Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Şubat '13

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
3301
 

Tanımlanamayan insan davranışları/Samimiyet

Tanımlanamayan insan davranışları/Samimiyet
 

Bir kişi bize 10 defa (hatta bu kadara da gerek yok) iyi davrandığı zaman bizim için iyidir. 11. defa anamızı belliyorsa o da bizim şansımıza. Kişilerle aramızda para, mal, aşk, yer, mevki, değişim gibi hayatımızı etkileyebilecek ilişkiler olmasa yine sorun değil; samimiyet ve güven kazıklarını karşılardık.

Bizim için en büyük sorun samimiyetin de sevgi, güven gibi kendiliğinden ağırlığı olan yeryüzü Tanrılarından olması. Sevgiyle bizi herkes aldatabilir. Güvenle de. Ve samimiyetle de. Samimi olduğuna inandığınız kişiye karşı olumsuz düşünebilir misiniz? Ama o size karşı samimiyet oyunu oynuyor olabilir.

İnsanları kandırmak için kullanılan en etkili maskelerden biridir samimiyet. Bu arada samimiyetin gerçeği de vardır. Madenin içindeki cevher gibidir. Onu görüp oradan çıkarmak her insanın harcı değildir. Samimiyet için kişinin davranışlarına bakarız. Oysa davranışlarla samimiyet anlaşılmaz. İki göz iki çeşme ağlayan biri bile sizi kandırıyor olabilir.

Etrafımızdaki bazı kişilerin samimi olduğunu düşünürüz. Ama sayı yüksektir. Oysa benim ölçülerime göre 100 kişiden birinde gerçek samimiyet olabilir. Hiç birimizde de 100. kişiyi bekleyecek sabır olmadığı için samimiyet köprüsünden daha az hasarla çıkabilmeyi düşünmeliyiz.

Samimiyet üzre hayat yollarına düşüp de sağlam geri dönenimiz çok azdır. Yine de samimiyet ararız, bulamasak bile. Hayatımızı etkileyen bu argümanın tanımlanıp manifestosunun yazılması gerekir. “Gelen boynuma sarılsın, giden tokat atsın; sansıma kaderime” diyemeyiz.

İşin kötüsü samimiyeti anlatanların ölçüleri ve kullandıkları argümanlar da aldatıcıdır. “sevgisine bakın” derler. Sevdi de aldatıcı. “Güvenirliğine bakın” derler. O da aldatıcı. Dindarlığına, zenginliğine, vatan sevgisine, okumuşluğuna… Hangisi size yüzde yüz güven veriyor?

Anlık samimiyet kabulü(bir sonraki olaya, başka duruma, yarına etkisi olmayan) mantıklı geliyor. İlk ve tek samimi davranışta bizi kandırmazlar her halde diyeceğim ama gizli niyetler için nokta atışı diye bir şey  de var.

Offffff! Samimiyet konusunu çözmüş bir kişi olduğuna inanmıyorum! Kişi samimi değilse (sonradan samimi olmadığı ortaya çıkarsa) para cezası kessek! Ya kardeşim samimiyet bal gibi maske ve biz kandırılıyoruz.

Sadece kandırılıp, aldatılıp zarara uğramayı düşünmemeliyiz; samimiyetin bize verebileceği yaşam güzelliği de var. Biliyoruz ki insan biraz şeytan. Bu nedenle ondan tam samimiyet beklememeliyiz; arasıra bizi kandırmasını hazmetmeliyiz; günde hiç değilse bir defa doğruyu söylesin ö...z oğlu ö..z!

Samimi olmayanlara yapacağımız bir şey yok. Anladığımızda zaten iş işten geçmiş oluyor. Artı affediyoruz, kı… ımıza batan kazığın acısı geçince yeniden koşup boynuna sarılıyoruz. Bizim kişiliğimiz ve yaşadığımız ortam sahte samimiyet için çok uygun.

Deneyimleri hepimizin kazıklanmasıyla sonuçlanan samimiyet kitabını yine de okumaya devam ediyoruz. Niye Kerim Korkut gibi sorgulayan kimselere kulak versek. Olmaaaaaazzzz! O bizim zaaflarımızı, zayıflıklarımızı, üç kuruşluk şerefsizlere kanıp topaç gibi döndürüldüğümüzü filan ortaya çıkarıyor. Rezil oluyoruz lan! Böyle daha iyi: Kazık yiyor ama sadece kendimiz biliyoruz. Ya da biz öyle sanıyoruz, kafasını kuma gömen deva kuşu misali.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Birinin; tanıdık, arkadaş ve dost olup olmamasından öteye samimi olup olmadığı önemli, bu konuya ilişkin blogumun linki, ilginize. http://blog.milliyet.com.tr/tanidik--arkadas--dost-ve-samimi/Blog/?BlogNo=81734

Kadri KANPAK 
 20.02.2013 12:16
Cevap :
Yine önemli bir ayrıntı.  20.02.2013 20:14
 

Merhaba, Bence insanın en büyük ihtiyaçlarından biri güvenmek. Bunun içinde ister istemez samimiyet faktörünü devreye alıyoruz. Sizinde dediğiniz gibi şans yüzde bir ama birilerinin samimni olduğuna dfa inanmamız gerkiyor. Kazık yesek bile. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 19.02.2013 20:41
Cevap :
Evet, maalesef.  20.02.2013 20:15
 

Yazınızın birinde epey zaman önce sizi ik okumaya başladığım zamanlarda neden güvenmek isteriz güvenmek zorunda değiliz ki neden güven arıyoruz yazmıştınız .Ben o zamanlar hep güven önemli güven önemli derdim hala da öyle diyorum ama yazdıklarınızı okuduktan sonra esnedim sanki kızım Tülay kendine Allahına güven böylece yara almazsın güven ama güvenme de ikisi bir arada olsun demeye başladım:) hala da bunu uygulamaya çabalıyorum daha az stresli :) samimiyette öyle birşey öyle bir düzende yaşıyoruz ki kuzu altında buzağı arama devri sanki :) inanmak bir çocuk gibi kanmak istiyorum çoğu zaman...selamlarımla.

Tülay EKER 
 19.02.2013 16:21
Cevap :
Ben de çocuk gibi kanmak istiyorum.  19.02.2013 20:24
 

Kıymetli Kerim Korkut:Sizin Samimiyet köprüsünden daha az hasarla çıkmanız için aramızdaki samimiyet bağlarını bitiriyoruz.Çünkü siz kırkı kırk bire bölüyorsunuz,Samimi olmadığımı geçte olsa anladınız.Bu güne kadar sizi kandırdım sahte maske takmıştım,Artık maskemi çıkarıyorum.gerçek yüzümü gösteriyorum.Kusura bakmayın size kazık atmayı düşündüm,siz akıllıca kazıktan kaçtınız kazık size isabet etmedi.Selamlarımı,saygılarımı geri veriniz,Size yazdığım bunca yorumları iade ediniz,sizinde bir kelimelik selamınız yok.ama bir kaç satır yorumunuz var, iadeli taahhütlü gönderiyorum..Artık Kerim Korkut diye biri gönlümün bahçesinde yoktur..Size bağladığım umutlar söküldü.Umutlar deryalara düştü.Çok dertliyim Kerim Kardeş çok..Size bir kazık atamadım ona üzülüyorum...Yine güzel bir yazı,Yine dikkatleri üzerinize çekmişsiniz.İki gözlerinizden öpüldünüz.Gözlerinizin rengini bilmiyorum ki karamı desem,mavi mi desem.Belkide ceylan gözlüsün..haaaahhaaaa:)))))

Mehmet Burakgazi 
 19.02.2013 14:57
Cevap :
Geçen Ramazan bayramında bizim caminin hocasına selam verdim çıkarıp cebinden bana çok güzel jelatinli şeker verdi. Şeker çok hoşuma gitti,ertesi gün tekrar selam verdim, başka kapıya dedi hahahahahahaha!  19.02.2013 20:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5714
Toplam yorum
: 14414
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 640
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster