Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Nisan '16

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
126
 

Tanrı turizm bölgelerimizi zeka düzeyi yetersiz yöneticilerden korusun

Tanrı turizm bölgelerimizi zeka düzeyi yetersiz  yöneticilerden korusun
 

Göreme tüm yolları kapatılarak ulaşımı olanaksız hale getirildi.


 

 

Kapadokya’nın başkenti Göreme’ye ulaşım şu an itibarıyla olanaksız.

Göreme’ye çıkan ne kadar karayolu, tali yol vs. varsa tümü ulaşıma kapatılmış ve yol girişlerinde polis/jandarma nöbet tutmakta.

Emniyet güçlerince, Göreme giriş-çıkışları kuşatılmış durumda yani.

Avanos’tan çıkıp Göreme kavşağına gelince fark ettik, bugün karşılaşacağımız akıl dışı uygulamayı. Göreme’ye giden yolu kapatıp, nöbet tutan polislere sordum çözümü; “tamam bu yolları kapattınız, alternatif yolunuz neresi, işi olan nasıl gidecek Göreme’ye?”… Polis, bugün saat 17.00’ye kadar bisiklet yarışları nedeniyle Göreme’ye çıkan tüm yolların kapatıldığını, ancak bu saatte açılacağını söyledi. Ne söylesem boş, sonuçta orada görevli olanlarda ‘emir kulu’ ya da öyle bilmemiz isteniyordu.

Kapadokya’yı, Göreme’yi anlatmama gerek var mı?..

Bu bölge, turizmimizin altın yumurtlayan tavuklarından en önemlilerinden birisi.

Bu bölgeye geldiğimden beri gördüklerim karşısında ‘küçük dili yutmak’ deyimi var ya, onu yaşıyorum desem yalan olmaz. İlk şaşkınlığı, Ağustos-Eylül 2015 aylarında yine bu güzergahta yapılan yol çalışmalarıyla yaşamıştım. Göreme’nin karayolu bağlantısı ‘pat’ diye kesilmiş, patika denebilecek yollar ‘servis yolu’ olarak gösterilmişti. Ve o patika yollar, üç hafta süren bu zorunlu yolculuk sonrası biraz köy yoluna çevrilmişti, geçen araçlar sayesinde.

Bu kez bisiklet yarışı için kesilen yollar yerine, o patika ya da köy yolları da yasak!..

Göreme’ye girdiyseniz çıkış yok, çıktıysanız giriş yok; 17.00’ye kadar.

Tüm engellerdeki polis ve jandarmalarla konuştum. “Bir yerleşim yerinin karayoluyla bağını kesiyor sunuz ama bir alternatif yol göstermiyorsunuz. Böyle bir yarış varsa, önceden bir de servis yolu ayarlarsınız, ulaşım oradan sağlanır” sözlerime, “baştan sona haklısınız, ancak yapabileceğimiz bir şey yok, emir böyle” deniliyordu.

Sonunda, ricalarla Uçhisar’a kadar bir geçiş sağlayabildik oğlumla. Yaklaşık 2 km öteye, Göreme'ye geçiş yok!.. Bir jandarma engelindeki astsubay, üstlerine ricamızı ileterek izin verdi, vadi yoluna geçmemize. Ve biz Avanos-Göreme arasındaki 10 dakikalık yolu, 1 saat 10 dakikada, Zemi Vadisi’nden geçerek ulaştık Göreme’ye.

Dünyanın her yerinde bisiklet yarışları yapılıyor. Şu ana kadar duymadım/görmedim böyle bir uygulama; Bir yerleşim alanının bütünüyle yollarının kapatıldığını.

Ve söylendik kendi kendimize; Tanrı, turizm bölgelerimize adeta ‘gelmeyin’ mantığıyla icraat yapan, yetersiz zeka düzeyine sahip yöneticilerden korusun/kurtarsın!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

en son on sene once tatil amacli ulkeye ugradik.Bodrum'da rezil bir tatil gecti otel personeli sayesinde o oldu bir kez daha tatil amacli ugramiyoruz. Karayiplerin o daha az egitimli personeli bile bizim yetismislerden cok daha turizm kafasina sahip. Hos ulkede durum ve yonetim sekli boyle devam ederse turistte kalmaz turizm de. Delta hava yollarinin ulke ucuslarini emniyet acisindan iptali kimseye acaba dedirtti mi ? Yazik oluyor canim ulkeme...!

Newyorker 
 26.04.2016 1:05
Cevap :
Merhabalar. Mevcut iktidarın turizme, tarihe, sanata bakış açısı malum. Bu bakış açısı aynı şekilde icralarına yansıyor. Hele bu yıl, turizm iki cepheden darbe yedi; birisi iktidarın dış politikası, diğeri de terör. Dış politikanın başarısızlığı terörden bile çok zarar verdi ülkemize, Rusya örneği en somut hali. Kaldı ki, sektörde eleman durumu belirttiğiniz gibi. İstisnaları elbette var. Gerçekten canını dişine takıp uğraşan firmalar mevcut. Ama yetmiyor. Az biraz iyinin yanında kötü örnekler çoğalıyor. Sizin Bodrum'da 10 yıl önce yaşadıklarınız, farklı yörelerde yine yaşanmakta. Delta Hava Yolları'nın kararını ben de okudum ama, pek aldırış eden olmadı sanırım. Çünkü pek ses getirmedi. Ülkeyi yönetenler, ahlakımızı bozuyor düşüncesiyle zaten turiste karşılar. Bunu açıkça dile getirmiyor, ıkınıp-sıkınıyorlar oradan anlıyoruz. Ülkemize yazık olduğunu umarım % /50 ye de anlatabiliriz. Selamlar, saygılar Kapadokya'dan. H.Dulun  27.04.2016 17:52
 

Ben bu ülkede olanlara kafa yormaktan vazgeçeli çok oldu dostum! Kafamızdan huni, elimizden tef eksik olmaz oldu. Uzun yıllar boyunca yurt dışında yaşadım, çalıştım; bir kez olsun kazılan bir yol ya da tamirat nedeniyle trafiğin kapandığını görmedim. Yarışlar da pazar günleri yapılır ve diğer insanların hakkını ellerinden almak ne demek! Ben ne kadar ülkeme sarılmaya çalışırsam o da beni ısrarla dışarı itiyor:( Bu çok kötü bir duygu! Sabır ve selametle.

Ata Kemal Şahin 
 25.04.2016 13:59
Cevap :
Antalya'da gördüklerim karşısında zaman zaman isyan ederdim. Kapadokya'ya geldikten sonra orası sanki, "aman bi iyiymiş" dedirtti. Göreme'de birileri aklına estikçe yol güzergahı değiştiriyor, düzgün yolu, bir o yana bir bu yana kıvırıyor, takla attırıyorlar. Akşam yola çıktığınızda, saydım ortala % 25 araç sis farlarıyla geliyor karşınızdan. O tef ve huniyi ben de takacağım artık. Aslında çok güzel bir tanıtım olanağını bu bisiklet turuyla yakalamış olmalarına rağmen, böyle çapsız adamlarca yöre yaşayanlarına işkence çektirdiler. İktidar partisi belediyeleri, bölgeye adeta turist gelmesin istiyor olmalılar ki, icraatlarıyla bunu gösteriyorlar hep. Aklımıza selamet, bakalım ne kadar sabredeceğiz. Katkınıza teşekkürler. Selam ve saygılarla... H.Dulun  25.04.2016 23:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 355
Toplam yorum
: 1015
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 1067
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1960 Ankara doğumlu bir Çankırılıyım. İşimin burada olması nedeniyle, Antalya'da yaşamaktayım. Ti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster