Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Temmuz '07

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
130869
 

Tansu Çiller gafları (2)

Tansu Çiller gafları (2)
 

Bu bölümde TANSU ÇİLLER gaflarının daha komikleri var. Gülme garantisi veriyorum. Gerçekten çok sevimli ve insanı gülmekten kıracak gaflar ama biraz da düşündürücü tabiî, Türkiye'de başbakanlık yapmış bir profesörün böyle gaflar yapması nasıl mümkün? Başlıyoruz:

* Tansu Çiller, zaten büyükşehir belediyesi olan Samsun için, Samsun halkına hitaben,
"Samsun'u Büyükşehir yapalım mı?" demiştir.

* Sakarya ve ilçelerinde iki günlük geziye çıkan Çiller, Kocaalililer'e "Karaalililer", diye seslenmiş, camiden "salâ''" okunurken de "ezan okunuyor" demiştir.

* "Her türlü gericiliğe karşı çıkacağız" diyeceği yerde "Her türlü gericiliğe sahip çıkacağız" demiştir.

* Belediye zabıta memurlarını selamlarken "Merhaba polis" demiştir.

* Bursa’da yerel bir TV kanalında canlı yayına telefonla katılan bir vatandaşa "konuşmalarımıza dikkat edelim 70 milyon bizi izliyor" demiştir.

* Tansu Çiller'e göre "kırat" değil, "beyazat"tır, Azerbaycan liderlerinden rahmetli "Elçibey" olur "Alibey", "Çekiç Güç"un adı "Çekici Güç"e döner.

* "Ölü kaybı olmamıştır" deyimi onundur.

* "Kol kırılır, yen içinde kalır" deyimini "Kol kırılır ama yen içerde kalır"a çeviren de odur. Erzurum'u sınıra taşımış, Kayseri Belediye Başkanı Karatepe'yi milletvekili yapmış, bağımsız yargıyı, bağımsız yasaya çevirmiştir.

* "Bazıları boğazlanan Kaymakam Kemal Bey'in utancını Türkiye'nin üzerine damgalamak istiyorlar.
" Kemal Bey, "Boğazlanan Kaymakam" değil, Yozgat'ın Boğazlıyan Kaymakamı'dır.

* Seçim kampanyası dahilinde Erzurum'da bulunan Tansu Çiller halka hitabetmektedir. Kalabalıktan bir ses ortalığı çınlatır:
''Bıdığını yirim gız senin" Tansu Hanım, bu sözü duyar hemen yanındaki il başkanına donerek,
"bıdık ne demek" diye sorar. Adamcağız utandığından mı, Tansu Hanım'ın morali bozulmasın diye mi bilinmez "ciğer" diye cevap verir. Nereden bilsin olacağı! Tansu Çiller konuşmasını şu cümle ile bitirir:
"Bacınızın bıdığı sizlere feda olsun!"
Not: Erzurum'un yöresel şivesinde BIDIK=Kadınların cinsel organıd.

* Mesut Yılmaz'a Meclis'te "Mesut Yılmaz istikrarsızdır" demek isterken "Mesut Yılmaz iktidarsızdır" demiş, tüm Meclis ve Mesut Yılmaz gülmekten kırılmıştı.

* Bir konuşmasında karşısındaki topluluğa ''Cenab-ı Allah'ı size emanet ediyorum'', demiştir.

* İsrail'i ziyareti esnasında bir konuşmasında ''arz-ı mevud'u'' tanıdığını bunun İsraillilerin hakkı olduğunu söylemisti. Arz-i mev'ud içinde Türkiye'nin Güneydoğusu da var tabii ki...

* Çiller, ''Halisünasyon'' kelimesini 7 defa denemesine rağmen söyleyemediğinin ertesi günü basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, bu kez tuzağa düsmedi. Çiller'in, ''Hayaller, şiirler Türkiye'nin karnını doyurmuyor'' sözleri üzerine onu makaraya saran bir gazetecinin, ''buna halüsinasyon diyebilir miyiz?'' diye sorması üzerine, Çiller ''hayaller'' diyelim, niye Türkçe konuşmuyorsunuz?'' dedi. * Taocu muhalefet (Mao'cu diyecek)

* Akdeniz'in incisi Trabzon (Karadeniz'in incisi Trabzon, diyecek)

* Afyonlulara hitaben, ''Sevgili Şebinkarahisarlılar!''

* ''Güvenoyu'', sayesinde ''güvenlik oyu'' olmuş, kırat, beyaz at, ak at halini almıştır.

* Namaz kılmayı da başbakan olduktan sonra öğrenen biri olarak, Samsun mitinginde minareden yükselen sesi duyunca susmuş ve "ezan okunuyor susuyorum" demiştir. Bunun üzerine Esat Kıratlıoğlu "Tansu Hanim bu ezan değil, salâ" diye uyarınca "Esat Bey, salâ ne demek?" diye sormuştur. İşin kötüsü, mikrofonların tüm bu diyalog süresince açık olmasıydı.

* Mesut Yılmaz'a ''şerefsiz onbaşı'' demiş olması ise başlı başına bir gaf olup, ordu mensuplarını da bir hayli kızdırmıştır.

* Söyleşi yapmak üzere gelen gazeteci rahmetli Yavuz Gökmen'e jest yapmak istedi ve "Melek Hanım nasıllar?" diye sordu. Gökmen'in yazılarında sıkça değindiği babaannesi Melek Hanım, 26 yıl önce yaşamını yitirmişti. Çiller, söyleşiden sonra Gökmen'le vedalaşırken yine gülümsedi ve "Melek Hanım'a selam söyleyin!" dedi.

* ''Göktürk yazıtları'' için ''Gökhun yazıtları'' demişti. Deniz kenarında olmayan bir ilimizde de halka hitaben ''Size denizi getiricem...'' sözü vermiştir.

* Yine halka hitabettiği bir toplantıda,
Çiller:
''- Kırat'ın yemini verecek misiniz? (oy istiyor kardeşimiz)
Vatandaşlar:
''- Tabiî vereceğiz.
Çiller:
''- Biz de sizin yeminizi vereceğiz...

* Emniyetin istihbarat daire başkanı Bülent Orakoğlu'nu ''sayın köstebek'' olarak tanımlama yaratıcılığını göstermiştir...

* Tiyatrocu Ali Poyrazoğlu bir oyununda, 23 ciltlik Anıtkabir özel defterinden seçtiği bazı bölümleri seyircileriyle paylaşıyor. Poyrazoğlu, ''bu ülkede Başbakanlık yapmış Tansu Çiller, Anıt Kabir’de Atatürk'ün huzuruna 5 kez çıkmış ve beş kez yazı yazmış deftere. Dördü hiç okunmuyor... Beşincisini de simdi ben okuyacagim sizlere..." diyerek Çiller'in Atanın huzurunda özel deftere yazdığı şu metnini okudu:

"Yüce önder. Ulu ve büyük Atam! Doğru Yol Partisi'nin 14'üncü yılını idrak ediyoruz. (Sonra 14'ün üzerini karalamış, 15 yapmış) Laik Türkiye Cumhuriyeti'nin ve demokrasinin bekçileri olarak 16'ncı yılımızda huzurundayız... Davamız yarım asırlık yani 65 yıllık bir davadır. Milliyetçilik ve çağdaşlık yolunda yarım asırdır yani tam 40 yıldır yürüyoruz. Bu ülkenin çimentosu olmanın sevinci içindeyiz. Biz bu ülkenin çimentosuyuz. Bizimle tuğlaları yapıştıracaklar, duvar örecekler, bina yapacaklar, içimize girecekler. İlkelerinin ışığı altında partimizin 17'inci yılını kutluyor, saygılar sunuyorum. Görüşmek üzere."

* Deccal değil Yılmaz olsan ne farkeder? ''Yılmaz değil deccal olsan ne farkeder?'' demek istiyor.

Herkese saygı ve sevgiler, gafsız ama sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.

Mustafa Mumcu 24. 07. 2007 / 12:50
Yazının 1. bölümünün linki:
http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=53296

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 325
Toplam yorum
: 2858
Toplam mesaj
: 684
Ort. okunma sayısı
: 3115
Kayıt tarihi
: 10.04.07
 
 

06. 06. 1945 İzmir doğumluyum ve İzmirli olmaktan da gurur duyuyorum. 1968 yılında birkaç yıllığın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster