Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mayıs '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
614
 

Tahmin ettiğim gelinen nokta!

Tahmin ettiğim gelinen nokta!
 

Hastalansa ona ne olur? Ya Ayşe bacıya?


İlaçlar ucuzlayacaktı falan filandı ya, hani hep üstüne basa basa bunun ilaç market zincirlerine zemin hazırlamak olduğunu savunuyordum ya, hem de sağlık hizmetlerinin ranta dönüştürüldüğünü avaz avaz haykırıyordum ya, anlayan anlamıştır mutlaka bu güne kadar, yok, hala anlamadım diyenler varsa buyursunlar ve okusunlar!

Yıllardır gözlerimin doğru dürüst göz yaşı üretmeme problemi var, zaman zaman hafifler, zaman zaman göz açtırmayacak kadar bela olur başıma.

Suni gözyaşı damlaları vardır bu tip sorunları olanlara, geçici rahatlık sağlar, gözün üretmediği gözyaşını, ki üretsin diye göz habire kırpar, günlerce uyumamış insanın gözünün yangısını her dakika duyar; işte bu damlalar göze damlatıldığında belli bir süre rahatlık sağlar.

Elimde vardı, gerektiğinde kullandım, bir de ufak çaplı tedavi edici bir ilaç daha vardı, uzman doktor yazsa dahi SGK karşılamıyordu. Her niyeyse…

Karşılanmayanı alıyorum, 15 TL., geçenlerde elimdeki suni gözyaşları bitmiş, aile hekimine yazdırdım ancak o da ne: İlle de uzman doktor reçetesi istiyor SKG!

Yani, uzman doktor demek bir devlet hastanesinin göz doktoruna muayene olacaksınız, ilacı size o yazacak ve de siz ancak o zaman suni gözyaşınızı alacaksınız.

Bu şu demektir: En yakın devlet hastanesi size muhtemelen en iyi şartlarda bir dolmuş/otobüslük yerdedir.

Muhtemelen göz hastalıkları bakım numarası çoktan bitmiştir, bir gün sonra sabahın kör vaktinde sıraya girmek zorundasınızdır, şanslıysanız sıra bulursunuz!

Anlaşmalı özel bir hastaneye de gidebilirsiniz, tabii ki randevu işini halledebilirseniz.

Şimdi, bu suni gözyaşı ilacının bedelini açıklıyorum: 10,; Tl.

Devlet hastanesinden yazılan ilacın bedeli 8,;Tl, anlaşmalı özel hastaneden yazdırırsanız 15,;Tl.

Bunun hasta bakım masrafını koyun, devlet ve özel olarak, ilaç kesintisini koyun emekli ve çalışan olarak, üstüne bir de ulaşımı… İşyerinden izin almanın sıkıntısına hiç değinmeyelim isterseniz, o başlı başına bir sorun!

Astarı yüzünden pahalıya çıkıyor!

Salak mıyım, alırım eczaneden olur biter!...

Eczanelerin saatleri belli, marketler gecenin bir saatine kadar açık, aaa ne güzel, hem market alışverişimi yaparım, hem de ilacımı marketlerden alırım!

Hah, işte, kaç yıldır amaçlanan nokta!

Paranla al kardeşim!

Paranla al ama eczanelerden değil, ilaç market zincirlerinden!

Muhtemelen ilaç market zincirlerinde, eczanelerde 10,- Tl olan ilaç 9,80 Tl olacaktır, 8,80 olsun hadi, 7,80 ya da!

Yıllarca ödenen primlerin, vergilerin karşılığı üç otuz değil!

Vatandaşlık seçim zamanı hatırlanan zavallı bir insan değil, sağlık ve eğitim ise her bir vatandaşın doğal hakkıdır!

Bu haklar para karşılığı sunulamaz, en basit insan hakkıdır: barınmak, yiyecek bulmak, eğitim görmek ve sağlık hizmetlerine sahip olmak!

Bir devletin, devleti temsil eden meri hükümetin asli sorumluluğudur bu!

Demagoji yapmanın anlamı yok, yok demokrasi yok ekonomi, bu kadar Müslümansan, adaletli dağıtımı sağla, sen ne yiyorsan yiyebiliyor mu diğerleri, hasta olduğunda nerede tedavi görüyorsan görebiliyor mu diğerleri?

Bunlar hiç önemli değil onlar için, ağızlarda yalnızca demokrasi, ekonomik gelişim ve bir de muhalefet edenler; ama muhalif partiler, ama gerçekleri yansıtan basın!

Velhasıl, ninniler bol, uyusunlar mışıl mışıl, uyumayanlara sopa çok, o yetmezse bu hazır!

On Tl’lik gözyaşı damlamı alırım ben, bunca yıl primimi, vergilerimi ödemişken, Allah korusun daha kötü bir rahatsızlığım olsa, hepten isyan etmez miyim ben bu düzeni kuranlara!

Kim olsa eder, vatandaşlık sorumluluğunu yerine getiren herkes bu duruma isyan eder; zira adaletsizlik söz konusudur ve bu da gözümüze sokula sokula demokrasi diye yutulmakta, lakin yandaşlarına zemin hazırlanmaktadır!

Hadi diyelim ben yanılıyorum, ilaç marketler için zemin hazırlanmıyor, sağlık sektöründen rant elde edilmeye çalışılmıyor, peki o zaman memnun mu vatandaş?

Neden sağlık sektörü bu kadar paraya dayalı oldu ve parasız sağlık hizmeti almamız imkansız oldu?

En basiti sağlık ocakları, orada dahi bakılmak paralı, orada dahi yazılan reçetelerin bedeli iki lira, bakılma ücreti ne kadar, bilemiyorum!

Sonuçta sağlık hizmetleri ve ilaç tedavisi paralel gider, sağlıklı bir devlet yapısında bunlar bedelsiz işler, zira çok sevdiğim, saygı duyduğum Atatürk’ün dediği gibi, sağlam kafa sağlam vücutta olur!

Bir milletin, bir devletin en büyük yatırımı sağlam beyinli ve sağlam gövdeli insanlar yetiştirmektir, bunun için her şartı sağlamakla yükümlüdür; bundan kaçınıyorsa bir hükümet, hah işte! Sorgulamak gerekmektedir!

Niye?

Gülgün Karaoğlu

Mayıs,04/2010

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne olursa olsun, ne yaparlarsa yapsınlar. Sonuçta müslüman bir parti. Bir bildikleri var. Ben buna güveniyorum." AKP'ye oy verenlerin düşüncesinin özeti. Saygılarımla...

Ali Haydar ÖZKAN 
 07.05.2010 22:22
Cevap :
:)) Aynen öyle! Hep aynı sözler dökülüyorsa benzer dudaklardan, ezberden başka bir şey düşünülemez! "Kayıtsız şartsız AKP!" yerleştirilmek isteniliyor beyinlere, Atatürk'ten kopyalar çekilerek! Oysa Atatürk nerede, offf AKP kıstas dahi edilemez, sözü dahi edilemez! Çok selam ve sevgilerimle...  12.05.2010 0:22
 

İftira ediyorsunuz, onlar sağlıkta reform yaptılar. Şimdilerde tek derdi İsmet paşa ile uğraşmak, ülkenin hiç bir sorunu yok. Gün gelip kendiside o koltuktan kalkacak , bu günlerinn hesabı ondan sorulacak,bilmiyor, güttüğü koyunlar karşısına geçmiş ağlıyor.Ülkemde ağlancak bir şey kalmamış:) Bak işte millet ilaç alamıyor. Gülgün hanım sağlık ocaklarında katkı payı az, hastaneye uzmana gideceksin ki 10 lira katkı payı verceksiniz, devletin uçağı bu ödediğimiz paralarla devlet erkanını arapların düğünlerine taşıyacak . Sütten çıkmış ak kaşıklara laf ettirmem kusura bakmayın:) Sevgilerimle.

Fatma Güneş ERGEN 
 05.05.2010 8:52
Cevap :
:)) Ahh, evett, pardon yani! :) Ne güzel ninniler bunlar değil mi? Uyumak için ısrar edenlerin ninnilere de ihtiyacı yok gerçi!... Haa, uyur gibi yapayım, cukkamı da kapayım diyenler de yok değil hani! Bizler ise ortada kalan Atatürk hayranı ve cumhuriyet yanlısı kişileriz, sırtımıza saplanan bıçaklar işte bu yüzden! Daha çok bileniyoruz, farkında değiller; parasızlıkla sindirdiklerini düşünüyorlar lakin Kurtuluş Şavaşı ne şartlar altında gerçekleştirilmişti, unutuyorlar, sanırım! Çok selam ve sevgilerimle...  12.05.2010 0:17
 

Parasız sağlık hizmeti sosyal devlet gereğidir. AKP tipi devletlerde öyle şey olmaz. eğer seçimlerde bunları gönderebilirsek belki sosyal devlete dönme adımlarını atabiliriz. Bunun için de çok çalışmak gerekiyor. Allah hepimizin yardımcısı olsun. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 04.05.2010 14:44
Cevap :
Çok haklısınız, gönderebilirsek... Bu ihtimal için yapmadıkları şey yok, işin kötüsü hala savunan ve tapanlar var, hoş, yalnızca ezberden ibaretler lakin ezberler çoğalsın diye üniversitelerde parası olmayanların okumasını da engelliyorlar, vatandaşın para kazanmasını da; bakınız ne tarıma ne de hayvancılığa bir destek ve yatırım var, aynı zamanda müthiş bir işsizlik, enflasyon var! Bir çeşit Kurtuluş Savaşı, başka ne denebilir ki! Türkiye Cumhuriyeti'ni Türkiye'den kurtarmak! Çok selam ve sevgilerimle...  07.05.2010 3:09
 

Neler çıkacak daha ne kötü niyetler, cehaletler.

ekonomi 
 04.05.2010 11:04
Cevap :
Vallaha aslında şimdi de herşey ortada lakin vazgeçilemeyen bir dokunulmazlık zırhı var, bir de garip bir demagoji!... Tabii, siz de haklısınız, kim bilir daha neler vardır, neler!... Katkınıza çok teşekkürler, selam ve sevgiler...  05.05.2010 4:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1269
Toplam yorum
: 4372
Toplam mesaj
: 226
Ort. okunma sayısı
: 1278
Kayıt tarihi
: 18.09.07
 
 

İzmir, 1963 doğumluyum. Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce bölümü mezunuyum ve özel bir şirkette ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster