Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Fevzi Gültuna (Cavıldak)

http://blog.milliyet.com.tr/fevzigultuna

12 Ekim '10

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
456
 

Tanıdığım Aleviler

Tanıdığım Aleviler
 

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve bünyesindeki bazı kuruluşların 2007 yılındaki AİHM kararına rağmen, zorunlu din dersinin müfredattan kaldırılmamasına tepki göstererek Ankara’da yaptıkları oturma eyleminde “Dersimiz Din, Konumuz: Asimilasyon” yazılı pankartlar taşıyarak yaptıkları oturma eylemini cumartesi günü saat 12.00’de sona erdirdiler. 

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız ve diğer dernek başkanları; bu ülkede 20 milyon Alevinin yaşadığını ve çocuklarının 30 yıldır zorunlu din dersi nedeniyle zulüm altında olduklarını; din ve vicdan hürriyeti açısından Alevilerin sorunlarına kulak verilmesi gerektiğini, yaptıkları konuşmalarla belirttiler. Şimdi kafama takılanları bu konuşmaları yapanlara sormak istiyorum.
 

Aleviler Allah’ın bir olduğuna ve Hz. Muhammed’in onun elçisi olduğuna ve Kuranı Kerim’in Allah tarafından gönderildiğine inanıyorlar mı ( Ki bugüne kadar alevi dostlarım nedeniyle ben öyle inandıklarını biliyorum)? İnanıyorsalar Allah’ın emirlerini din dersi olmadan veya Kuran Kurslarına gitmeden nereden ve nasıl öğrenecekler? 

Benim birçok Alevi arkadaşım, komşum var. Hepsi de çocuklarına isteyerek din dersi aldırıyorlar, yaz aylarında Kuran kurslarına gönderiyorlar, beş vakit camiye gidip namaz kılanlar çoğunlukta. Alevilikle ilgili okuduğum kitaplarda, makalelerde namaz, abdest, gusül abdesti, zekât, oruç, hac var. Şayet din dersi okutulmazsa namazda okunan sureleri nereden öğreneceksin; Peygamber Efendimizin hayatını öğrenmeden; namaz kılma şeklini, abdest almayı, haccın nasıl yapılacağını nasıl ve nereden öğreneceksin? Müslüman’ım diyorsan din dersi ile dinini en iyi şekilde öğreneceksin ve öğrenmek mecburiyetindesin de. Ama inanmıyorsan sana da kimse zorunla din dersi okutmaya ve İslam dinini öğretmeye kalkmasın, buna da zaten kimsenin hakkı yok. Laf cambazlığı ile ortalığı karıştırmanın ve milleti ayrıştırıp birbirine düşürmenin manası yok. Şayet kargaşaya bilerek veya bilmeyerek sebep olursanız sadece düşmanlara ve çıkar çevrelerine hizmet etmiş olursunuz. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Benim her türlü dine ve inanca saygım sonsuz. Buna alevilerinki de tabii ki dahil. Yalnız benim de anlayamadığım bir şey var? Aleviler kendilerini nasıl tanımlıyorlar? Bunu anlayamadım. Alevilik inancı hakkında bilinmeyen çok şey var. Ve bizi ancak bu konuda aleviler aydınlatabilir. Konuya açıklık getirilmediği için saçmasapan söylentiler alevilerle ilgili ortalıkta dolaşıyor. Alevilik, İslam çatısı altında bir mezhep mi değil mi? Merak konusu..

şule yüksel öztürk 
 14.10.2010 14:57
Cevap :
Sn.Şule hanım, Bu konuda Alevi önderleri kadar ,Diyanet İşleride net,anlaşılır biçimde lafı dolandırmadan görüşünü ortaya koymalıdır.Saygılar.  18.10.2010 9:02
 

Evet Fevzi Bey, yüreğine sağlık. Konuyu çok güzel dile getirmişsin. Bu ülkede bu durumda kimin neye hizmet ettiği belli değil. Bazan hak talep edenlerin bir çoğu kullanıldığı için ne istediklerini bilmiyorlar. Elbette koca bir toplum. Biir çok haklı talepleri olabilir. Ama kovana çomak sokmanın da alemi yok. Tebrikler.

Karaç Cahit 
 13.10.2010 9:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 78
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 553
Kayıt tarihi
: 06.02.09
 
 

1957 Amasya' da doğdum.İlkokulu Amasya' da okudum. Ortaokul ve liseyi Sincan' da, yüksek okulu Samsu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster