olur ve Büyücüler Kralı olarak anılmaya başlar.
Mısır'ı üzerine çöken kötülük bulutlarından kurtarmaya çağrıldığında, artık çektiği acı ve ıstırabın kutsal bir amacı olduğuna inanmaktadır.

Her üç kitabın arka kapaklarına yazılmış olan bu tanıtım yazıları, kitabın içeriğini yeterince açıklayamıyor bana göre. Kimi zaman acaba gerçek mi yoksa hayal ürünü mü diyebileceğimiz noktalara geliyoruz kitabı okurken. Muhteşem bir zeka ve gerçeklik ile ele alınmış eserler. Aşkı, ihaneti, yaratıcılığı ve insanın sınırlarının ulaşılmazlığı bizi hayrete düşürüyor. İnsanlığın bilmediklere olaylara yaklaşımı ve bunu efsaneleştirmesi sizi hayrete düşürecek. Tamam, bitti dediğiniz anda bir kölenin kıvrak zekâsı ile yeni bir çözüm üretmesini okuyacaksınız. Hele birde tarihe ve efsanelere meraklı iseniz mutlaka okumanızı öneririm.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Böylesine güzel ve okumaya kışkırtıcı bir kitap tanıtım yazısı zor bulunur. Okuma hevesine sağlık, teşekkürler.

Muharrem Soyek 
 04.11.2009 14:35
Cevap :
Teşekkür ederim. Vallahi bir nefeste okuduğum için paylaşmak istedim. Gerçekten güzel sürükleyici bir seri. Okumadınız ise mutlaka okuyun derim.  04.11.2009 23:01
 

"Muson Yağmurları"nı da okuyun mutlaka.. Sevgiler.. Ata Kemal Şahin

Ata Kemal Şahin 
 12.10.2009 10:08
Cevap :
Teşekkür ederim öneriniz için. Okuma listeme kaydettim "Muson yağmurlarını." İyi günler saygılar.  12.10.2009 10:46
 

Gençliğimden beri en sevdiğim yazarlardan biridir. Diğer kitaplarını da okumanızı tavsiye ederim. Wilbur Smith, 3 ayrı seri roman yazmıştır. Bir tanesi sizin okuduğunuz Mısır serisi. Diğerleri de Courtney ve Ballantyne serileri... Ayrıca bir seriye ait olmayan romanları da vardır.

Der Wind 
 08.10.2009 9:53
Cevap :
avsiyeniz için teşekkür ederim. Courtney serisi hazır okumamı bekliyor . Ben yeni keşfettim yazarı. Katkılarınız için teşekkür ederim.  08.10.2009 12:08
 

Yıllardır elimden düşürmediğim ve kütüphanemde bu üçlemesi dahil bir çok kitabını barındırdığım ve gördüğümde bile sanki kendimi afrika da o maceraların icine gidiveriyormuşum gibi canlı tutan hikayeleri gerçekten cok başarılıdır. daha bir kitabını bitirmeden yenisi çıkardı şaşardım.2006 yılında Tuyap kitap fuarına gelmiş ve kendisi ile tanışma fırsatı bulmuştum. Kitaplarımı imzlatıp biraz sohbet etmiştik. Bu nedenle ayrıca bir yeri vardır bende...

Nilay Yıldırım 
 07.10.2009 14:53
Cevap :
Gerçekten sizinde belirttiğiniz gibi insanı içine çeker yazıları ile. Kendinizi o maceranın içinde buluyorsunuz. Güzel bir paylaşım ve katkı teşekkür ederim. Saygılarımla..  08.10.2009 10:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 96
Toplam yorum
: 562
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2189
Kayıt tarihi
: 13.06.06
 
 

Hayata güleryüzle bakmaktır felsefem ama polyannacı değil. 1961 Sivas doğumluyum, evliyim 2 kızım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster