Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mayıs '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
648
 

Taksim AKP'nin lütfu değildir

Taksim AKP'nin lütfu değildir
 

29 Mart seçimlerinin ardından çok net bir şekilde görüldüğü gibi AKP ve özelinde Tayyip Erdoğan oy kaybının en ufağına bile tahammülleri olmayan bir düşünce yapısını taşıyorlar. Dolayısıyla kaybetikleri oyları geri almak için ellerinden geleni yapmaktalar. Seçim döneminde kendilerine oy vermeyenleri hizmet alamamakla tehdit etmeleri bile bunun göstergesi...

Tekel işçilerinin Ankara'daki eylemleri sürecinde AKP sanıldığından çok daha fazla yara aldı. Tekel işçilerini ziyarete ben de gittim, oradaki halkın sevgisini, desteğini o kalabalığı gördüm. Öğrenciler bile kısıtlı bütçelerinden çam sakızı çoban armağanı ufak şeyler bırakıyordu çadırlara. Kimisi yemek yapıp getiriyordu, kimisi ihtiyaç olabilecek başka şeyleri...

Geçtiğimiz yıllardaki 1 Mayıs kutlamaları da iktidarı geçici bir süre de olsa yaralamıştı.

AKP'nin oy kaybediyor oluşu artık bir sır değil. Kimi anketlere göre %20'leri görmüş durumdalar. %40 gösteren anketler bir ya da iki tane artık, geçtiğimiz gün Sabah gazetesi o anketlerden birini Tayyip Erdoğan'ın el sallayan bir fotoğrafı eşliğinde epey büyük olarak verdi. Yanına "Sen Türkiye'sin Büyük Düşün" yazmayı unutmuşlar sanıyorum.

Konu dağılmasın, konu Taksim... 1977'deki Kanlı 1 Mayıs'ın ardından 1978'de bir kez daha kutlamalara açılan Taksim, ertesi yıl sıkıyönetim komutanlığının kararıyla kutlamalara kapatıldı ve bu bir yana sokağa çıkma yasağı uygulandı 1 Mayıs'ta. Ben ve benim jenerasyonum o dönemleri görmemiş olsak da gazetelerden, kitaplardan okuyoruz. Behice Boran'ın simge haline gelmiş fotoğrafı da bu yıl epey yer buldu gazetelerde kendisine.

Sonuç itibariyle yıllar sonra bugüne geldik ve Taksim kutlamalara açıldı. 1 Mayıs'ta işçilerin isyanın gördük. Gazeteciler saldırı kısmını kınıyorlar, tabii ki kınanmalı. Fakat Mustafa Kumlu'nun konuşturulmaması da demokratik bir tepkiydi elbette, şiddete dönüşmediği sürece de kınanacak bir yanı yoktu. Tekel işçilerinin eylem sürecini bana göre de hiç iyi yönetemedi, zaten AKP yandaşı bir sendikacı olduğu da sır değil.

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi "Taksim'i kopara kopara aldık" diyince, Tayyip Erdoğan "kimse hükümetimizden kopara kopara bir şey almamıştır, alamaz" diye cevap verdi. Bazı AKP yandaşı basın "AKP iktidarı döneminde Taksim açıldı" derken, kimse "niye şimdi?" diye sormadı. Cevabı gayet açık bana göre: AKP şiddet dolu bir 1 Mayıs'ı daha göze alamadı!

Tayyip Erdoğan'ın gündem değiştirmek için bazı lafları ortaya salıverdiğini dün kendisine yakın bir isim Faruk Bildirici'ye verdiği röportajda itiraf etti. Bu kez 1 Mayıs gündemini değiştiremem diye düşünmüş olacak Taksim'i açalım bir en iyisi dedi. Ertesi gün Beşir Atalay müjdeledi: "1 Mayıs artık gündemden düşmüştür."

1 Mayıs gündemden düşmez! Bugün Taksim'in açılmasının sebebi AKP'nin oy kaybı ve DİSK gibi sendikaların onurlu mücadelesiyle olmuştur. Hak-İş başkanı bugün AKP resmi pardon AKP yandaşı yayın organı Yeni Şafak'a "Taksim iktidarın insiyatifiyle açılmıştır, kimse kopara kopara bir şey almamıştır" demiş.

Çok doğru, siz almadınız onu, siz iktidar ne derse "aman efendim, canım efendim, tabii efendim" diyerek gösterilen kutlama yerlerine giderken birileri sizin için Taksim'i zorluyordu. Taksim'de kutlama yapma haklarını almaya çalışıyorlardı.

Bugün AKP'nin oyları düşmektedir, henüz iktidarı kaybetti diyemiyoruz maalesef, fakat yara aldığı açıktır ve yarası büyümeye devam etmektedir. İnatlaşmaları hızlanmış, kurumları ele geçirme ve biraz olsun ellerini rahatlatma gayretleri çoğalmıştır. Bu süreç içerisinde Süleyman Çelebi'ye katılmamak mümkün değil: Taksim elbette kopara kopara alınmıştır. AKP iktidarının bir lütfu olmamıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 142
Toplam yorum
: 146
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 1085
Kayıt tarihi
: 27.09.09
 
 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakülteliyim. Seyahat benim için bir tutku, her fırsatta bir yerlere ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster