Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ağustos '19

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
28
 

Tansiyon Hastalarına Uyarı!

Kolalı içecekler, içeriğinde bulunan meyan kökünden dolayı tansiyonu yükseltir ve aynı zamanda meyan kökü, dolayısıyla kolalı içecekler, tansiyon ilaçlarının da etkisini azaltabilir. Antik tıp tarihinin bilinen en geniş kullanımlı bitkisi meyan köküdür. Meyan kökünün aktif maddesi glikrizindir ve çay şekerinden 50 kat daha tatlı bir maddedir. Çok az miktarlarda çok yoğun tatlar elde edilebilmesi nedeni ile gıda ve meşrubat sanayisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Muğla ve Aydın`da yetiştirilen meyan kökünün şerbeti yapılarak da tüketilmektedir. Bu nedenle özellikle meyan kökünün yetiştirildiği ve sık tüketildiği bölgelerdeki hipertansiyon olgularında hasta sorgulanırken , meyan kökünün ya da şerbetinin kullanımının olup olmadığını göz ardı etmemek gerekir.

KOLALI İÇECEKLER TANSİYONU NASIL YÜKSELTİYOR?
Kolalı içeceklerin şeker oranlarının yüksek olması ve meyan kökü içermesi, hipertansiyon mekanizması üzerinde etkilidir. Bahsetmiş olduğum glikrizin maddesi, vücutta böbrekler üzerinde etkilidir. Kortizolün kortizona çevrilmesini sağlayan enzimi engelleyerek, vücutta kortizol miktarının artmasına , bu da vücudun su ve tuz tutmasına sebebiyet verir. Hem su ve hem de tuz artışı, kan hacmini ve yoğunluğunu giderek arttırarak , kanın damara yaptığı basıncı yükseltecektir ve tansiyon yüksekliği tablosu ortaya çıkacaktır. Aynı zamanda kolalı içecekler bu sebeple tansiyon ilaçlarının da etkisini azaltacaktır. Bu durumda aslında sizin için yeterli olan ilaç dozu , yetersiz gibi görünmeye başlayacaktır. Hem hekim ve hemşirelerin anamnez alma sırasında hipertansiyon hastalarında bunları sorgulaması, hem de hastaların ayrıntılı bir şekilde yaşam ve beslenme şekillerinden bahsetmesi gerekir.

HANGİ BESİN VE BİTKİLER TANSİYON ÜZERİNDE ETKİLİ?
Bazı besin ve bitkiler tansiyon ilaçlarının etkisini arttırıp azaltabilir, dolayısıyla tansiyon üzerinde de etkilidir. Giderek popülerleşen bitkisel tedavi yöntemleri etkili bir tamamlayıcı tedavi şeklidir; fakat yanlış ve hekim kontrolü dışında uygulanan bu yöntemler sonucunda hayati tehlikelerle karşılaşabiliyoruz. Kola , meyan kökü , greyfurt suyu , defne meyvesi tansiyon ilaçlarının etkisini azaltarak tansiyonunuzun yüksek seyretmesine sebebiyet verebilir. Sarı kantaron, sarımsak, zencefil, ökse otu, kereviz,  limon, aloe vera ise tansiyon ilaçlarınızın etkisini arttırarak tansiyonunuzun fazla düşmesine (hipotansiyon), bu nedenle baş dönmesi, sersemlik, yorgunluk ve baygınlık hissi gibi semptomlara neden olabilir.

İç Hastalıkları Yüksek Hem.
Emir AVŞAR

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 275
Kayıt tarihi
: 12.08.12
 
 

İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster