Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ekim '16

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
49
 

Tanburi Cemil Bey Sempozyumu yarın başlıyor!

Tanburi Cemil Bey Sempozyumu yarın başlıyor!
 

2 günlük program


Tanburi Cemil Bey Derneği, İstanbul Şehir Üniversitesi Modern Türkiye Çalışmaları Merkezi ve İstanbul Üniversitesi Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama-Araştırma Merkezi (OMAR) ortaklığıyla 13-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek geniş kapsamlı bir sempozyum düzenliyor. Sempozyumda, üstadın şahsiyeti, müziği ve müziğe etkileri detaylı bir şekilde tartışılacak olup katılımcıların soruları da cevaplandırılacaktır. Etkinlik ile ilgili program detayına aşağıda yer verilmiştir. İlk gün etkinliği İstanbul Şehir Üniversitesi batı kampüsü konferans salonunda, ikinci gün etkinliği ise İstanbul Üniversitesi rektörlük binası mavi salonda gerçekleştirilecektir. Etkinlikler gün boyu sürecek olup üstadın eserleri de canlı olarak icra edilecektir.

Sempozyumun proje ortakları tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmiştir:

“Tanburi Cemil Bey Derneği, İstanbul Şehir Üniversitesi Modern Türkiye Çalışmaları Merkezi ve İstanbul Üniversitesi Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama-Araştırma Merkezi (OMAR) ortaklığıyla, Osmanlı’nın son döneminde yaşamış olup icraları, besteleri ve günümüze kalan kayıtlarının etkileri ile Türk müziğinin değişimini hızlandırmış bir sanatçı olan Tanburi Cemil Bey anısına, 13-14 Ekim 2016 tarihlerinde gerçekleşecek bir sempozyum düzenlenmektedir.

Sempozyumda, yakın müzik tarihimizin, bu günü belirleyen en önemli ismi olan Tanburi Cemil Bey’in şahsiyeti, müziği, etkileri ele alınacak ve Türk müziğinde gelenek anlayışının, modernleşmenin, bireyselleşmenin son yüzyıldaki dönüşümünün izi sürülecektir. Konuya müzikolojik, tarihsel, psikolojik ve sosyolojik yöntemlerle yaklaşılması sonucunda, kültür tarihimizin bu renkli dönemi de disiplinlerarası bir değerlendirilmeye tâbi tutulmuş olacaktır.”

Haber: Arzu Başlantı

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 229
Toplam yorum
: 38
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1280
Kayıt tarihi
: 26.08.12
 
 

Doğum yeri: Berlin Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu (Bölüm ve fak..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster