Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Şubat '09

 
Kategori
Takı Yapımı
Okunma Sayısı
2184
 

Takının renkli dünyası

Takının renkli dünyası
 

Merhaba,

Biz kadınların serbest zamanlarımızda uğraşmaktan zevk aldığı takı dünyasından bahsetmek istiyorum. Bu dünya öylesine renkli ve öylesine büyüktür ki biraz ilgi duyan bir kişiyi hemen çekiverir içine. Ben de kendimi bu şekilde bu dünyanın içinde buldum. İlk olarak basit düğümlerle yapılan bir kolye ile başladım. Daha sonra ise ilk küpemi yaptım. Kum boncuklarla metal objemi süsledim. Şimdi ise her kıyafetime uygun bir takım var ve en önemlisi bunlar benim emeğim. Takı malzemeleri gramla satılıyor. Alırken 10 gram şundan, 20 gram bundan derken bir bakıyorsunuz birsürü şey almışsınız. Ankara’da yaşayanlar için tavsiyem Ulus’da Suluhan’a bir göz atmaları. İnanamayacağınız kadar çok çeşit boncuğa daha az para ödeyerek sahip olabilirsiniz. Burada sadece boncuk değil ahşap boyama, ebru gibi hobilerle uğraşanlar da kendilerine uygun birşeyi mutlaka bulurlar. Burada o renkli dünyanın içinde vaktin nasıl geçtiğini anlamadan saatlerce gezdikten sonra han’ın alt katında bir gözleme ve çay keyfi yapabilir, aldıklarınızı tek açıp tasarım yapabilirsiniz. Böylece kendinizle başbaşa ve sadece yapacağınız takılara odaklanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.


Sizlerle paylaştığım bu çalışmalarımın ilkinde öncelikle bir yaka edindim. Bunu siz istediğiniz renkte ya da artık kumaşlardan kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Daha sonra bu yakanın etrafına kum boncukları işledim. Ortaya ise tamamen kendi zevkime uygun boncukları tek tek işledim. Bu yakanın kenarlarına yemeni için işlenen oyalardan da işleyebilirsiniz.


İkincisinde ise makrome ipinden kalın bir zincir yaptım kendime. Üzerindeki boncukları ise misina ile tek bu zincire işledim. Biraz zahmetli ve zaman alan bir takı ama sonuca değdi doğrusu.


Üçüncüsünde ise aynı rengin farklı tonlarındaki kum boncukları misinaya tek tek geçirdim. İstediğim kalınlıkta olduğu zaman da tam bu boncuk sıralarının ortasına gelecek şekilde bir düğüm attım. Bu boncuk sıralarını kapama yardımıyla birleştirdim. Bu kadar


İhtiyacımız olan şey bir parça hayal gücü değil mi?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 2858
Kayıt tarihi
: 26.01.09
 
 

Özel bir üniversitede kütüphaneci olarak çalışıyorum. İş yaşımından arta kalan zamanlarda kitap o..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster