Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mayıs '08

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
382
 

Tam bir ikiyüzlülük...

Tam bir ikiyüzlülük...
 

9 yaşındaki kız çocuğuyla evlenmek mübah mıdır ki...


Önce birkaç soru : 50’lik zevatın 9 yaşındaki kız çocuğuyla evlenmesi caiz midir? Caiz değilse, neden bu konuda susuyorsunuz? Eğer caizse, bu zevat-ı muhteremin sünneti peşinde ömür tüketen adamdan ne istiyorsunuz?

Her şeyi, maddi ya da manevi anlamda ranta dönüştürmenin peşine düşüveriyor günümüz insanı… Eli kalem tutanından, dili şöyle böyle dönenine dek kimler dahil değil ki buna… Ama tam bir riya ile tam bir çifte standartlılıkla yapılıyor bunlar…

Evet; tam bir ikiyüzlülük örneği…İşte bunlardan biri : “14’lük kız ile 80’ine merdiven dayamış adam” üzerine yazanlara ve “dut yemiş bülbül” misali susanlara sözüm.

Rivayet muhtelif… Kız 14 ya da 14.5 yaşındaymış. Adam 80’ine yol alıyormuş. Adam kızı “imamın nikahı”yla alsa ve evi de üzerine yapsa sorun çıkmayacakmış. Kız 14’lük bir kadına, adam 80’ine varırken çiçeği burnunda bir damada dönüşecekmiş. Ama bunların hiçbiri olmamış. Sonuçta kız mağdur, adam tacizci… Ama hikaye burada bitmiyor. İkiyüzlülüğün de başlayıp bittiği yer değil burası… Sonrası var.

Sonrasında, adamı savunmaya, durumu kabul edilebilirlik sınırlarına çekmeye çalışanlar kıvır kıvır kıvırıyor. En profesyonel, en değme dansözlere taş çıkartırcasına… Dansözler alınmasın. Çünkü onlar sahnede bedenleriyle yapıyorlar bu işi… Ama bunlar, beyinleriyle, bilinçli bir biçimde, bile isteye…

Önce “iftira” diyorlar. Bu kesmeyince, ardı sıra “komplo”… Bu da yetmeyince, kılavuza sarılıyorlar kestirmeden, “dört şahit var mı? Dört şahit…” “Kılavuzu karga olanın…” diyesi geliyor insanın… Aslında “kılavuz”dan önce sünnete de başvurabilirlerdi. Buna başvurmadıklarına göre, ar damarları daha çatlamamış, diye sevinmek mi gerek acaba? Yoksa, sünnetin hükmü tadil mi eylendi, diye sormak mı?

Öte yandan, adamın üzerinden eleştirel söylem üretenlerin, kıvırmakta, ikiyüzlülükte “dansözlere taş çıkartanlar”dan aşağı kalır yanları yok… Adamın kılavuzu biliniyor. Kimin sünnetine göre eylediği de… Ama sözüm ona eleştiri üreten zevat, bunları bilmezlikten geliyor.

9 yaşındaki kız çocuğunu, bilmem kaçıncı karısı kılana sesini çıkarmıyor. 15’indeki kız çocuğunu, okuldan ayırıp, koynuna alan, üniversite mezunu, doktora yapmış 30’luk zevata “gık” demiyor. Susuyor… Bilmiyorum, duymuyorum, görmüyorum diyen üç maymunu oynuyorlar.

Oysa yapılması gereken, 9 yaşındaki kız çocuğunu 50’lik bir adamın karısı olmaya cevaz veren kılavuzla hesaplaşmaktır. Bunu yapan adamı ve onun ardında vecd içinde secde edenleri teşhir etmektir. Zurnanın son deliğiyle uğraşmak değil… Zurnacılar alınmasın ama, aslolan bu zurnayı kırıp atmaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Davranış yanlış; ama asıl en büyük yanlış yanlışa giydirilmeye çalışan kılıftır. Dinen uygundur deyip yapılan çirkinliği örtmeye çalışıyorlar. Hangi din sapıklığa onay verir? Elinize, aklınıza sağlık..

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 10.05.2008 10:15
 

Kalemine ve yüreğine sağlık.Tarihten bize intikal eden sosyo kültürel dokumuzda zaaflarımız olsaydı eğer gururla sahiplenebileceğimiz ne dünümüz ne de bugünlerimiz olabilirdi. Zamanın ihtişamına tanık olduğu örf ve adetlerimiz, ne denli küçük düşürülmeye çalışılsa da küçük hesaplara konu olamayacak bir yüceliğe sahiptir.Saygılarımla

aakdeniz 
 09.05.2008 20:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 55
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 1442
Kayıt tarihi
: 26.04.08
 
 

Felsefe öğretmeniyim. İzmir'de görev yapıyorum. Edebiyat, felsefe, eğitim ve politikaya ilişkin yazı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster