Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Haziran '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
468
 

Takvimden bir yaprak... Sağlık sorunları

Takvimden bir yaprak... Sağlık sorunları
 

TAKVİMDEN BİR YAPRAK


Sözüm meclisten dısarı. Sağlık hizmetlerinde çalışanlara saygım büyük ama sistemdeki aksaklıklar yüzünden, yasalardaki boşluklardan yaralanan fırsatcılar yüzünden elimizdeki avcumuzdaki tüm parayı hastanelerde harcadığımız olmuyor mu?

Amerika'ya gidip üniversitede işlemlerimiz yaptırırken öğrenci işlerindeki görevli öncelikle sağlık sigortası ve arabamız varsa onun içinde sigortasını yaptırmamızı ısrarla vurgulamıştı. Ben kamu görevlisi olduğum için en azından sağlık giderlerimin devletce karşılanacağını belirtmiştim. Ama büyükelçilikte gerekli işlemler yapılana kadar hastane giderlerini kendim karşılamıştım. Bir diş tedavisi bile bana epey yük olmuştu. Sonra ödediğim paranın bir bölümü hesabıma elçilikçe eklendi ama eğer sağlık sigortam olmasaydı yanmıştım. Eşimin Tayland'dan bir arkadaşı sağlık sigortası olmadığı için sezeryanla doğum yaptıktan bir gün sonra evine dönmüştü. Devlete millete zeval vermesin Allah diye düşünmüştüm.

Şikayetleniriz ama devletimiz çalışanlarının sağlık giderlerinin bir bölümünü hatta birinci derce yakını anne ve babanın tedavi giderini yüklenirdi. Şu andaki uygulamayı bilmiyorum. Hatalı isem doğrulayın lütfen. Şimdi de YEŞİL KART uygulaması varmış, ne denli işliyor bilmiyorum ama bu gelişmiş ülkede kendi sağlık giderimizi kendi aldığımız sigorta ile ile öderiz o da yüzde yirmisi kadarı. Gerisi için PAMUK ELLER CEBE.

Bugünkü takvimdeki karikatürü görünce kendi yaşadıklarım aklıma geldi. Dizimde ödem oluştuğunda ağrısına dayanamayınca önce akapunkturcuma gitmiştim. O tür tedaviyi sağlık sigortası karşılamadığı için bir kaç seans gidince 200 dolara yakın parayı ödemiştim paşa paşa. Alternatif tedaviyi de karsılamayan sağlık sigortaları var.

Hastaneye gidince neyiniz var demeden ilk sorulan soru "Sağlık sigortanız var mı?". Sonra işlemler başlıyor . Geçimini zor sağlayanlar için devletin yardımı var deniliyor ve özellikle 65 yaş üstünde olanların sağlık giderleri neredeyse bedava. Hastanelar yaşlılarla dolu. Burada yaşlı nüfusun çok olması devlete epeyce yük getiriyor. Genç nüsusun az olması nedeniyle vergi yükü ağır. Yaşlıların kollanmasından yanayım. Onlar çalıştığı için bugün bizler daha rahat yaşıyoruz ama bizler yaşlanınca bizlerin sağlık giderlerini develet karşılayacak güçte olmayacak.

Yurtta kendi ailemden bir kaç kişi sağlık sektöründe tüm güçleri ile çalışıyorlar . Eklediğim resimden kimse alınmasın lütfen. Ama arada bir fırsatçıların olduğu bir gerçek. Dizdeki ödemi yok ederken banka hesabındaki parayı da yavaş yavaş eritiyorlar.

Yaşam boyu sağlıklı yaşam sürdürmek olası mı bilmiyorum ... SAĞLIKLI YAŞAM DİLİYORUM HERKESE ...

Bu arada domuz gribi burada eskisi gibi haber olmuyor artık. Umarım bundan böyle de olmaz!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 397
Toplam yorum
: 1163
Toplam mesaj
: 200
Ort. okunma sayısı
: 1073
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1955 Niğde doğumluyum. Ancak Japonya'ya gelene kadar yaşantımın büyük bir bölümü Ankara'da geçti. Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster