Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ekim '13

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
25
 

Takımların durumu

Futbolda başarıya giden yolda en önemli anahtarlar yönetim - teknik direktör- oyuncu -taraftar  yani kısaca camia huzuru, takım - kadro istikrarı ve yedek kadronun yeterliliğidir.

Öncelikle GS da camia huzurunun sağlanması adına Ünal Aysal ın girişimini kabul etmek durumundayız. Bugünden itibaren GS'ın saha içi sonuçlarının bu konuda etkili olacağını düşünüyorum.Taraftar için Fatih Terim çok değerlidir, ama GS daha önceliklidir. Esas olan sonuçlardır.Tabi ki başarısızlıklar alınırsa taraftar alınan kararları sorguluyacaktır.

Kadro istikrarı konusunun Mancini'nin çok özen ve önem göstereceği bir konu olduğunu daha evvelki deneyimlerinden zaten biliyoruz. Kadro istikrarı saha başarılarını, saha başarıları camia huzurunu sağlıyacak gibi görünüyor.GS için önümüzdeki süreç zor olacaktır. Zamana ihtiyaç vardır, ama unutmamak lazım ki ortada olan puan farkı bu durumu dahada zor hale getirmektedir.

Yedek kadro yeterliliği konusunda son Akhisar maçı kötü sinyaller vermiştir. Engin, Amrabat, Ceyhun, Emre, Yekta gibi isimlerin istenen seviyede olmadığı, ayrıca sahadaki oyunculardan Selçuk ve Burak ikilisinin bu sene için istenen form ve arzu düzeyinde olmadıklarıda bilinmektedir.Hamit' in geçen sene ortaya koyduğu oyunun Hamit çizgisinin çok altında olduğunu çoğumuz düşünmekteydik, ama bu sene Hamit'in eksikliğinde GS için geçen seneki performansının bile ne kadar önemli olduğunu kabul etmek zorunda kaldık. Ayrıca Snejder' in varlığı her hafta GS kadro seçiminde sürekli kocaman bir soru işareti olarak kalmaya devam ettiği sürece sıkıntıların çok rahat aşılamıyacağını düşünebiliriz.

BJK açısından camia huzurunun diğer iki rakibine göre daha ileride olduğunu düşünebiliriz. BJK i geride bırakacak husus hem sahadaki onbir, hemde kenardaki oyuncuların kalitesi açısında rakiplerinden geride olmasıdır. Bugüne kadar sahadaki gösterilen mücadele ile bu fark kapatılmıştır. Ama uzun lig maratonunda mutlaka daha fazlasına ihtiyaç olunacaktır. Sadece GS maçının ikinci yarısına bile bakarak durumu özetliyebiliriz. BJK yönetiminin devre arasında buna göre bir politika izliyeceğini tahmin etmek zor değildir. Gelecek sene FB nin Avrupa Kupaları' ndaki cezasının devamınıda düşünersek BJK için bir fırsat yılı olabilir bu sene. Yönetimin genel tavrınında, teknik direktörün genel tavrınında futbolcular ve camia üzerinde çok olumlu sonuçlar verdiğini ve vermeye devam edeceğinide tahmin edebiliyoruz.

FB için herşey günlük gelişmelere endeksli. Şu an camiada oluşmuş gözüken huzur, önümüzdeki seçim sürecinde yada Yargıtay'dan beklenen kararların açıklanması sonrasında erezyona uğruyabilir. Ama FB camiasının zaten son 3 senedir bu dalgalanmalara alışık olması sürecin etkisini azaltabilir. Seçimden kuvvetli bir yönetimle çıkılması ise ivmeyi daha da yukarı çekecektir.

Kadro istikrarı sağlanmıştır. Düşünürsek zorunlu olmadıkça Volkan Gökhan Egemen Alves Caner Topal Merielles Kuyt Webo sahada hep olacaklardır. Topal ve Merielles in yanına Emre, Holmen, Salih, Alper dörtlüsünden birisi, Kuyt ve Webo nun yanına da Sow yada Emenike gelecektir.Kenarda kalan diğer oynucularıda düşündüğümüzde FB'nin kadro kalitesinin diğer iki rakibinin önünde olduğunu rahatlıkla söyliyebiliriz. FB'nin gidişatını gerçekten günlük gelişmeler etkiliyecektir. Yoksa bu ligin şu anki favorisi FB'dir.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 42
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 38
Kayıt tarihi
: 24.08.13
 
 

Meslek : Elektrik Mühendisi Eğitim : İstanbul Erkek Lisesi ( 1981) - İTÜ Elektrik Fakültesi ( 198..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster