Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Haziran '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
89
 

Taksimde yazılan kitap

Günlerdir gezi parkı ile yatıp gezi parkı ile kalkıyoruz. Olaylar artık o hale gelmeye başladı ki halk içinde yavaş yavaş kanıksama hali başladı. Ya da bana öyle geliyor bilemiyorum. Burada önemli olan nokta bu olayların nasıl okunması gerektiğidir. Anadolu'nun yetiştirdiği büyük insan Hacı Bektaş-ı Veli'nin meşhur bir lafı vardır: Okunacak en büyük kitap insandır diye. Bu olaylarda okunacak aslında  o kadar çok şey var ki olayların üzerinden 12 gün geçmesine rağmen okunmaya devam etmektedir. Ancak burada önemli olan bu kitabın nasıl okunacağıdır. Eğer olayları tek taraflı hele bir de başbakanın gibi astığım astık kestiğim kestik mantığı ile okursanız hiç bir yere varamazsınız. Evvela bu insanların amacı ne? Neden bir anda insanlar gezi parkına ilgi gösterdi bunun üzerinde durulmalı. Dış mihraklar demek ya da Yiğit Bulut gibi Ergenekon tertibi(!) demek işin kolayına kaçmak olur ki bunu diyen bir insan bile en azından düşünebilir: Eğer bu dış mihrakların işi ise Taksime bu kadar kişiyi nasıl toplayabildi. Ve eğer bu soruya yanıt verebilse işte o zaman işi bir nebze çözebilir.

Facebook üzerinden olaylar başladığı zaman bir çok paylaşımda bulundum(Polise itiraf(!)) Bunlardan bir tanesinde dedim ki aslında bu isyanın temelinde hükümet yok halkın daha doğrusu gençlerin yıllardır üzerine kara basan gibi çöken bir baskının artık taşarak patlaması var. Bir devlet düşünün ki başa gelen her ama her iktidar daima kendin olmayanı ötekileştiriyor. Giydiğin kıyafete içtiğin içkiye doğurduğun çocuğa üye olacağın kuruluşa kadar her şeye karışıyor. Senin karşıcağın vakit ise susturuyor hadi sen sandığa git oy kullan diyor. İşte bu isyanın temelinde bu baskıcı devlet anlayışı var. Ve bu baskıcı anlayış iktidar değişsede devam etmektedir. Sadece değişen baskı kurduğu insanların kimliğidir.

Ne yazık ki hükümet bu kitabı iyi okuyamadı. Eğer okumuş olsaydı bugün daha değişik olablir ve bu eylemler bu kadar uzamazdı. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 263
Kayıt tarihi
: 25.10.11
 
 

Söz bildiği zaman söyleyecek söz bilmediği zaman susacak bir sayfanın sahibi olmak istiyorum. Bil..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster