Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Şubat '08

 
Kategori
Aksesuar / Takı
Okunma Sayısı
3786
 

Takılarım Tokalarım

Takılarım Tokalarım
 

Benim Tokalarım


Kıyafetlerimizi tamamlayan takılar, aksesuarlar özellikle biz kadınların vazgeçilmezlerimizdendir.

Takılar, az veya çok, sade veya abartılı, ucuz veya pahalı tercihlerimizle, kişiliğimizi, yaşımızı, ekonomik durum ve sosyal konumumuzu da belirleyen bir göstergedir aynı zamanda.

Tarihte de, değerli taşlar ve madenlerden yapılmış kolye, taç, bilezik, yaka iğnesi, bileklik, kemer, yüzük, küpe, halhal gibi takı ve aksesuarların, kral, kraliçe ve egemen sınıfların, din ve devlet gücünü simgelediğini, temsil ettiğini görüyoruz.

Bununla takı ve aksesuarların karşı tarafı etkileme, hayranlık ve saygı uyandırma amacı taşıdığını ve gövdenin bir uzantısı olarak kabul edilip simgesel olarak takanı yüceltme görevi gördüğünü düşünebiliriz.

Diğer taraftan gizli güçlerden ve kem gözlerden korunmak üzere de insan gövdesinin çeşitli bölümlerini süslemek ve bezemek için takı ve aksesuarlardan faydalanılmıştır.

Günümüzde ise her yaşa, cinse, zevke, ekonomik ve sosyal konuma hitap edecek çeşitlilikte takılar vitrinleri süslemekte.

Daha da ötesi; kadınlar artık kendi takılarını, kolye, küpe ve yüzüklerini çeşitli kursların yardımıyla ve kendi yaratıcılıklarını da kullanarak kendileri üretmekteler. Ve bu ürettiklerinden para kazananlar da mevcut.

Benim, takıların yapımı konusunda isteğim ve yeteneğim yok. Sadece takmasını seviyorum.

Kolye, yüzük, küpe, toka hepsi de keyifle satın aldığım ve taktığım aksesuarlar.

Kolye ve yüzüğü ihmal edebilirim ama kulağımı küpesiz, saçımı da süslü tokasız düşünemem. Neyse ki fazla masraflı değilim. Özellikle gümüş ve bijuteri ürünler bu konuda beğenilerimi tatmin ediyor. Altın ve değerli taşlara verilen paraya da her zaman acımışımdır.

Yani “Tek taşımı kendim almam”. E bana alan olursa da (!) alsın ne yapayım, hayır demem :)

Saç tokalarım ise genellikle kendi imalatım (!)

Bunun nedeni de benim beğenime ve kullanımıma uygun tokaları bulmakta zorluk çekiyor olmam. Farklı tokaları, şerit ve çiçekleri birleştirip kendime tokalar yapıyorum.

Saç tokalarını çok seviyorum ve ister uzun isterse kısa saç olsun, küçücük bir tokacık dahi olsa saça kondurulmasını çok hoş buluyorum.

Bence toka sadece saçı toplamaya yaramıyor kıyafetlerimizi, makyajımızı ve bizi tamamlıyor. Ayrıca saçı ile uğraşmaya fazla vakit harcamak istemeyen (benim gibi) kadınlara pratik ve şık çözümler geliştiriyor.

Hatırlamaya çalışıyorum da eskiden de süslü tokaları sever miydim ben? Yoksa yolun yarısından sonra mı sevmeye başladım?

 

Tijen Taşı- İzmir

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu gün toplantıda,geçen sefer elimde beyendiğin yüzüğüm ve küpesinin aynısı senin için hazırdı ,amaaa sen yoktun.Tokamı da alamadım ne olucak şimdi.:)) sevgiler.

ay.şe 
 25.02.2008 0:07
 

Ayrılmaz bir parçayız. Küpesiz ve kolyesiz sokağa çıkmam vallahi.:)) Toka konusunda ben de sıkıntılıyım o kadar çeşit arasında ben de zorluk çekiyorum toka seçimi konusunda. Hatta dün bizim evin altına bir aksesuarcı açılmış toka almak istedim, ı ıh yok beğendiğim bi şey:)) Bak bir ortak yönümüz daha çıktı Tijen'cim. Sahi burcun neydi?:)) Sevgilerimle...

Özlem Akaydın 
 19.02.2008 9:13
Cevap :
Takısız olmaaaaaz :))) Beni duyanda şıkır şıkır süslü birisi sanacak :) Tam aksine ama işte o açığı da kulağımızı, elimizi saçımızı biraz renklendirerek kapatıyoruz :) Tipik bir oğlağım ben.Sevgiler benden:)  19.02.2008 13:31
 

özenip alsam da taktığımın beşinci dakikasında kafamda ağırlık yapıyor duygusuna kapılıp çıkardım. Siz takın ben seyredeyim. Sevgilerimle...

narçiçeği 
 16.02.2008 23:51
Cevap :
Eskiden benim de böyle toka meraklarım yoktu. Son 3 yıldır saçımı uzatıyorum. Ama kısa saça bile küçük, taşlı, hafif tokalar iliştirmek pek hoş duruyor. Ben de de yaşlandıkça daha mı kokoş olacağım ne :)) Teşekkürler, sevgi ve selamlarımla :)  17.02.2008 13:35
 

Sevgili arkadaşım ne zamandır merhaba diyeceğim size. Bu güzel yazınız bana yıllar önce ilk İngiltere seyahatimi hatırlattı. Çantam paso ikinci el bilimsel kitap ve sıkı durun incik boncuk takı doluydu dönüşte. Öyle güzel küpeler ve incik boncuklar o denli ucuzdu ki. O sıralarda bizde gelişmemişti o sektör. Çoğunu da dostlarıma armağan etmiştim. Bir de küpeler sonradan kullanmaya başlayınca gördüm ki müthiş alerji yapıyor. Kulaklarım irin içinde kalınca takmaktan vazgeçtim. Takamadım bendekileri. O nedenle gümüş küpelere bayılıyorum. Her yıl tatile giderken Afyon civarındaki mola yerinden bir gümüş küpe beğenirim uyku mahmuru ve onu bi yıl takarım.Geçen yılki minik gümüş topları çok sevdim ki yenisini almama rağmen henüz kullanmaya başlayamadım. Saç tokaları konusundaki görüşlerine de aynen katılıyorum. Eskişehir de de güzel takılar vardı değil mi? Selam ve sevgiler.

Ezgi Umut 
 13.02.2008 17:33
Cevap :
Hayatımızı ve bizi renklendiren , çoğu zaman da seçimlerimizle kişiliğimizi yansıtan küçük ayrıntılar takı ve aksesuarlarımız.Az ya da çok, hangi kadın hayır diyebilir ki ? Gerçi artık erkekler de renklendi bu konuda :)) Bijuteri küpe ve bileklikler bende de alerji ve yara yapıyor.Çok kısa süre için takılırsa belki. En iyisi gümüş.Haklısın Eskişehir Atlıhan 'da çok güzel lületaşı takılar vardı. Ben de bir küpe aldım. Ama lületaşını gümüş ile çalışmıyorlar.Sevgili Ezgi İzmir 'e gelirsen haberim olsun, beklerim.En içten sevgilerimle :)  13.02.2008 19:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 156
Toplam yorum
: 955
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2783
Kayıt tarihi
: 03.04.07
 
 

SÖZ UÇAR, YAZI KALIR. 9 Eylül Ünv. İşletme mezunu, 9 Eylül Ünv.Sosyal Bil. Ens.Sağlık Kurumla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster