Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ekim '20

 
Kategori
Değerleme
Okunma Sayısı
103
 

TANRI

Arapça’ İlah’ kelimesinin karşılığıdır ve Türkçe kökenli bir kelimedir. Kur’an ın bir çok bölümünde ‘İlah’ kelimesi geçer ve kelimenin Türkçe tam karşılığı ‘Tanrı’ dır.

Yeri geldiği zaman bu kelime kullandığında  islami kesimin düşünemeyen bazı atıl beyinlileri  ‘’Allah Diyeceksin Tanrı demek caiz değildir’’ diyerek hemen fetva vermeye başlarlar.

-Neden? diye  sorduğunuzda

- Hristiyanlar kullanıyor bu kelimeyi müslüman olan böyle demez derler.

Şimdi bu yazıyı okuyarak azıcık beyin yorduğunuzda neyin ne olduğunu az çok anlayabilirsiniz ve atıl beyin dediğim için de bana kızmazsınız.

Düşündüğünüz de Hristiyanların kullandığı dil genelde İngilizcedir. Onlarda ‘İlah’ yerine ‘GOD’ kelimesini kullanıyorlar.  Peki Tanrı kelimesini bunlar nereden bilip de ingilizce kelime dağarcığının içine eklemiş olabilirler?

Onların bi suçu yok aslında bizden bir Deli ( İmam)kuyuya bir taş atmış kırk akıllı çıkaramamış misali islami fetva devranı şuursuzca dönüp duruyor.

Bunların hepsi gereğinden fazla Amerikan filmi izleyip yabancı filmlerde yapılan Türkçe dublajın farkına varamayanlar yüzünden oluyor.

Şöyleki,

O izlediğiniz yabancı filmerin orjinal seslendirmesi kendi dillerinde yapılmaktadır. Ülkemizde yayınlanmaya karar verildiğinde ise Türkçe seslendirme gerçekleştirilir.  Kısaca Hristiyanlar ‘İlah’ yerine kendi dillerinde ‘GOD’ derler . Biz de  Türkçeye çevirirken ‘Tanrı’ diye seslendiririz. Yani hristiyanlar değil biz ‘Tanrı’ deriz!!!!!

Hristiyanların kullandığı  şekilde ‘GOD’ olarak değilde  anlayalım  diye kelimeyi kendi dilimizde  ‘Tanrı’ diye seslendiriyoruz  fakat adamlar olayı herzamanki gibi yanlış anlayınca olan yine kutsal bir kelimeye oluyor.

Görüldüğü üzere Caiz olmayan kelime değil atıl vaziyette bıraktığınız beyninizdir!

Toplumun tamamının kabul ettiği her şey doğru olmayabilir. Dünyada ki doğruların gerçekte ne olduğunu  anlayabilmek ve kanıtlamak istiyorsanız muhakeme yetinizi kaybetmeden yaşamaya çalışın.

Maneviyatta önemli olan hangi kelimeyi kullandığınız değildir, gerçekte  ne hissettiğinizdir!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İşte bu algı ile donanmış olan insân, tanrının kendisi olmuştur. " Enel Hakk " vb. Müthiş. Selâm, saygı ve sevgiler..

Kemal Alkan 
 17.02.2021 11:29
 

Ben de Jale Hanım gibi düşünüyorum... Önemli olan dürüst ve samimi olmaktır...Dilinize sağlık efendim...

Abdülkadir Güler 
 09.10.2020 5:25
 

Son cümlen noktayı koymuş !Tanrı Allah yada Kutsal ruh ne derseniz deyin önemli olan sen bu kutsallığın neresindensin öyle değil mi? ...Aklına sağlık sevgiler

jale kasap 
 08.10.2020 18:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 49
Toplam yorum
: 32
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 259
Kayıt tarihi
: 24.07.14
 
 

HAYATA DERKENAR! ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster