Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Eylül '06

 
Kategori
Dans
Okunma Sayısı
18273
 

Tango nasıl dans edilir?

Tango nasıl dans edilir?
 

Buenos Aires’ de şöyle denir; “ Tango dans eden 10 çifti izlediğinizde, 10 farklı stil görürsünüz ” . Bu söz metaforik anlamda doğru. Tango yapan pek çok insan kendi özel dans stilini, tarzını sergiler ancak gerçekte, spesifik ve birbirinden farklı iki tarz arasında bir seçime indirgenir tangonun dansı: “ Tango Milonguero ” tarzı ve “ Tango Salon ” tarzı.

Her biri, kendi özel müzik ritmine, tutuş, duruş ve kucaklama şekline, adımlarına ve farklı dans tekniğine sahiptir. Ayrıca, hangi tarzda dans edildiğine bağlı olarak, çiftlerin psikolojik ifadesi, zihin duruşu ile doğaçlanan adım setleri de farklı bir görünüm sergiler.

“Tango Milonguero”

Tango “Milonguero”; Salon tarzının, Bs.As.’in 1940 ve 50’lerin kalabalık dans salonlarına uyum sağlamak üzere evrim geçirmiş formu olduğu söylenir. “Close embrace”, “Club style”, “Tango apilado” “Confiteria style” gibi isimlerin hep bu aynı dans formunu adreslediği “Milonguero” tarzının en çarpıcı özelliği, yakın kucaklaşmadır ki; bu da tango dansının en temel özelliklerinden biri zaten.
Dans boyunca bozulmayan bir duruşta çiftler, belden göğse doğru kurulan bedensel kontak ile öne doğru birbirlerine yaslanarak, adeta birbirlerinin ağırlığını taşırlar. Azaltılmış dışsal güzellik, yoğun içsel hissiyat ile telafi edilir gibidir…

Kadının, erkeğin boynundan omzuna doğru sarkarak sarılmış kolu ve genelde kapalı gözleri ile teslim olmuş görüntüsü, ilk bakışta, dans eden bu çiftin ancak aşık ya da sevgili olabilecekleri izlenimini uyandırsa da, bu geçerli ve doğru bir bakış olmaktan uzaktır çünkü, “Milonguero” tarzında dans eden bu iki kişi, iki arkadaş, hatta birbirini hiç tanımayan iki yabancı da olabilir. Yakın tutuş dolayısıyla, dans adımları genellikle kısa ve göreceli olarak basittir. Karakteristik tango hareketleri, “gancho” “sacada” “voleo” gibi bacak oyunları ile karşılaşmanın, bu stilde oldukça ender görüleceği söylenebilir.
Bu stilde, kapalı ve yakın tutuş nedeniyle hareket özgürlüklerinin kısıtlandığı ve kendini ifade etme yollarının tıkandığı ya da çok aza indirgendiği yönündeki, pek çok kadın dansçı tarafından sıkça dile getirilen şikayet genellikle doğru olmakla birlikte, bu stilin bir avantajı çok küçük bir hareket alanının yeterliliği ve dar alanlarda, kalabalık dans salonlarında dans edilebilir olmasıdır.

Tango Salon”

Tango Salon”; tango yapmanın zarif, şık ve estetik formunun adı…
Yakın kucaklaşma sadece “Milonguero” tarzının sahipliğinde değil elbet, “Tango Salon” da, yakın kucaklaşma formunda dans edilir. “Milonguero” tarzından farklı olarak, “Tango Salon” tarzında kapalı duruş ve yakın kucaklaşma, daha serbest bir forma bürünür. Bu stildeki tango kucaklaşmasında göğüs kontağı daha az alanı kapsar. Ters çevrilmiş ‘V’ şekli formunda duran bedenlerde ilk kontak, genellikle başın alın kısmındadır. “Milonguero” tarzına kıyasla daha estetik ve rahat bir görünüm sergileyen, partnerlerin kendi ağırlıklarını taşıdıkları bu ileri doğru dikey duruş aynı zamanda, dans edenlere, adım, dönüş ve figür zenginliği için gerekli olan hareket alanını da fazlasıyla sağlar. Tangoda ‘takip eden’ rolünü üstlenen kadın bu stilde, kendini ifade etme, tarzını ve kişiliğini ortaya koyma fırsatını yakalamak için daha fazla şansa sahiptir. Ve “Tango Salon” tarzında dansın; erkeğin dikte ettiği bir karşılaşmalar dizisi olduğu hissine kapılmaktan ziyade, birlikte yaratılan ve yaşanılan bir serüven olduğu duygusunun ön plana çıktığı da bir gerçek…

Bir “Tango Salon” tarzı eğitmeni olan, modern Tango dansçısı Ozvaldo Zotto, tango dansında erkeğin dansı yönetmesini “Bayana yapılan davet” olarak tanımlar ki bu tanımın, “Milonguero” tarzının eğitmeni üstat Juan Carlos Copes’in yorumunda; “Bayanın yönetiminde etkin olmak, bayana hakim olmak” şeklinde ifade bulduğunu görüyoruz… Bu farklı iki tarz hakkındaki bu iki yorum aynı zamanda, erkeğin zihin duruşu farklılığını resmeden örnekler…
Ne var ki, Zotto da şöyle devam etmekte; ”Kadın bu daveti ister kabul eder, ister geri çevirir, her durumda tango oyunu bir sona erişecektir...”

Show Tango’, ‘Gösteri Tangosu’ ya da ‘Fantazi’
“Tango Milonguero” ve “Tango Salon” tarzlarından epeyce uzak bir mesafede duruyor olsa da, tangoda üçüncü bir tarz ve teknik olan “Show Tango” ya da Buenos Aires’de bilinen adıyla “Fantasia” dan da söz etmemek olmaz..

Arjantin Tangonun tiyatral ve abartılı bir formu olduğu söylenebilir. Adı itibariyle kendini tanımladığı üzere “Show Tango”; profesyonel tango sahne gösterilerinde, ‘The Tango Lesson’ gibi filmlerde yer alan bir “Gösteri Tangosu” stilidir. Genellikle, Arjantin dışındaki insanlar tarafından ilk izlenen ve görülen bu tango formunun - ki “İhraç Tango” lakabının da buradan geldiği düşünülebilir -, izleyene tamamıyla yanlış bir ön fikir vermesi, tangoya dair yanlış bir ilk izlenim uyandırması da kaçınılmazdır…

“Show Tango”nun, “Tango Milonguero” veya “Tango Salon” tarzlarından en büyük farkı, önceden planlanmış, kurgulanmış ve sıraya dizilmiş bir yapıda dans ediliyor oluşu ve “gancho”, “sacada” “voleo” vb bacak oyunlarının görsel zenginliğidir. Diğerlerinde olan, -aslında Tangonun gerçek anlamı ve bu dansı ‘Tango’ yapan- “doğaçlama” özelliği, “Show Tango”da yoktur. Dansın tümü senaryolaştırılmıştır. Koreografilerden oluşur.

Koreografileştirilmiş tabiatı dolayısıyla, pek çok sosyal dansçı(*) tarafından, “suni”, “jimnastik” veya “gerçek olmayan tango..” ifadeleriyle biraz da küçümseyen bir bakışa maruz kalsa da, gerçek şudur ki; profesyonel kariyer yapmak hedefinde olan, tangoyu oldukça iyi dans edenler için “Show Tango” dansçısı olmak, bir ilk adımdır ve dünyaca ünlü pek çok Tango dansçısı ve eğitmeni, aynı zamanda birer “Show Tango” dansçısıdır.

“Show Tango” için zorunlu gereklilikler olan teknik, hız ve atiklik, sosyal dans gerekliliklerinin fazlasıyla üzerindedir ve averaj bir kadın/erkek dansçı, biraz “Show Tango” tarzı öğrenerek ve pratiğini yaparak dansının seviyesini büyük ölçüde geliştirmekle kalmayıp, farklı bir eğlence lezzetini de deneyimleme fırsatı bulabilir.

(*) Sosyal Dans; dans formlarının ya da dans stillerinin en tepe kategorizasyonu olarak, sosyalleşmenin dansın öncelikli odağı olarak görüldüğü bir sınıflandırma

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir yerlerde okumuştum ve pek de hoşuma gitmişti. Tango kısaca; erkeğin kurduğu tuzaklardan kadının ustaca kaçmasıdır. Katılamamak elde değil.

Meltem Şahin 
 09.12.2008 2:45
Cevap :
Selam, evet bu cümleyi Ece Temekuran'ın Bazı Danslar Bazı Yaşları Bekler isimli eski bir yazısından hatırlıyorum. "Erkek kadına tuzaklar kurar. Kadın da o tuzaktan kurtulmaya çalışır. Tango budur! Ayaklarıma bakma tuzağa düşersin. Göğsümü izle! Göğsüm kuracağım tuzağı ele verecektir. Tangoda ayaklar bir ayrıntıdır! Bu tuzakların dansıdır." Bu tanım beni de etkilemişti ilk okuduğumda, ve hiç aklımdan çıkmadı.. Kesinlikle katılıyorum. Tangodaki mücadele ve "challange" duygusunu bu kadar güzel özetleyen bir ifade olamaz bence. Selam ve sevgilerimle.  10.12.2008 1:01
 

Tango, anladığım kadarıyla; vücut zerafeti va fiziksel güzellemelerin estetik gösterisi olarak insan beden yapısının engüzel sergilendiği dans şeklidir, daha ötesi bale gösterisine gider. Selam ve sevgiler.

Nariçi 
 29.10.2007 12:07
Cevap :
Merhaba Nariçi, öncelikle yorumunuz için teşekkür ediyorum. Yorumunuza küçük bir düzeltme yapmak isterim: Tango'nun beden zerafeti ve estetik yönü ilk göze çarpan bir özellik olarak algılanır genelde, çünkü Tango denilince ilk akla gelen "show tango" yada "gösteri tangosu" denilen türüdür. Oysa Sosyal Tango, estetik kaygısı taşımadan, yaş - kilo - boy vb fiziki özelliklerin aslında hiçbir öneminin olmadığı, asıl önemli olanın zihin-beden koordinasyonu ve karşılıklı beden dili iletişimi olduğu bir sosyal danstır, gösteri değildir çünkü tango yapan iki kişi sadece kendileri ve birbirleri için dans eder, seyirciler için değil. Zaten bu yüzden milongalarda (~tango dans edilen mekanlar ve tango geceleri) dans edenleri hiç kimse alkışlamaz, çünkü orada gerçekleşen bir show yada gösteri değildir. Selam ve sevgilerimle  29.10.2007 15:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 195
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2206
Kayıt tarihi
: 30.06.06
 
 

"Artık makine ile değil, insanla iletişim kurma" kararımın ardından IT sektöründeki kariyerimi nokta..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster