Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ağustos '07

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
1079
 

Tanrıyı anlamak zor.

Tanrıyı anlamak zor.
 

Yaradan a sığınmak

Ben hiç sığınma gereği duymadım. Çünkü inanmam. Neden inanmam anlatmak istiyorum.

Kendinizi bir düşünün. Bir çocuğunuz olsun istiyorsunuz, sizden bir parça olsun istiyorsunuz. Ona nasıl bir gelecek hazırlardınız. Elinizde her türlü imkan varken ona eziyet etmeyi düşünür müydünüz. Onu sınavlara tabi tutmak, beni sevmese onu cezalandırayım demek, hatta ya sevmezse deyip baştan bir ceza vereyim demek hangi insanın aklından geçer.

***Bu bağlamda tanrı yı anlamak zor.

Tanrı, elinde sonsuz güç varken çocuklarına yarattıklarına eziyet ediyorsa ben onu reddediyorum. Babam Annem insan oldukları halde (yani tanrı bile değillerken) bana eziyet etse onları reddederim. Ama ben anneme babama ne kadar kötü baksam ne kadar onlara uzak kalsam ne kadar onları sevmediğimi söylesem onlar beni reddetmez kolay kolay. Ben onların bir parçasıyım çünkü.

***Bu bağlamda tanrıyı anlamak zor,

Tanrı, elinde sonsuz güç varken yalancıları, sahtekârları, kötüleri yaratıyorsa. İyileri bu kötülerle uğraşmak zorunda kılıyorsa Şu, gün gibi geçip giden yaşamda eziyetler yaşatıyorsa. Birilerine her niymetini verip birilerini marul yaprağı ile beslenirlerken (hatta melek demişse çocuklara) arabaların altında canlarını alıyorsa.

***Bu bağlamda tanrıyı anlamak zor,

Tanrı, elinde sonsuz güç varken. Yarattığı bu alemde, bir tane okur yazar düzgün insan bulamayıp, kitabını bir okur yazan olmayana indiriyorsa. Kimi insanlara karınlarını doyuracak ekmek vermediği halde “oku” diye emrediyorsa. Onun adını bile bilemeden, kuranı hiç göremeden yaşayan ve ölenlerin varlığını önleyemediyse. Müslüman olmasını sağlayacak bir ortam sağlayamadıysa.

***Bu bağlamda tanrıyı anlamak zor,

1400 yıllık hiç değişmeyen kuran dan bizlere anlatılanlar ve dindar olmamızı sağlamaya yarayanlar hikayelerle sınırlı kalıyorsa. 1400 yıldır bak Müslüman bir ülke ne kadar mutlu bir ülke diye bir örnek gösteremiyorsak.

***Bu bağlamda tanrıyı anlamak zor,

Yarattıklarını yasaklıyorsa, içkiyi ne kadar içmeyi bilmeyenlerle bilenleri ayırt edemiyorsa, tek kitap denilen kitapta mezhep ayrılıkları varsa ve dünyada birbirlerine en büyük düşman bu mezheplerse, birbirlerini aynı tanrının çocuklarıyız diye kucaklayamıyorlarsa.

***Bu bağlamda tanrıyı anlamak zor,

Çıplak yarattıysa insanı, ve yaşattıysa yıllar boyu. Oranı buranı açma diyorsa şimdi. İki kişiden ürettiyse bizleri ve sakıncalı bulduysa akrabanın birlikteliğini. Çiftleşmeyi zevk kıldıysa ve yasaklarla sınırladıysa. Nefis verdiyse ve gem vurduysa nefsimize.

***Bu bağlamda tanrıyı anlamak zor,

Hıristiyanlar açık ara önde gidiyorsa, daha fazla insanca yaşıyorsa, daha fazla dünyayı koruyorsa, daha fazla komşusuna sahip çıkıyorsa, daha fazla duyarlıysa, daha fazla okuyor okutuyorsa, daha fazla insanlığa faydalı oluyorsa, daha fazla…..

***Bu bağlamda tanrıyı anlamak zor,

Düşünce verdiyse sonsuz ve düşünceyi sınırsız kıldıysa. Varsa da şayet onun adıyla düşünüyorum demek değil midir bu.

Peygamberin söylediklerimi mantıklı Darvin’ in mi diye.

Darvin bana mantıklı geliyor nereden geldiğini tam bilemediğim düşüncelerimde.

Suçsa benim yaptığım, suçludur düşüncemi yaradan diyorum.

Fazla din propagandası yapılmaya başlandı diye yazdım yoksa girmezdim bu konuya.

Serseri tarafım tuttu yine. Dini düşündüğümde duygusal yanım kalmıyor seyahatten yeni geldim yazmaya çalışacağım ayrıca duygusal bir şeyler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Harika bir yazı ve içerik. Karşıt oluşa verdiğiniz örnekler, bunların sebeplerini özetleyişiniz, sonunda da "yapan değil, yaptıran sorumlu" düşüncenize katılıyorum.

turgenyev 
 18.04.2008 21:29
Cevap :
Bende katılıyorum :)  24.12.2008 10:29
 

Belki de siz benden daha bilgilisinizdir, ama size bir hikaye anlatmak istiyorum ve bu gerçek bir hikayedir. bir okulda, bir öğretmen her ders yılı başında öğrencilerine diyormuş ki, Tanri diye bir şey yoktur, eğer Tanri olsaydı, şu elimde biraz sonra kırılacak olan yumurtayı kırmamı engellerdi ve yumurtayı buyuk bir zevkle yere atarmış bu öğretmen. sonrada yumurtanın kırılışını izlermiş... öğrenciler de korkudan bişe diyemezlermiş. ama bir gün 300 kişilik bir sınıfta, dinine bağlı olan bir çocuk, ben Tanrı'ya inanıyorum ve onu çok seviyorum demiş. hocada zevkle yumurta deneyini tekrarlamış... yumurta aşağıya doğru düşmüş düşmüş... ama kırılmamış. fizik kurallarına göre kırılması gerekir değil mi?ama demekki yüce Allah, o adamın kendine gelmesini beklemiş ama böyle olunca, ona bir ders vermek istemiştir. Evet, Tanrı'yı anlamak zordur ama neden zordur? çünki onun öyle büyük bir gücü var ki, bizim 0'nu anlamaya aklımız yetmez... Ve Darwinden bahsediyorsunuz. Darwin bir insandır, Allah de

Nazlı Irmak GİRİTLİOĞLU 
 31.08.2007 0:56
Cevap :
Sizin sınıfta mı oldu bu olay?  03.09.2007 0:55
 

Sorgulamanın neresi yanlış? Binlerce yıldır büyük çoğunluk akıllarını kullanamadıkları için ezildiler,sömürüldüler ,horlandılar ve yok edildiler!Yani sınıfta kaldılar! doğrusu bu açıklama çok bilgece :) Öbür taraftada sınıfta kalacaklar çünkü tanrı yakarışlara şöyle yanıt verecek.Size akıl verdim,güç verdim ama siz verdiklerimi kullanamadınız,kullananlar kazandı gününü gün etti bütün dünyevi zevklerden ve meyvelerden nasibini aldı. Sevgili blog yazarım özür dileyerek blogunu meşgul ediyorum,ve fakat öyle bir bam teline bastın ki bazı gözler yuvalarından fırladı adeta.Sadece islam alemine değil tüm dünyadaki iktidarlara bakmak daha doğru olur kanımca.Din ile bağlantılı olanların tümün de bir kere kadın ikinci sınıftır,işçiler,memurlar,köylüler yani tüm emekçiler ezilir,horlanır ve sömürülür.Başını kaldırmak isteyenlere de ''Hidayete '' ermeleri emredilir.Çünkü düzen bu şekilde işlemelidir ki kafasını kullanan,güçlü,akıllı (kurnaz daha doğru olur) yaratılanların yaşamı devam etsin!

A.Kadir Demir 
 30.08.2007 14:53
Cevap :
Dilediğini kadar işgal edebilirsin kira sabit ;)  31.08.2007 2:02
 

Yorum ve görüşleriniz, günlük yaşamdan örneklerle desteklendiği için haklı. Yaşanan gerçek, ideal'den daha yakındır insana. Evet, "neden meleklerden üstün denen çocuklar bile işkencelerle ölüyor"? Ne hakla? Hem öven, hem katledilmesine izin veren aynı! Düşünüyor işte insan o noktada.

turgenyev 
 29.08.2007 2:13
Cevap :
Teşekkür ederim.  30.08.2007 2:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 24
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 511
Kayıt tarihi
: 12.08.07
 
 

İzmir'den bazen duygusal bazen serseri. Yazmayı seven biriyim. Yazacak kağıdım kalmadı, izin veren o..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster