Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ekim '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
677
 

Tam Bağımsızlık

"Var mısınız? Yok musunuz?*

Ülke bugün siyasi, ekonomik ve kültürel işgal altındadır. Şartlar, 19 Mayıs 1919 şartlarıyla aynıdır. Gençliğe Hitabe'deki şartlar gerçekleşmiştir.


Tam Bağımsızlık mücadelesini yeniden başlatıyoruz , başlatmak zorundayız.


Bu mücadele kesinlikle meşru ve demokratik yollarla olmak zorundadır.


Bunun için tek ama tek bir şey gerekmektedir : Türk Milleti, Türk Aydınları ve Türk Gençleri olarak, kendi hayat ve kaderimizi kendimiz belirlemek ve sorunlarımızı çözmek üzere örgütlenmemiz…


Dört ana davamız olacaktır:

1. Tam Bağımsızlık

2. Milli Egemenlik

3. Yoksullukla mücadele

4. Cehaletle mücadele

Örgütlenme modelimiz, Türk Milletinin tarihi boyunca zor günlerinde kendiliğinden ortaya çıkan Müdafaa-i Hukuk örgütlenme modeli olacaktır.


Bu yazıyı okuyan ve içinde Mustafa Kemal'in Türk Gençliği'ne hitabındaki heyecanı bir parça olsun taşıyan onbinlerce vatan evladına sesleniyorum ! Somut olarak ne yapılacağını soranlara sesleniyorum !


Başta Tam Bağımsızlık olmak üzere bu davalarımızı yürütmek için :

1. Bulunduğunuz bölgede (belde, ilçe, veya ilde) sizinle aynı vatan heyecanını ve mücadele azmini hisseden an azından ikinci bir vatanseverle bir araya gelin.

2. Meşru ve demokratik olarak mücadeleyi sürdüreceğiniz Müdafaa-i Hukuk örgütlenmesini oluşturmaya öncelikle kendiniz karar verin.

3. Eğer bu kararı verdiyseniz bu iletiye cevap verin ve yurdun dört bir yanında kurulmakta olan Yeniden Müdafaa-i Hukuk Hareketi Derneği 'nin bir şubesini sizinle birlikte kuralım, yeni bir "Kamp Ateşi"ni sizinle birlikte yakalım.

Unutmayın, Mustafa Kemal ve arkadaşları Milli Mücadele'ye başlarken sadece bir avuç kişiydiler ve ceplerinde 3 mecidiyeden başka bir şeyleri yoktu.


Siz aynı iradeyi ve vatan sevgisini gösterecek misiniz"
*http://www.mhhp.org.tr/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ben tekrar aynı noktayı vurgulayayım... 'İnanma insanın varlık şartıdır' sözü ki programınızda mevcut, başlı başlıca atatürk laikliğine ters bir ifadedir. Hiçbir şekilde dine ya da yaratılışa inanmayan kişiler ne olacak. Böyle sözler söylemek programında din diye uzun uzun başlıklar açmak laik bir partinin vazifesi midir?

Taylan ÖZBAY 
 16.10.2007 15:11
Cevap :
Bir dine veya yaradılışa inanmak şart değil;varoluşa,varlığa inanmak,hiçbirşeye inanmamaya inanmakta bir inanış değilmidir?Laiklik zaten dinle ilgili değilmidir?Dinle,inançla ilgisi olmayanın laikliklede ilgisi olmaz. Saygılarımla tayfun  16.10.2007 17:32
 

Gerçekten ilginç. Birincisi 'ilericilik','modernizm', 'devrimcilik' ilkelerini barındırmayan bir atatürk yolu olamaz. Baştan ilericiliği savsaklarsak kurtulalım derken İran olma yolunu bile açmış oluruz. Ayrıca yazınızın altında yer alan adresteki parti programını bir daha okumanızı tavsiye ederim: Din üzerine böylesine uzun ahkam kesen, (“İnanma” insanın varlık şartıdır. İnanmayan insan ne vardır, ne de yaratılmıştır) diyen, bunu parti programına alan bir parti, laikliği savunabilir mi? Savunur diyorsanız, bari Atatürk laikliğini bu işe karıştırmayınız...

Taylan ÖZBAY 
 16.10.2007 9:51
Cevap :
İlericilik,modernizm,devrimcilik ilkelerini önerdiğim parti programının çeşitli yerlerinde bulabilrsiniz ama özellikle 40.maddeyi okursanız bu konuda (Türk İnkilabı başlığı altında 6. paragraf ) daha ayrıntılı bilgiyi bulabilirsiniz. İnanma ile laiklik bağlantısını anlamakta zorlandım,herhangibir dine inanmıyor olabilirsiniz ama yaradılışla ilgili bir inancınız mutlaka vardır;olmaması bile bir inançtır."Din bir umut ve inanma dünyasıdır.";"Din de.devlet de,ilim de fen de insan içindir","Devletle din arasındaki ilişki,dinin bir kültür unsuru olması ile açıklanmalıdır."Din konusundaki hedefinin tam bir vicdan özgürlüğü ve laiklik esasına bağlı olduğunu;vatandaşların dilediği inanca,dilediği mezhebe özgür iradeleri ile bağlanmaları gerektiğini, hukuk düzeni içinde inancının gereklerini yerine getirmesi gerektiğini söyleyen programın laikliği savunamayacağını halen söyleyebiliyorsanız bu konuda çokta fazla birşey konuşmanın anlamının da olmadığı düşüncesindeyim. Saygılarımla ;Tayfun  16.10.2007 13:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 92
Toplam yorum
: 39
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 943
Kayıt tarihi
: 01.10.07
 
 

Ülkemin içinde bulunduğu ve gitmekte olduğu yerden rahatsızım. Atatürk ilke ve devrimleri doğrult..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster