Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Kasım '08

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
740
 

Taka'n varsa kıçında, iş'in varsa başında duracaksın...

Taka'n varsa kıçında, iş'in varsa başında duracaksın...
 

ekonomist dergisi


Demiş atalarımız...
Geçen yıl, sadece para uğruna, üstelik yanlış yapıldığı için 2 kez daha tekrarlanan ameliyatlarım sonrası yaşama küsmüştüm. Hadi leyn dedim.. İyi beslen, sağlıklı yaşa, spor yap, çok çalış hikaye.. Kasabın biri gelsin, para kazanmak için oranı buranı biçsin... Üstelik de yanlış biçsin. Sonra bir diğeri onu düzeltmeye bir daha, olmadı bir kez daha ameliyat etsin.. Reva mı bu?.. Kader mi diyeceğiz şimdi bunun adına?
Her nekadar adımız “Türsab'daki satanist” e çıktıysa da kendi çapımda inançlıyımdır. Bir allahın kulu da çıksın bana kul hakkı yedi desin, bir öbürü de paramı ödemedi, sigortamı yatırmadı yada ticarette beni dolandırdı...Yok öyle bişi. Ama hepsi hikaye.. Yetkili ! bunları kaal’e almıyormuş demek...
Küstüm ben de herşeye.. Bodrum'dan bir ev aldım.. Niyetim artık orada yaşamak...
Aylardan Şubat.. İşimi, 18 senelik iki profesyonel arkadaşlarıma bıraktım. Sistem oturmuş artık. Aldı-verdi’yi ben Bodrum’dan internet üzerinden hallederim. Hele bir konu komşu ile tanışalım.. Benim gibi sonradan görme! Bodrum’luların kışlık mekanı Bodrum-Marina... Zaten Gümbet'i, Bitez'i, Turgutreis'i köpekler basmış.. Arabadan inmeye korkarsın.
-Merhaba. Ben Cem. Turizmciyim. Yanlış ameliyat oldum. Küstüm geldim Bodruma
-Merhaba ben Musa. Eski fabrikatör. 3 fabrikam, yüzlerce çalışanım vardı. Küstüm geldim Bodruma..
-Ben Esra.. Emekli kolej öğretmeni.. Şairim. Beni kimse anlamadı. Geldim Borduma. Ben Çağrı, Yazarım.. Nalan, Ressam.. Umut, el sanatları, ebruli sanatı v.s.
-Arif, halen aktif mimarım. Ayşın, genç emekli modacı.
-Özlem, Ahmet, Hüseyin, Burçin...... Bunlar da genç emekli dullar..
-Kutgün, Asuman, Cenk, Müge, Çağdaş... Onlar, yolun yarısını geçmelerine rağmen, elmanın diğer yarısını bulamayanlar.
İşte yeni arkadaşlarım. Günaşırı etkinlikler düzenliyoruz. Bugün “Recep’in kahvesi”nde okuma günü... Sandalyelerden bir daire çizdik çıtır çıtır odunun yandığı sobanın etrafına. Neymiş?; herkes okuduğu kitaptan birer ikişer paragraf okuyacakmış... İyi de ben daha elime kitap mitap alamadım. Gazete okusak?... Ya da ben "pas" desem... Yarın Kaptan’ın kahvesinde şiir günü.. Herkes bildiği bir şiiri okuyacak. Eyvah.. Tek bildiğim “Yağdı yağmur.....” Sonraki gün Davut’un kahvesinde Nalan Hanım’ın resim sergisi. Herkes bir yorum yapıyor. Terminoloji farklı. Anlamadığım ne çok kelime varmış bu resim işinde. Dualist, subjektif, naturalist v.s.. Sıra bende. Bendeniz kankam Erman Toroğlu terminolojisi ile yorumlasam ayıp kaçar mı acaba?.. Hocam, bi kere bu resimdeki karının karpuzları ofsayt ...
Neyse. Böyle gidiyor etkinlikler. 1. Hafta OK.. iyiydi.. 2. Hafta of ama yaaa.. 3. Hafta.. Ya yeter yaa.. 4. banane yaa.. 5. Hafta hstr yaa.. 6. Hafta okula gitmemek için ateşi çıkan ilkokul talebelerine döndüm. Bahane üstüne bahane..
Yeni bir meşgale bulmalıyım. Hmm.. Teklif güzel. Ramiz abi balığa davet etti. Sabah 5’de buluşacakmışız.. Abi, randevulaştın mı ki balıklarla 5'te diye.. Şööle 10:00 gibi buluşsak.. Olmaz! 4’de uyandırdı beni.. Takım taklavat ondan. Geceden hazırlamış. Saatlerce sürmüş. Çıktık yola.. 1 saat sonra mekandayız. Saldık oltaları... Hadi balık.. Gel! Saat 07:00, tık yok.. 08, Gel len bi dene.. 09.. Ohh Ramiz abi çekti bir tane.. 10:00, 11... eeee gelmezsen gelme.. a.k.mun balığı.. Çek abi limana.. 5 lira verdim mi kralını kiloyla alırım lan ben bu balığın..
E n’apcaz şimdi?.. Koyları dolaşalım... Güzel; Gümbet, Bitez, Akyarlar, Turgutreis, Kadıkalesi, Gümüşlük, Yalıkavak, Gündoğan, Tükbükü, Gölköy, Torba.. Tombik-tombik hooop geri; Torba, Gölköy, Türkbükü.... Bu da bitti.
Akşamları yine Marina, olmadı Güvercinlik restaurantları, olmadı Gümbet plajında kayıkların yanında çilingir sofrası. Göbek yürüdü, ayık dolaşamıyoruz artık.
Bu arada İstanbul’da işler boktan gidiyor. Ciro %80 düştü.. Tamam, çocuklar ellerinden geleni yapıyor ama.. ama.. işte. Olmuyor nedense. Ablam Allaha ısmarladık demek için aradı. Amerika’ya gidiyormuş.
-kaça buldu bizim kızlar sana bileti?
-başka yerden aldım bileti.
-haydaa. niyekine?
-e şimdi ben bir-iki sordum. Detay alamadım. E sen de yoksun..
-n’olmuş ben yoksam?
-Şimdi bişeyi yanlış anlarlar, bişi olur. Sana da dönmek olmaz şikayet gibi..
-eee?
-e si gittim başka yerden biletimi aldım..
Ablam bu. Öz.. Biletini başka acentadan almış...
Bir başka gün kanka’lardan biri aradı. Muhabbet esnasında Benelüx (Belçika-Hollanda-Lüksemburg) turu yaptığını söyledi. Dedim
-e oğlum söyleseydin ya indirim yapardık..
-yok yaa, ben sizin şirketi aradım.. Dönmediler geri. Ben de ... şirketi ile gittim..
-nassı yani ya kanka?..
-e sen yoksun...
Tabi bu süreç devam etti.. Ablalar, akrabalar, kankalar, tanıdıklar, dostlar... İhalelerde “sıfır” çekmeler. 10-11:00 de ofise gelmeler, akşam 5’te vınlamalar, kafa izinler, ilanda, web’de yanlışlıklar, satışta isteksizlikler.
Bi dakka yaa bi dakka.. Yettim gari..
Atalarımız haklı; Tarlan varsa içinde, taka'n varsa kıçında, iş'in varsa başında olacaksın...
İşimin başındayım dostlar.. Hoşbulduk.. Bekleriz efendim..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sizden www.girisimmagdurlari.com diye bir site bekliyorum Cem Bey :) Milliyet Blog sayfam için hazırladığım 3-4 bölümlük bir yazım var, aynısını yeni sitenize de (!) gönderirim. Hatta kafamı toparlayabilirsem www.doktormagdurlari.com'a da bomba gibi bir yazı göndereceğim. Bakalım YUH dedirtebilecek miyim okurlara?

Kapaparantez 
 26.11.2008 18:15
Cevap :
hmm. takip ediliyoruz galiba.. Teşekkürler  27.11.2008 17:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 282
Toplam yorum
: 172
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 4294
Kayıt tarihi
: 23.01.07
 
 

Kayseri doğumlu, 1977'den beri Sektörde (Otel, Çarşı, Yurtdışı Acente, Profesyonel Turist Rehberi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster