Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Eylül '19

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
104
 

Tam Sırası

Zihinde tasarlanan, gerçekleşmesi özlenen her şey bilincimizden yansıyan varlık formlarının, düş gücünün eseridir. 

Yönetenin haklarının sınırsız olduğu saltanatlar hacmine aldığı her şeyi yalıtarak,  törel unsurlar çoğaltarak varlığını sürdürür. 

Yönetsel hakların sınırsız olduğu dinerki, yasak ve cezalarla iimgesel bağıntıların köprülerinin kontrolünü elinde tutarak varlığını sürdürür. 

Sınıf üstünlüğüne dayalı haklar etki, yetki, otorite bağlamında geçerli koşullarını korumak ve güçlendirmek  çabasında sosyal ve eğitsel düzenlemeler geliştirirken adi, bayağı ve vasıfsız gördüğü işleri aşağıdakilere yükleyen  kanunlar, yasalar... çoğaltarak varlığını sürdürür. 

Herkesin eşit olduğu dünya düzeni tasarımı gerçekliğini aradığında irade çelik üçgeni çalmaya başlar. 

Tarihin zaman koridorlarına açılan sayısız kapının hangisini çalsak karşılayan aynı sestir. Çınnnn, çınnnn, çııııın...

Sadece bir yüzyıl geriye gidelim. 

1931 Japonya'nın Mançurya işgali, 1935 İtalya'nın Habeşistan işgali, 1941 Sovyetler Birliği ve İngilizlerin İran işgali...

 O yüzyılda Türkiye ülkesinin kapısını Mustafa Kemak Paşa açtı. Atatürk devrimleri sayesinde istiladan kurtulan bir gerçekliğe ulaşan Türkiye  ülkemiz yirminci yüzyılın başlarında kurulan bir siyaset laboratuvarı olarak saltanat, din erki ve sınıf üstünlüğüne dayalı irade savaşına çözüm üretmeye devam etmektedir. Türkiye ülkesi aynı zamanda kültürel kaynaşmanın buğusundan beslenen sanatsal oluşumların deneyim sahasıdır.

Toplumsal ve entelektüel olarak farklılaşan ulusumuzun potansiyel bilinci yüzyıllardır birlikte yaşamanın oluşturduğu birlik bilinci olduğuna göre ne isek o olmanın yol açıklığını sağlayacak her şey sosyo-kültürel mirasımızda kayıtlıdır. Benzersiz, tartışmasız ve abartısız deme o ki bir laboratuvarın daimi çalışanlarıyız. Bunu söylemek için ne erken ne geç değil. Tam sırası.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 145
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 100
Kayıt tarihi
: 04.01.12
 
 

Yazmak gönülden çağlayan bir sanattır. Vakti an, mekanı hayattır.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster