Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mart '07

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
865
 

Tanrı'nın aklı melekler

Tanrı'nın aklı melekler
 

Gazeteci, yazar Nevval Sevindi, "zaten meleklerde akıl yoktur" demiş. Din işleri yüksek kurulu üyesi Prof. Dr. Saim Yeprem de, tepkiler üzerine Nevval hanıma sahip çıkarak "Meleklerde akli sorumluluk yoktur demiş. (Milliyet Gazetesi/ 26 mart 2007) Panelin konusu "Yükselen dindarlık mı?" Bir tarafta, konusu inanç olan hassas bir toplantıda, kullandığı kelimelerin, başka anlamda rahatsız edici çağrışımlar yapacağını hesaplayamayan bir gazeteci, diğer yanda temsil ettiği dinin ana koşullarından biri olan " MELEKLERE İMAN" şartının akıl direklerini bir anda yerle bir eden talihsiz cümleye ve sahibine sahip çıkan bir din işleri yüksek kurulu üyesi.

İnançların özgürlüğü boyutunda hoşgörü ile karşılanabilme yolları arandığında bile, bu anlatımın talihsizliği, sunuş ve duruş açısından bir tokat gibi insanın suratında patlıyor olması çok ilginç. Bir çok dinde ve inanç dünyasında, kutsal kitaplarda Tanrının kutsal yardımcıları olarak kabul edilen melekler nasıl oluyorda akılsız olarak nitelendiriliyor. Kainatın inanılmaz ahenginin sırlarının çözülemediği bir ortamda ve müthiş bir hassasiyeti gözlerimizin önüne serdiğine inanılan hesap sahibinin katından gelen melekler nedense akli sorumluluktan yoksunmuş. O zaman "YÜCE TANRI MELEKLERİ, BİR HİKMET (BİLGELİK) İÇİN İNDİRİR. Hicr, 9" ayeti ve benzeri Enbiya, 19-20, ayetleri ile çelişkiye düşüyor sayın konuşmacılar. Kur-an'ın 57 ayetinde de melekler sözcüğü kullanılmıştır.

İnançlar bu kadar basit kelimeler ve cümlelerle sunulmamalı bence. İnançlar isteğe ve duruma göre de kullanılmamalı. Savaşlarda mistik hayal gücünün yaratmış olduğu ve belkide, savaşanların tinsel kuvvetlerini artırmak için yapılmış bir telkinin manyetik etkisine kapılanların yanılması dolayısıyle, bu meleklerin kır atlara binmiş, sarı, siyah ve beyaz sarıklar taktığı anlatılır Cemil Sena'nın Hz. Muhammed'in Felsefesi kitabında. Evet, meleklerin savaşlara katılıp ordulara yardım etmesi ya da dinlerde Tanrı'nın yardımcısı olarak bazı kuralları müjdelemesinin yanında, burada inanan insanların saygısızlığa uğraması söz konusudur.

Basit bir yöneticinin bile yanında akıllı insanlar çalıştırması mantığı kabul görürken, anlatılmak istenen yücelik, ya da kutsal düşünce, dünyevi bir cümle ile şık olmayan bir mecraya çekilmiştir. Özellikle hassas konularda konferans vermenin zorluğu da bundandır. Her kelime ve her cümle başka yerlere çok kolay çekilebilir. Çünkü insanoğlu, çoğu zaman inançları kendi yaşamına göre uygulamakta büyük hüner sahibidir. Kalıplaşmış ve yüzyıllardır süre gelen inançlara müdahele ederek gündeme gelmek kolaydır, fakat getireceği sıkıntılara katlanmak zordur. Sevgiyi, doğayı ve sonsuz yaşamı canlıların ayakları altına seren yüce Tanrı, kendinden bir parça olan insana nasıl akıl verdiyse, yine kendinden kopan kutsal bir ışık olan meleklerini de müthiş hesabın ışığı olarak yansıtmıştır evrene.

Metin Özkaya

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ilmiledün"Tanrının bilidiği kulun bilmedigi,denir. kainatın Yaratıcısı,Allah alemi ben Muhammet nuru için yarattım der. En mütekamil canlının insan oldugu da alimlerce söylenir.en mütekamil canlının meleklere itaatı,inancı Tanrı emrinden kaynaklanır.;size yardım eden insanlara sebebi ne olursa olsun minnet duyuyor iseniz anlarsınız kastımı..Yaşamınız anlarında Tanrıyla direkt baglarınızda,dualarınızda,dileklerinizde,arzularınızda,hayallerinizde ve dahi beddualarınızda sizin seçimleriniz dorultusunda kısaca kaderlerinizi Tanrı kendi elleriyle yaptıgını düşünüyorsun;yani, insanın Tanrısından isteklerini yada Tanrı tarafından insana gönderilenleri melekler aracılık eder.Şimdi düşünelim,sizin verdiğiniz örnekten yola cıkarak.iş veren akıllırı yanında tutmak ve karını arttırmak ister,yüksek maaşla calışan,firmaya katkısı olan kişi yeterli şatları oluşturdugunda işverene rakip olur.Tanrıdan başka Tanrı yoksa,insanın Tanrısına duydugu sevgi tekse,melek akıllı olurda aklını kullanırsa neolur

oktay nalbantoglu 
 07.07.2007 14:36
Cevap :
Herşeyden evvel Tanrı bir işveren değildir. Tanrının verdiği aklın içinde gizlidir ona bağlılık ve ona inanç. Nasıl olurda yüce Tanrının insan gibi bencil düşünerek, kendi vereceği akıldan korkmasını. Melekler aklını kullanır fakat Tanrının yol gösterdiği çizgide. Tanrıyı ve melekleri çok dünyevi düşünerek ele aşmışsınız. Yorumunuza teşekkür ederim. Saygılarımla  08.07.2007 17:15
 

Fatih Sultan Mehmet 1453 Mayıs'ında biten 53 günlük İstanbul muhasarasında Macar Urban'a döktürdüğü Şahin ismini verdiği topları ile,Konstantinapolis'in surlarını döverken; küflenmiş Bizans zihniyetinin kalıntıları olan Bizans Rahipleri de Hz.İsa'yı gökyüzüne çıkaran meleklerin cinsiyetini tartışmaktaydılar.Ben de, "meleklerin aklı var mıdır?" sorusunun konu olmasını biraz buna benzetmekteyim.Mükemmel anlatımınızı,dini ve kişisel bilgilerinizle birleştirerek çok güzel bir yazı çıkartmışsınız ortaya.Tebrik ederim.

_E...A_ 
 30.03.2007 10:25
Cevap :
Başka bir açıdan yaklaşmanız yazıma zenginlik katıyor. Teşekkür ederim  30.03.2007 13:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 116
Toplam yorum
: 641
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 3161
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

İstanbul' da doğdum. Antikacı, saray restoratörü ve eksperim. Antika konusunda 50’ye yakın belgesel ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster