Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Aralık '13

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1313
 

Tanrı Yoktur

Tanrı Yoktur
 

Görsel: Alıntıdır


Yazımızın özeti iki kelime ile budur: “Tanrı yoktur”. Yıllardır hatta yüzyıllardır var olagelen yaygın yanlış kanılardan bir tanesi ve bence de en önemlisi tanrı yanılgısıdır.

Yıllarca birçok insan tarafından kabul edilen ancak ne yazık ki gerçekle bağdaşmayan bir yanılgı. Elbette zaman zaman çeşitli insanlar çıkıp uyarılarda bulunmuş, ancak istedikleri sonucu alabilmişler midir, bilemiyoruz? Bu uyarı yüzde yüz işe yarayacak, insanlar bu gerçeği kabul edecek diye bir kaide de yok zaten…

En başından başlayalım. Tanrı nedir? Kimdir? Nerededir? Nasıl yaşar? Yalnız mıdır? Öncesi ve sonrası var mıdır?

Soruları daha da çoğaltmak mümkündür. Tanrı dediğimiz zaman insanların tapındıkları, kendisinden ürktükleri, zaman zaman sevdikleri, uğruna çeşitli adaklar adadıkları varlık aklımıza geliyor.

Eski çağlardan bu yana insanlar bir takım olağan üstü sandıkları olaylardan tutun da güneşe, aya ve çeşitli yapılara “tanrılık” vasfı yakıştırıp tapınmışlardır.

Semavi din tabiri ile ifade edilen –ki yanlış bir ifadedir, semavi din olmaz- dinlerin insan hayatına girmesinden sonra “tanrı” kavramında değişiklikler olsa da yanlışlıklar ve absürtlükler yine de devam etmiştir.

Son din İslamiyetin gelişi ile birlikte “tanrı yanılgısı” kısmen azalmışsa da günümüzde Müslümanlar içerisinde dahi devam ettiği görülmektedir.

Oysaki son peygamber Hz.Muhammed(s.a.v)’in öğrettiği İslam dininde “tanrı” kavramına asla yer yoktur. Kelime-i Tevhid dediğimiz “La ilahe illallah” ile anlatılmak istenen de zaten budur.

Burada “la” kelimesi “yoktur” manasına gelir. “İlla” ise “sadece” anlamındadır. Açtığımızda “İlah yoktur, sadece Allah(c.c.) vardır” anlarız. Yani “sandığınız gibi bir tanrı yoktur, sadece Allah(c.c.) vardır”.

Demek ki Allah(c.c.) tanrı değildir. Öyle olsaydı La ilahe illallah denmezdi de, “Sizin tanrınız Allah(c.c.)’tır” denirdi. Demek ki “tanrı” yanılgısından insanlar uzaklaştırılmak istenmiş ve bu şekilde ifade edilmiştir.

Bu gerçeğe rağmen insanların gökte uzaklarda bir yerde oturan bir tanrı tasavvuru içerisinde oldukları görülebiliyor. Yaygın kanaate göre tanrı diye bir şey var. Orada uzakta bir tanrı var, bilmem ne yıldızında oturuyor, dünyaya peygamber gönderiyor, emirlerini uymayanlara kızıyor, uyanları da cennete sokuyor… Bazen meleklerini görevlendiriyor. Melekleri de beyazlar içerisinde pırıltılı kanatlı yaratıklar, tanrısının emriyle dünyaya iniyorlar, peygambere haberi iletiyorlar…

Aynı yanlış kanaate göre insanlar ölünce de ötelerde bir yerde mahşerde toplanıyorlar, tanrının karşısına çıkarılıyorlar, tanrıları onları sorguluyor, elindeki terazi ile günahları sevapları tartıyor. Öyle ya, tanrı geri kalmış herhalde, elinde terazi ile geliyor, dijital tartılardan habersiz… Sevabı çok olanları cennete gönderiyor, günahı çok olanları da yanmaları için cehenneme… Masal gibi mi geldi? Masal zaten…

Son iki paragraftaki her şey masaldan ibarettir.

İnsanların sandığı gibi, orada, ötemizde, oturan; insan gibi düşünen; gözleri ve kulakları olan; terazi ile gezinen bir TANRI YOKTUR.

Peygamberler de o tanrıların postacısı konumunda kişiler değildir.

Melekler kanatlı, uçan yaratıklar değildir.

Cennet ve cehennem ve dahi ahirete ait her şey ötelerde bir yerlerde; bilmem kaç ışık yılı ilerde falanca galaksi içinde konuşlandırılmış yerler değildir…

Son Peygamber Hz.Muhammed(s.a.v)’in bildirdiği üzere “Tanrı yoktur, sadece Allah(c.c.) vardır”.

Burada tanrı yoktur tamam, Allah(c.c.) vardır tamam, bir de biz varız yanılgısına da düşülmesin. Evrenimiz ve bilemediğimiz diğer evrenler ayrı bir şey, Allah(c.c.) ayrı bir şey değildir.

Yaratılmış düzen içerisinde ayrılık yoktur. Teklik hâkimdir. Sadece Allah(c.c.) vardır derken bunu kastediyoruz.

Ötelerde, ötende ayrı bir varlık var zannına kapılma; tanrı arama! Çünkü sadece ALLAH(c.c.) vardır.

Yunusun “Bir ben vardır bende, benden içeru” derken kastettiği bu tekliktir.

Yukarıda verdiğim bir detay ile kapatayım. Semavi din olmaz dedik. Neden? Semavi derken kastedilen “gök”tür. Yani gökten gelen din, gökten inen din kavramına işaret edilir ki din gökten inmez. Çünkü gökte bir yerlerde tanrı yoktur dedik. Dolayısıyla gökten inen bir din aramak yanlış.

Din Allah(c.c.) indinden inzal olur(Başka bir yazı konusu).

“Semavi dinler” tabirindeki ikinci yanlış ise çoğul ekidir. Yani din dediğimiz şey bilmem kaç tane değildir. Dinler denilince çok din varmış gibi algılanır.

Oysaki din tektir. Eğer Allah(c.c.) tek ise, onun dini de tektir. Her kavim için ya da her dönem için ayrı din mi icat edecek! Bilgisayar programı gibi her peygamberle dinin versiyonu mu yükseltiliyor?

Din tektir, dinler yanılgısı insanların dini dejenere etmesinden kaynaklanır. Kısaca hem semavi din olmaz, hem de din çoğul değildir. Tek bir din vardır ve Allah(c.c.)’tan inzal olmuştur.

Özetle Tanrı yoktur, Allah vardır..

Selam ve muhabbetle..

Murat HACIOĞLU

01.12.2013

www.murathacioglu.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Murat Bey, merhaba. Bu sayfada size yorum yaparken üç din de(Musevilik, Hıristiyanlık ve Müslümanlık ) İslam dinidir demek isterken, bir sürçülisanla 3 adet İslam dini vardır demiştim. Siz de bunu düzeltmiştiniz ve ben de herkes aslında ne demek istediğimi anlar, anlamıştır diye üzerinde durmamıştım. Şimdi görüyorum ki bazı arkadaşlar bu konuda uzun uzun bloglar yazmışlar! Gerçekten çok üzüldüm; bir sürçülisanı nasıl böyle abartırlar ve büyütürler diye... Bu yorumu daha doğrusu açıklamayı aynı sayfada yayınlarsanız çok sevineceğim. Selam ve saygılarımla.

Dr Lokman Doğruöz 
 08.12.2013 4:31
Cevap :
Bahsettiğiniz yazıları okumadım. Denk gelmedi bana. Şimdi merak ettim, okuyacağım. Sizin söyleemek istediğinizi anlamıştım. Dediğiniz gibi demek yanlış anlamalar da olmuş. Selam ve muhabbetle.   10.12.2013 20:04
 

Kıymetli Doktor,Sayın Murat Hacıoğlu: Tanrı sözcüğü dışarıdan ithal edilmiş bir sözcük.Ne yazık ki TDK nun viran olmuş bağ ve bahçesinde de tohum olarak ekildi,filizlendi,dal,budak oldu,yaprak açtı.Gelecek nesillere tatlı meyve olacak.ALLAH ADI TEKTİR,Tanrı adı çoğula girer.Ülkemizin modern insanları Tanrı demekten sevk alıyor.Saygılar sunuyorum.

Mehmet Burakgazi 
 02.12.2013 14:15
Cevap :
İthal olduğu için Allah'ı tanımak ve anlamak bu yüzden zorlaşıyor. Zira tanrı deyince akla ötede/ötelerde tonton dede kıvamında bir tanrı geliyor. Tabi bir de çoğulu var bunun. Katkı için teşekkürler. Selam ve muhabbetle..  03.12.2013 21:32
 

Siz anlattığınızı kendiniz anlayabildinizmi merak ediyorum. Allah vardır diyorsun ancak cennet, cehennem, melekler, gibi kavramları reddediyorsun. Allah'ın varlığına inanan bunlarada inanıyor olması gerekir yanılıyormuyum acaba?

Ahmet Idiz 
 02.12.2013 10:45
Cevap :
Yazı da melekleri, cenneti, cehennemi reddettiğimi nasıl anladınız bilmiyorum. Dikkatle yeniden okumanızı salık veririm. Din bu yüzden anlaşılmıyor. Okuduğumuzu dikkatli okumuyoruz. Kur'an'dan uzaklaşmak da böyle oluyor. O kavramların düşünüldüğü gibi olmadığını ifade ediyorum, yok olduğunu değil. Selam ve muhabbetle..  02.12.2013 13:37
 

Sağolasın Murat. Kaç gündür ben böyle bir blog arıyordum. Anlatamadım bir türlü, tam anlatamadım. Allah'ıma hamdolsun.

İbrahim ARSLAN 
 02.12.2013 8:43
Cevap :
Bunlar bize ait bir bilgi değil elbet. Doğruyu anlatmaya çalışıyoruz. Anlatabiliyorsak ne mutlu. Selam ve muhabbetle..  02.12.2013 13:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 656
Toplam yorum
: 3284
Toplam mesaj
: 140
Ort. okunma sayısı
: 1680
Kayıt tarihi
: 08.12.08
 
 

Allah kimisine “Yürü ya kulum” demiş. Ben onu “Yürü, yaz kulum” anladım. Yürü anca gidersin manas..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster