Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Aralık '06

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
1506
 

Tanrının sanat eseri: Kedigiller

Tanrının sanat eseri: Kedigiller
 

Kedilerime baktıkça düşündüğüm ve zaman zaman da dillendirdiğim bir cümlem var : '' Kediler Tanrının sanat eseridir! ''

'' Sanat '' nedir? çağlardır tartışılıyor. Tartışmasız olan kısmı yenilen, içilen, bildiğimiz anlamda işe yarasın diye yapılan bir şey olmadığıdır. Tinsel anlamda doygunluk veren herşeyde ''Sanat'' vardır.

Kedigiller de doğadaki besin zincirinin en üstünde yer almakla birlikte varlıkları o kadar da şart değil. Onların besin zincirindeki görevini başka pek çok yaratık üstlenebilir. Ayılar, kurtlar, alıcı kuşlar, topraktaki böcekler, bakteriler mesela! Tanrı yeryüzünü yaratırken her öge, fonksiyonuyla projelendirilmiş. İşin sonunda ''yaradan'' bir de kendi keyfi için bir tasarım yapmış, işte o tasarladığı yaratık kedigiller olmuş.

Söylemim aman yanlış anlaşılmasın. Meramımı anlatabilmek için varlıkları şart değil dedim. ''Sanat'' bizler için nasıl olmazsa olmaz ise, kedisiz bir dünya da ''Dünya'' olamaz. Kedi mırlaması müzik, görüntüsü resim ve heykel, davranışları edebiyat, hareketleri sinema yapıtı değilmidir?

Geçenlerde Milliyet Blog yazarlarından birinin, kediler sayesinde Tanrının varlığını kabul ettiğini okuyunca cümlemi hatırladım ve yazmak istedim. Kediseverler beni anlayacaklardır. Onlara bol kedili yaşamlar diliyorum. Sanatla ilgilenenlerin de anlayacağını umarım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 93
Toplam yorum
: 134
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 1703
Kayıt tarihi
: 12.12.06
 
 

Ununu elemiş, eleğini henüz asmamış bir ''Mimar''ım. Hep özel sektörde çalıştım. Yoğun çalışma yılla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster