Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Eylül '15

 
Kategori
Yoga / Meditasyon
Okunma Sayısı
328
 

Tai Chi’de başlama selamı

Tai Chi’de başlama selamı
 

Tai Chi


Tai Chi ile ilgilenmem yıllar önce Uzak Doğu felsefesi ve Aikido çalıştığım yıllarda başlamıştı. Birkaç sene önce bir gönül dostumla Çinli bir ustanın Antalya’daki bir otelde verdiği sabah eğitimlerine katılmak dışında, ciddi bir şekilde Tai Chi çalışmak yakın zamana dek mümkün olmamıştı.

Artık başladım ve başlamanın da heyecanıyla basit ama önemli bir yeni bilgiyi paylaşmak istiyorum.

Hayatta kalben yapılan hareketlere ve ritüellere inanırım. Akıl-benden-kalp koordinasyonu ile yapıldıklarında çok büyük bir etkisi vardır.

Namaz da öyle değil mi? Kendini yaptığın ibadete veriyorsan, kalben oradaysan ve akıştaysan zaten bu ilahi bir irtibattır

Ritüeller kişiyi geliştirmek, ilahi irtibatını artırmak ve daim kılmak için belli sıklıkta, aynı şekilde, aynı yöntemle, aynı mekanda, ve hatta aynı zamanda tekrar edilen uygulamalardır. Bu sadece dini bir uygulama değil. Ritüeller öğrenmenin ve alışkanlık değişiminin olmazsa olmazı. Yani sadece dini alanda değil, tüm eğitim sistemi, kişisel gelişim, spor vs tüm çalışmalarda kullanılan bir yöntem.

Çünkü insanoğlu öğrenmeyi ancak uzun dönemli hafızasına taşıdığı bilgilerle yapıyor. Bunun içinde uygulama ve tekrar önemli. Böylece kısa süreli hafızadan bilgi uzun dönemli hafızaya taşınıyor. Tekrarlar ile de kalıcılığı sağlanıyor.

Amaç önce dıştan içe ve sonra içten dışa kişinin olmasını sağlamaktır. Dıştan içe süreçte kişi bilmek aşamasındadır. Sonra kendi içinde öğrendiklerini sentezleyerek bilmekten yapmaya geçer. Bildiklerini hayatta test eder. Ve sonra bir gün olur ki, artık nefes alır verir gibi yapmaktadır ki bu da olmaktır ve artık her hal ve tavrı onun içinden taşan ışığı ile taçlanır. Bu da dıştan içe süreçtir.

İşte bu noktada Tai Chi çalışmasına başlarken verilen bir selamdan bahsetmek istiyorum.

Sağ el yumruk yapılarak, göğüs hizasında sol ile birleştiriliyor yavaşça. Sol el ise baş parmak içe doğru kırık ve diğer 4 parmak düz olacak bir şekilde duruyor. Kalp hizasında sağ yumruk sol elin avuç içine oturuyor. Ve baş hafifçe öne eğilerek selam veriliyor.

Aikido’da sahil diğer Uzakdoğu sporlarıyla ilgilenenler bu ve benzeri selamları bilirler. Çalışmaya başlamadan önce saygı ve şükran sunmak önemlidir. Hem sisteme hem de kuruculara duyulan bu minnet ve saygı dışında bu ritüel kişinin bilinçaltını yapacağı çalışamaya hazırlar. Zira uygun zihinsel durum sağlanmadıkça doğru uygulama yakalanamaz. Zihinsel hazırlık her şeydir.

Şimdi gelelim bu selamın deruni anlamına...

Tai Chi’de yumruk kişinin kendini aşmak için kendi içinde verdiği çabayı, içsel mücadeleyi anlatıyor. Sol elinde 4 parmağı ise bu çalışmanın bedensel, zihinsel, duygusal ve ruhsal yönlerini sembolize ediyor. Ve de 4 elementi. İçe kırık baş parmak ise tevazu sembolü.

Salt fiziksel olarak verilecek bu selam herhangi bir beden hareketinden fazlası olmayacaktır. Ancak selamın anlamını bilmek selam verme sürecine anlam ve keyif katıyor. Bir de kişi bunun batıni anlamını tüm hücrelerinde ve kalbinde hissederek bu selamı verebilirse, işte o zaman ilahi irtibat kapısı aralanır.

Aslında hayatta her şey bir ibadet olabilir. Yeter ki şekilde takılmayalım. Şekilde kalmayalım. Görünen her şey görünmeyenin tezahürü ise o zaman şeklin deruni anlamına vakıf olmaya çalışmalı ve bunu gönülden yapmalı. O zaman akıl susar ve akıl ile beden kalbin enstrümanı olurlar.  İşte o zaman Aşk’ın kapısı aralanır. Hakikatin nuru kalbe bir vurur, kalp artık gönül olur. Gönül olan kalp ise aklı aydınlatır. İşte böyle bir kalp ve akıl birlikteliği yapılan her şeyi emsalsiz bir keyfe büründürür.

Basit bir selamdan nerelere geldik ancak hayatta her şey vasıtasıyla ilahi irtibatı sağlamak mümkün. Bu bir hal meselesi. Kalp meselesi.

Gönül kapınızın ardına dek açılmasını dilerim. Dilerim öyle olsun.

Sevgiler,

Kenan

 

https://twitter.com/Naacel

https://www.facebook.com/public/Kenan-Kolday

https://instagram.com/naacel/

http://naacel.blogspot.co.uk/

http://www.felsefetasi.org/author/kenan-kolday

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 243
Toplam yorum
: 48
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1198
Kayıt tarihi
: 29.10.12
 
 

Çocukluğumdan beri kendimden büyük bir şeyleri arayıp durdum. Ve 1999 yılında yaşadığım şoklar il..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster