Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mayıs '19

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
27
 

Tanpınar’ın Gündemi

Yüksek Seçim Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde Ak Parti’nin olağanüstü itirazını oy çokluğuyla kabul etti. Ve seçimin yenilenmesine 7’ye karşı 4 oyla, karar verdi. Yeniden seçimin tarihi de belli, 23 Haziran 2019 Pazar günü.

Bu kararın alındığı saatlerde Ankara’da NATO konseyi ve NATO Akdeniz Diyalogu Ortakları Toplantısı vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda yaptığı konuşmada; “Müttefiklerimizden tek bir beklentimiz var. Biz NATO’daki dostlarımızdan sadece ittifak ruhuna uygun davranmalarını, kurucu değerlerine sahip çıkmalarını bekliyoruz” dedi.

Kütüphanemden uğultulu bir ses, “Demek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi, 23 Haziran’da, doğum günümde, madem seçim yenileniyor, seçmen listesini de güncellesinler, doğduğum günde yapılacak seçimde oy kullanmak istiyorum” diyor.

Kim bu 23 Haziran’da doğan diyorum kendi kendime, sonra Tanpınar diyorum, 23 Haziran 1901’de İstanbul’da doğan, 61 yaşında 24 Ocak 1962’de İstanbul’da vefat eden Ahmet Hamdi Tanpınar;

“Ne içindeyim zamanın
Ne de büsbütün dışında
Yekpare, geniş bir ânın
Parçalanmaz akışında.”

dizelerinin şairi, Huzur, Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Sahnenin Dışındakiler, Mahur Beste, Aydaki Kadın vs. roman ve hikâyelerin yazarı. Özellikle Huzur, NATO’yu kuran iradenin başlattığı II. Dünya Savaşı’nın, birkaç gün öncesini anlatan bir roman, savaşın başlamasıyla da roman bitiyor; ama Tanpınar, romanın sonuna nokta değil, sadece bir virgül koyuyor. Çünkü 1 Eylül 1939’da başlayan II. Dünya Savaşı’nın sürecini yaşıyoruz hâlihazırda, tabii ki insanlıkla birlikte…  

Kütüphanemden gelen bu sese, Ahmet Hamdi Tanpınar’a; “Seçmen listeleri güncellense, sandık kurulunun da huzuruna çıksan, oy pusulası, zarf ve mühür verilse eline, oy verme kabinine girince, Cumhur İttifakı’na mı, yoksa Millet İttifakı’na mı basarsın mührü?” diye soruyorum.

Ve ekliyorum madem seçmen listesine ismin yazılsın istiyorsun, Yüksek Seçim Kurulu’nun kararıyla, NATO Konseyi toplantısının aynı Zamanda, 6 Mayıs 2019 ve aynı Mekân’da, Ankara’da buluşmasının anlamını da kavramış olmalısın diyorum.

Seçmen listesine ismimi yazdırma talebim de, senin anlatmaya çalıştığın konuydu; çatışan, ya da çatıştırılan bir toplumda oy sandığından huzur çıkmaz bunu iyi bilesin, bilinen ve de bilinmeyen nice silahın konuştuğu dünyada da her daim savaş hali yaşanır; barışsa dilek ve temenni cümlelerine emanettir. 1 Kasım 1945 tarihli, kahramanım Behçet Bey’e yazdığım mektup’da anlattığım atmosfer hâlihazırda insanlığın tek gerçeği, diyalogumuz bu anlamda bir hatırlatmadır sadece.

Doğumunun 118. yıldönümünde (23 Haziran 1901/23 Haziran 2019) doğduğun şehir İstanbul’un Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde oy kullanmak istiyorsun, vefatının 57. yıldönümünde (24 Ocak 1962) de II. Dünya Savaşı (1939-1945) sonrasında kurulan küresel dünya devletinin tufanına dikkat çekiyorsun öyle mi?

Aynen öyle.

Bize de bu diyalogu paylaşmak düşür, karşılığının ne olacağı da kendilerinin bileceği iştir; ama Allah, yapıp ettiklerimizi bildiği gibi, sinelerimizdekileri de bilmektedir. Tanpınar, Allah’ın huzurundadır, kapitalizmin bataklığında değil.

Rıza Üsküdar

7 Mayıs 2019/Eskişehir

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3448
Toplam yorum
: 2178
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 573
Kayıt tarihi
: 15.08.06
 
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih bölümü mezunuyum. Öğretmenliğim sırasın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster