Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Kasım '19

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
268
 

Takip Programı

Düşünce olarak yenemediğin insan; fikren her dediğine “evet” dediğin ve bir şekilde önder, doğal lider kabul ettiğin insan demektir. Öyle bir insanla ya da öyle bir medeniyetle alt medeniyet bırak yarışmayı, öyle bir düşünceyi aklından dahi geçirmez…

Bu durum insanlar için olduğu gibi medeniyetler için de aynıdır.  Onlar gibi olma uğruna mücadele ederken, onlar ki eğer bu durumun farkındaysa özellikle yanlış izlerde kaybolması takipçinin ömür boyu, kayıp hayat olarak açıklanabilir. Doğunun tüketim alışkanlıklarından modasına kadar her şeyi elinde tutan batı, bu konuda gerçekten iyi kabul etmek lazım.

Tüketim alışkanlıklarını belirleyenler muhtemelen ne satacaklarını da belirlemişlerdir. Pazara sürülecek diğer ürün ve hizmetler için direk olmasa da dolaylı kölelik yapılması anlamına geliyor.

19. yüzyılın sonunda Osmanlı İmparatorluğuna gelen feminizm öncülleri Batı tipi kadın projesini hayata geçirmek üzere Amerika’dan yola çıktıklarında elbette önlerinde uzun bir yol olduğunu biliyorlardı.  Bu uğurda günümüzde beslenme, evlilik, boşanma, okul, yaşayış şekilleri bakımından tam bir takip programı içerisinde olmamızda şüphesiz yapılan planlı çalışmaların rolü vardır.

Bizde sıklıkla son zamanlarda dile getirilen yerli-inek, yerli muz, yerli tohum, az kalsın unutuyordum "yerli otomobil" projelerinin çöp olmasında elbette takip programının büyük bir rolü olsa gerek. Batı kolektivizm ve sistem açısından hayli mesafe kaydettiğinden yakalama programlarını dahi onların izniyle ortaya koyabildiğimizden olsa gerek, asla yakalayamıyoruz.

Doğu ise medeni olmak için batıya, Allah’a yaklaşmak için ise doğuya yöneliyor. Dünyanın tamamen kaynaklarına el koyan batı devasa bir kütüphaneye dönüşürken, doğuda başta Ortadoğu olmak üzere çölleşiyor. Bunda su kaynaklarının azalması ile ilgili sorun olsa da fikri susuzluk öyle suyla, sabunla geçiştirilecek bir konu değil.

Medeniyet aslında fikirler medeniyetidir. Bu bir fetih aracıdır ve medeniyetin fethettiği beyinleri, beyinlerdeki kabul edişleri, yenilgileri yok etmeden daha uzun bir süre doğu galibiyet yüzü göremeyecektir. İçerideki ağrılarımızın temel kaynaklarını doğru teşhis etmeden feste, ya da şapkada keramet aramak beyhudedir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba İlhan hocam! Adamlar öyle. Çalışarak sömürerek ve aslında Temel Hak ve Özgürlükleri sağlayarak geldiler bu duruma. Adalet ve üretim değiştirdi kültürleri. Bizim gibi ülkelerde Batı matı bunu istemiyor bizi sömürüp duruyorlar diyerek kendi halklarına adaleti, üretimi çok gördüler. Adaletsiz paylaşımdan alt kimliklerimizi kullanarak kendilerine egemenlik alanı sağladılar. Bir çok tehlikeli görüş daha sıralanabilir aslında. Ben ülkemizi havuza başkaları (batı-ve medeniyeti)tarafından itilmiş birine benzetiyorum. Yüzerek kurtulmak yerine Batı matı böyle istiyor diyerek çırpınmayı seçen birine. Selamlar.

DurmuşGüler 
 25.11.2019 9:11
Cevap :
Takip programı bu işe yarar  25.11.2019 11:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1978
Toplam yorum
: 306
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 167
Kayıt tarihi
: 15.10.14
 
 

Bugünün doğrusu yarının eğrisi, dost görünenler düşman ve herşey aslında zıddı olabilir. Büyük ih..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster