Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mayıs '14

 
Kategori
KOBİ
Okunma Sayısı
124
 

Takas (barter) 1

Takas (barter) 1
 

barter, takas, ticaret, ekonomi, para, mübadele


Takas, şüphesiz insanoğlunun en önemli buluşları arasında yer almaktadır. İnsanoğlu ticaretin temellerini sahip olunan bir malı, ihtiyaç sahibi başka birisinin malı ile değiştirerek farkında olmadan atmıştır. Mesala, yetiştirdiği tavuğunu yemeyerek kendisine giyeceği bir şey almak için kullandı. Sonra tüm varlıkların tek cinsten ifade edildiği parayı icat etti. Ülkeler arası ticaret gelişti. Uluslar arası ticaretin daha ilerisi olan globalleşme ile birlikte siyasi, ekonomik ve askeri riskler ortaya çıktı. Bu riskler sonucu para birimlerinde oynaklıklar meydana geldi.
Ulusal yada uluslar arası alanda ticaret yapan işletmeler maruz kaldıkları riskler sonucu ellerinde birikmiş stoklar buldular. Nakit sıkışıklığı ve stok bulundurma maliyeti firmaları zor duruma düşürdü. Bu durum barter yan takas sisteminin doğuşuna temel hazırladı. Klasik takas sisteminden farklı olarak barter sistemi klasik takas sisteminin gelişmiş bir versiyonu olarak krizler sonrası gerçekleşti.
 
Dünyada günümüzde barter ticareti, pek çok kaynakta geleceğin ticaret şekli olarak ve en büyük finans olayı olarak adlandırılmakta, dünya ticaretinin yarısının Barter Sistemi ile yapılacağını söylemektedi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 77
Toplam yorum
: 18
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 571
Kayıt tarihi
: 03.07.08
 
 

37 yaşındayım, yüksek lisans mezunuyum. ve girişimciyim. İngilizcem iyi sayılır. Gıda ve perakend..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster