Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Aralık '17

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
57
 

Tamam, FETÖ’nünki Alçaklık; Lakin Bir Sınavda 17 Bin Birinciyi Normal Görmenin de Bir Adı Olmalı

Tamam, FETÖ’nünki Alçaklık; Lakin Bir Sınavda 17 Bin Birinciyi Normal Görmenin de Bir Adı Olmalı
 

FETÖ’ nün soru hırsızlığı soruşturmaları Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na (ALES) uzandı. 2005-2013 yılları arasında yapılan tüm ALES sorularının çalındığı belirlendi. Şaibeli sınavlardan aldıkları puanlarla akademik kadroya yerleşen 20 bin şüpheli için savcılık harekete geçti. 

İKİNCİ dönem Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş TEOG sistemi merkezi ortak sınavlarında 81 ilde 17 bin birinci olduğu öğrenildi. Hürriyet’in yaptığı araştırmaya göre bu öğrenciler 120 sorunun tamamını doğru yanıtladı. Geçen yılki ikinci dönem TEOG’da ise 987 öğrenci tüm testlerdeki 120 soruyu doğru cevaplamıştı.

TEOG sınavına giren 1 milyonu aşkın öğrenciden 17 bininin ikinci sınavda tüm soruları doğru cevaplaması bugüne kadar liselere giriş sınavlarında görülmeyen bir durum... 17 bin öğrencinin 'birinci' olması eğitim çevrelerinde şaşkınlıkla karşılanırken, 'suni başarı' olarak nitelenen durumla ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, "Bu durum şaşırtıcı değil" dedi.

1 milyonun üzerinde öğrencinin katıldığı ikinci dönem TEOG’daki bu sonucu Eğitim İş Başkanı Mehmet Balık şöyle yorumladı: “Birinci dönem TEOG sınav soruları çok zordu. İkinci TEOG sınavlarında soruları basitleştirerek açıklarını kapatabilmek için böyle bir yol izlediler. PISA ve TEOG’daki başarısızlığa karşı suni bir başarı yaratılmış oldu. Batman’daki bir okuldan 10 öğrenci birinci çıkmış. Sorular gerçekten seçmek için sorulmuş olsaydı bu kadar birinci çıkmazdı.”

Liselere giriş sınavı TEOG-2'de tam 17 bin şampiyon çıkmıştı. Dün akşam saatlerinde açıklanan rakamlara bakılırsa, bunlardan 16 bin 500'ü TEOG-1'de aynı başarıyı sergileyememiş. Oysa birinci sınavın hem konuları daha az, hem de daha kolay deniliyordu!(internet)

Yani şu durumlara bakarak ben sınavı kaybeden biri olsam kıyameti koparırım, sokaklara çıkarım, dağlara çıkarım! Böyle bir şey olur mu ya!

FETÖ alçağının hırsızlığı var, milyonlarca insanın ekmeğiyle oynanmış. Haksızlığa uğrayanların ahı inşallah bu hainleri cayır cayır yakar.

Lakin görüldüğü gibi suç FETÖ’de bitmiyor. İhmal var, vurdumduymazlık var… Beyefendinin biri 17 bin birinci için diyor ki normal. Peki bu 17 bin birincinin 16 500’ü ilk sınavda aynı başarıyı gösterememiş, buna ne diyorsunuz.

Devlet uyumuş FETÖ yapmış yapacağını… Bu dönemde yapılan bu haksızlıklar nedeniyle milyonlarca insanımız işe girememiş, gelmesi gereken yere gelememiş. Ne olacak şimdi!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Hırsıza kızmak tabii ki doğru. Peki, gel sana hırsızlık malı verelim dendiğinde atlayan ailelerin, öğrencilerin hiç mi suçu yok? İnanıyorum ki "gel kolay bir banka soygunu yapacağız, sana da pay vereceğiz" deseler çoğumuz atlayacağız. Yazık. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 21.12.2017 12:14
Cevap :
"gel sana hırsızlık malı verelim dendiğinde atlayan ailelerin, öğrencilerin hiç mi suçu yok? İnanıyorum ki "gel kolay bir banka soygunu yapacağız, sana da pay vereceğiz" deseler çoğumuz atlayacağız. YazıK!" Bu tür yorumlar bizde pek yapılmaz.Konuya farklı pencereden bakmışsınız.   23.12.2017 13:05
 

Merhaba, Biz hep hırsıza kızıyoruz. Peki o çalıntı malları alıp kullanan öğrenciler, aileler hiç mi suçlu değil? Yani kolay ve risksiz bir banka soygunu var gel sana da pay verelim deseniz bunca aile atlayacak mı? Sanırım asıl suçlu bizleriz. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 21.12.2017 12:07
Cevap :
Evet, asıl suçlu biziz.  23.12.2017 13:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5256
Toplam yorum
: 13619
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 663
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster