Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Eylül '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
145
 

Tam bağımsızlık ve kölelik nedir?

Tam bağımsızlık ve kölelik nedir?
 

Sizi köle yapan, sizin kendinize bakış açınızdır.


Merhaba güzel yürekli, can dostlar.. Bugün 04 Eylül 2015. Bundan tam 96 yıl önce bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk bağımsızlık mücadelesinde en önemli adımlardan biri olan Sivas Kongresi' ni açtı. Burada alınan en önemli karar tam bağımsızlık ve milli egemenlik ilkelerinin temel prensip olarak kabul edilmesidir.

Peki nedir bağımsızlık? Özgürlük, kimsenin sömürüsü olmama, kendi içinde bütün olma.. Ülkelerin uğruna savaş verdikleri en büyük değer.. Bir milletin veya devletin, kendi vatandaşları ya da nüfusu tarafından erkince yönetilmesi; diğer bir deyişle egemenlik haklarının başkasının elinde olmamasıdır. Atatürk' ün ifadesiyle;

"... Tam bağımsızlık, bizim bugün üzerimize aldığımız vazifenin asıl ruhudur... Biz, yaşamak isteyen, onur ve şerefi ile yaşamak isteyen bir milletiz... Bilgin, cahil istinasız bütün millet, belki içinde bulundukları güçlükleri tamamen anlamaksızın, bugün yalnız bir nokta etrafında toplanmış ve kanını sonuna kadar akıtmaya karar vermiştir. O nokta, tam bağımsızlığımızın sağlanması ve devam ettirilmesidir. Tam bağımsızlık denildiği zaman, elbette siyasi, mali, ekonomik, adli, askeri, kültürel v.s. her hususta tam bağımsızlık ve tam serbestlik demektir. Bu saydıklarımdan herhangi birinde bağımsızlıktan yoksunluk, millet ve memleketin gerçek manası ile bütün bağımsızlığından yoksunluğu demektir.."

Türkiye' nin bağımsızlık sembolleri İstiklal Marşı ve Türk Bayrağıdır.

Öyle ise bağımsızlık köleliğin zıttıdır. Kölelik nedir peki? Kölelik bir insanın başka birinin malı, mülkü olmasıdır. 

Osho özgürlüğü üç boyutta incelemiştir: Bedensel, Psikolojik ve Nihai Özgürlük. Bu bilgi meditasyon aracılığıyla gelir. O seni bedenden ayırır, o seni zihinden ayırır ve nihai olarak saf bilinç, saf farkındalık olarak sen oradasın. Bu ruhsal özgürlüktür. 

Modern zamanda kölelik daha çok psikolojik boyutta hayat bulmaktadır. 

Sizi köle yapan, kimsenin size yaptırımı değil sizin kendinize bakış açınızdır. Aynı nedenle kölelik bir konum veya durum değil, bir ruh halidir. Aslına bakarsanız resmen kölelik düzeni varken dahi durum bundan ibaretti. Bu tam olarak Jodorowsky' nin deyimiyle 'kafeste doğan kuşlar uçmayı hastalık sanırlar' durumudur; sosyal psikoloji literatüründe ise öğrenilmiş çaresizlik..

Öğrenilmiş çaresizlikten davranışlarımızı değiştirerek kurtulabiliriz. Küçük adımlarla ve inançla başlayabiliriz. Tıpkı bağımsızlık mücadelemizde olduğu gibi..

Sizi seviyorum..

Hep mutlu kalın!

Sevgiler,

Elif

https://www.facebook.com/elifegitimdanismanlikoclukyogapilates

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1041
Kayıt tarihi
: 01.09.15
 
 

İnsan Kaynakları Müdürü, İşletme Doktora, MBA, Eğitim Bilimleri Yüksek Lisans (Matematik), Matema..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster