Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ekim '06

   
  Kategori
  Doğal Hayat / Çevre
  Okunma Sayısı
  2684
   

  Tahta kulübe yapımıyla başladı ve...

  Tahta kulübe yapımıyla başladı ve...
   

  Basına sık sık konu olan küçük ve masum hırsızlıklara uygulanan cezaları zaman zaman okur ve eleştiririz ama devleti soyan kravatlı soyguncular, ormanları yakıp tarla açanlar, hazine arazilerini parselleyen mafyalar ve gecekonduculara verilen ibretlik cezaları göremeyiz nedense. Görmemiz mümkün değildir çünkü bu işler artık meşrulaşmıştır, soyguna arazileri, ormanları korumakla görevlendirilenler de katılınca herkezin yaptığı yanına kar kalır. Oysa ormanlarımız ve çevre bizim büyüklerimizden devralıp çocuklarımıza bırakacağımız emanetlerdir.

  Güney sahillerinde devletten kiralama adı altında villa yapılan, turistik tesis yapılan ormanlarımızı biliyorsunuz. Bunun yanı sıra orman vasfını kaybettirerek rant sağlanan araziler gördükçe insanın vicdanı sızlıyor. Ben İzmir'de yaşıyorum, Ayrancı civarında önce bir tahta kulube yapımı ile başlayan talan bilahare cami ve okul yapımı ile devam etti, sonra Kaynaklar bölgesi bu talandan nasibini aldı. Gündüz orman kesimi, orman içine düğün salonları, fabrikalar, çiflikler hatta bilmem kim odasının dinlenme tesisleri. Şimdi sırada Gaziemir'de bir karış kalan yerler gidiyor, mutlaka minareyi çalan kılıfını hazırlıyor, çalanların, talancıların vicdanı sızlamıyor da buraları korumak için saçı bitmemiş yetimin hakkından maaş alan görevlilerin de vicdanı sızlamıyor mu acaba?

  Bu nasıl bir mantık, nasıl bir yasadır, bir gecekondu yapıyorsunuz efendim üç kuruş emlak vergisi verince hırsızlığınız meşrulaşıyor. Size tapu tahsis belgesi veriliyor, sonra buralara siteler yapılınca karşılığında 3-5 lüks konut elde ediyorsunuz. Devlet devlet olsa bırakın size burayı tahsis etmeyi kullandığınız için sizden kira alır ama tabi ki burada masum bir iki gecekondu değildir, anlı şanlı bakanlarımızın bile orman sahasında yerleri var. Ayrıca bunlar maneviyatcıdır da, yani ahirete günaha inanırlar.

  Nasrettin Hoca'ya "hocam sen makyaj haram diyorsun ama karın yapıyor" dediklerinde "yakışıyor be" cevabını vermiş. Bunun gibi devletin saçı bitmemiş yetimin hakkı olan ormanı, araziyi gasp edeceksin haram diyeceksin ama talan sırası sana gelince "hoca verir talkını, kendi yutar salkımı" diyeceksin. Bu nasıl anlayıştır? Nasıl ahlaktır, nasıl vicdandır? Burada her T.C. vatandaşının hakkı vardır, ben şahsen kınıyor, lanet ediyor ve hakkımı helal etmiyorum. Siz ediyormusunuz?

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
   
   

  Olup biteni görüyor, üzülüyoruz….Elimizden gelen bir şey var mı..Hiç….Bende Hakkımı helal etmiyorum…

  Ali Gülcü 
   28.04.2007 1:47
  Cevap :
  Sayın Gülcü ilgililerin ilgisizliği vatandaşlarımızın duyarsızlığı İzmir Şehir içi otobanı ve Kaynaklardaki orman alanlarının hergün mantar biter gibi gecekondularla (artık gündüz konduruyorlar) dolmasını izlemekten başka çaremiz yok bu beni kahrediyor Tek neden görev ihmali veya menfaattir  03.05.2007 17:35
   

  Bir doğa tutkunu olrak,yazınızı çok beğendim.Hele o fotoğraflar ne kadar güzel.Ormanlarımızı, kıyılarımızı doğal yapımızı korumak,ulusal bir görev ve vicdandır.Gelecek kuşakların bunda hakkı vardır. Teşekkürler.

  Erdoğan Şahin 
   10.01.2007 17:50
  Cevap :
  Sayın Hocam Duyarlılıgınıza teşekkürler  10.01.2007 21:00
   

  bakışınız çok hoş, haklı söze yoruma ne gerek. aramıza hoşgeldiniz.

  Ali BAKMAZ 
   06.01.2007 16:48
  Cevap :
  Bu ülke bizim babalarımızdan alıp çocuklarımıza bırakacağımız kutsal bir emanettir Ama ne yazıkki siyaset,mafya,bürokrat üçgeni ülkeyi talan ediyor korumakla görevliler talanın içinde Acaristan bunun en güzel örneği bakın tahrip edilen doğa hep rant sağlıyacak yerlerde Talan edenede görevini yapmayanada lanet olsun Duyarlı olmak zorundayız. Teşekkürler iyi yıllar  10.01.2007 10:03
   

  Yıkım katliam o kadar büyük boyutlardaki nereye baksanız rüşvetin,adam sendeciliğin, ihmalin şahsi menfaatin ön plana çıktığını görürsünüz. Evet güzelim ormanlar hazine arazileri üç kuruşluk menfaat ve oy uğruna feda ediliyor siz buraları korumakla görevli olanların izni ve gözyumması olmadan talan edileceğine inanıyormusunuz? Ya görevlerini yapmıyorlar ya rüşvet yiyorlar bunun başka izahı yok şehirlerdeki çarpık yapılaşmada bir talan değilmidir. ?

  ali sinan 
   18.11.2006 10:22
  Cevap :
  Namuslu vatandaş elektrik su bağlatacakken binbir prosedür işlem ve zorlukla karşılaşıyor ama tapusuz gecekondular oy ve menfaat uğruna hizmet götürülerek meşrulaştırılıyor. Sonra gecekondu karşılığı gelsin katlar daireler Bu ayıba ortak olan herkezi kınıyor ve lanetliyorum.  29.11.2006 15:19
   
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 6
  Toplam mesaj
  : 1
  Ort. okunma sayısı
  : 2684
  Kayıt tarihi
  : 27.10.06
   
   

  Mersin doğumluyum, assubayım, Levazım Okulu ve Anadolu Üniversitesi mezunuyum. Doğa ve deniz sporlar..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster