Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '10

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1218
 

Tanrıya rağmen

Tanrıya rağmen
 

Tanrı, kimi zaman yukarıdan bakar size. Kimi zaman, yanınızdadır. Kimi zaman, yüreğinizde hissedersiniz onu. Kimi zaman da, hiç ortalarda görünmez. Tıpkı, zamanımız da ki gibi. İnsanlar dünyanın dibini oyuyorlar, Tanrı ortada yok. Kötülük kol geziyor, Tanrı ortalarda yok. Açlık, yokluk, savaşlar, terör, hastalıklar, cirit atıyor, Tanrı ortada yok.

Anlaşılan, yukarıdan izliyor. İnsanlar bu yüzden umursamaz, bu yüzden arsız. Her şeyi mubah sanıyorlar. Öyle ya, kötü bir şey olsa, Tanrı izin vermez. Hani derler ya, Tanrı istemez ise, yaprak düşmezmiş. Sanki yaprak kaldı da? Evin kızı, erkek arkadaşı ile konuştu diye, bir çukura konuluyor. Ana, baba, erkek kardeşleri, küreklerle üzerine toprak atıp, canlı, canlı gömüyorlar. Tanrı ortada yok. İnsanların kendi öz kızlarına uyguladıkları, bu insanlık dışı cezayı, Tanrı onaylamış mıdır? Salağın biri, kamyonetine bombaları yükleyip, Pazar yerine dalıyor. Yüzlerce ölü, bir o kadar yaralı. Bunun gibi yüzlerce olay, binlerce ölü.

Tanrı Iraklıları terk mi etti. Bu insanlık dışı olayları, insanlık adına onaylıyor mu yoksa? Bütün bu olanları ve benzerlerini, Tanrı adına yaptıklarını söyleyenler de var. Kimi PKK, kimi Taliban, kimi Bin Ladin. Kimi bilmem ne, tanrı adına fatura kesiyorlar, Tanrı ortada yok. Tanrı, Afganistan'da, Pakistan'da da yok. Eski zamanlarda, efsanelere göre, Tanrı kötülüklere müdahale edermiş. Depremler, tufanlar, yaratır, yeri göğü, düm, düz edermiş. Yüce Tanrım, şimdilerde, nelere ve kimlere katlanmıyor ki? Bu yazıyı, daha fazla uzatmadan bitirmek, en iyisi. Hikmetinden sual olunmaz Tanrım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir yönetmen için oyuncuların hepsi birdir. O hiçbirinden taraf değildir, o filmini en iyi çekmek ister, rolünü iyi yapanı takdir eder, rol ne lursa olsun. Bil ki Tanrı da böyledir. İyi ve kötü senin çarpık ve taraflı görüşünde... Bütünde yok böyle birşey... ANLA...

Ergun Bayar 
 15.05.2010 1:14
Cevap :
Tanrı adına mı konuşuyorsun. Ben, Tanrıyı yüreğinde hisseden biriyim. Bu yazıyı, senin gibiler için yazdım. Yani, Tanrı adına, ahkam kesenler için. Allahın, senin gibi avukatlara ihtiyacı yok ki: Kendi işine bak, varsa tabi.  15.05.2010 17:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 820
Toplam yorum
: 339
Toplam mesaj
: 29
Ort. okunma sayısı
: 317
Kayıt tarihi
: 02.10.08
 
 

Nerede, nasıl, ne zaman, umursamıyorum. Bir şekilde dünyadayım, yaşıyorum. Hayatı seviyorum. Tanr..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster