Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ekim '12

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
353
 

Tanrı nedir?

Tanrı nedir?
 

Tanrının ilkel kavimleren tutun üç büyük dine kadar çok farklı tanımları vardır. Üç büyük dine göre TANRI  ibadet edilmesi gereken, kulları olan, dua edilmesi, kendisi içi  kurban kesilmesi gereken, gerektiğinde kullarını cezalandiran gerektiğinde ödüllendiren, onlara  peygamberler gönderen, peygamberlere vahiy indiren, evrende canlı cansız herşeyi yaratan, bütün canlı türlerini ayrı ayrı yaratan, evrenin düzenini yöneten, herşeyi bilen, herşeyi gören, her yerde aynı anda olan üstün bir varlıktır.

Benim TANRI tanımım  üç büyük dinin yaptıklarınan çok farklıdır. Dindar insanlar benim TANRI tanımımı kabul etmeyecek, saçma hatta belki de inaçlarına hakaret olarak göreceklerdir. Benim TANRI inancım ibadet edilmesi gereken cezalandiran ödüllendiren kulları olan, peygamberlere vahiy indiren TANRI değildir. TANRI bana göre 14 milyar yıl önce evreni başlatan yaratıcı güçtür. Bu güç çoğu bilim adamının inandığı gibi 14 milyar yıl önce evreni başlatan büyük patlamadan sonra fizik biliminin bulduğu gibi 4 temel güce ayrılmıştır. Evrende bu 4 temel güç canlı cansız herşeyin oluşmasına sebep olmuş ve hala işlemesini yönetmektedir. TANRI başta tek olan ama  büyük patlama esnasında 4 'e ayrılan bu güçlerdir. Bu güçlerin evreni, canlı cansız herşeyi nasıl yarattığını ve nasıl işlettigini fizik, kimya ve biyoloji kanunları açıklar. Bu 4 temel güç elektromanyetik güç, yerçekimi gücü, kuvvetli nükleer güç ve zayıf nükleer güçtür. TANRI bu güçlerdir. Elektromanyetik güç elektrikle ilgili bütün doğa olaylarını ve elektrikli aletlerimizi yönetir. Yerçekimi gücü ve birazdanaçıklayacağım nükleer güçlerevrendeki tüm cisimleri ve  bizi oluşturan elementlerin sıcak ve yüksek basınçlı yıldızlarda yaratılmasını, yerçekimi gücü  gezegenlerin yıldızların yörüngesinde dolanmasını  ve bizim Dünya'da uzaya uçmadan durabilmemizi sağlar. Kuvvetli nükleer güç atomların cekirdeğindeki + yüklü olup birbirini iten protonların bir arada durabilmelerini sağlar. Zayıf nükleer güç radyoaktif bozulma denen olayı yönetir. Bu güçler olmadan evrende hicbirşey oluşamaz ve işleyemezdi. TANRI bu güçlerdir.

Neden bu 4 güç büyük patlamadan önce tek bir güçtü neden büyük patlamadan sonra 4 güce ayrıştılar ? bunun cevabını aralarında Stephen Hawking adlı kozmolog,  Steven Weinberg adlı Nobel ödüllü nükleer fizikçi ve birçok bilim adamı araştırıyorlar. Einstein hayatının son 15 yılında büyük birleşim teorisi adı altında bunun cevabını bulmaya çalıştı bulamadı. Hala bulunabilmiş değil. İsviçre 'de CERN nükleer araştırma merkezinde zıt yönlerden ışık hızına yakın bir hızla protonları carpıştırarak bilim adamları büyük patlama sırasında evrende olan koşulları yaratmaya ve birçok sorunun yanında bunun da cevabını arıyorlar. Büyük patlamadan önce ne vardı ? bunu henüz bilim bilebilmiş değil. Birçok görüş var ama belki de hiç bulunamayacak çünkü bu soru insan zekasını aşabilir.

Bu tanri ibadet, kurban kesme istemez, insanları cezalandırmaz, ödüllendirmez, bütün canlı türlerini ayrı ayrı yaratmaz bu işi evrime bırakır. Bu TANRI tanımını üç büyuü din kabul etmez. Onlara göre tanrı illa da ibadet edilmesi gereken, kulları olan, dua edilmesi, kendisi içi  kurban kesilmesi gereken, gerektiğinde kullarını cezalandiran gerektiğinde ödüllendiren, onlara  peygamberler gönderen, peygamberlere vahiy indiren, evrende canlı cansız herşeyi yaratan, bütün canlı türlerini ayrı ayrı yaratan, evrenin düzenini yöneten, herşeyi bilen, herşeyi gören, her yerde aynı anda olan üstün bir varlıktır. Ben dinlerin empoze ettiği TANRI tanımını kabul etmiyorum. Benim TANRI tanımım yukarda açıkladığım gibidir.İsteyen bana kafir deyebilir umurumda değil.

Rasih Bensan 27 Ekim 2012 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bu donemde allahla knustum diyenlere deli gozuye bakiyoruz ama o yuzyillardaki mucizelere tapiyoruz?!! kurban isteyen, surekli kendisine tapilamsini bekleyen bir tanri imajina ben inanmiyorum. di bilim ile ortustuguzaman ancak benim icin inandiricilik kazanicaktir.. yazi cok guzel, keske bu blogdan daha otelere tasinsa, bir gazetet araciligiyla dunyaya ulassa...tskler...

figen erdogan 
 29.12.2012 14:41
Cevap :
Çok teşekkürler Figenciğim, yorumuna tamamen katılıyorum  29.12.2012 23:55
 

Ben Tanrı denilen bir yaratıcı gücün varlığına inanıyorum ama onun dışında işte peygamber kitap yollaması bana pek inandırıcı gelmiyor.Ama ikna olursam inanmak isterim.Yine de dine karşı değilim ve inananları seviyorum."ALLAH VAR MIDIR"başlıklı yazımda bu görüşümü aktardım.

Kerim Korkut 
 28.10.2012 22:27
Cevap :
Teşekkürler yorumlarınız için görüşlerimiz örtüşüyor  30.10.2012 0:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 414
Toplam yorum
: 132
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1943
Kayıt tarihi
: 05.05.12
 
 

BİLİM özellikle astronomi ve çeşitli konularda araştırmacı ve yazar Amatör fotoğrafçı, Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster