Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Haziran '09

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
354
 

Taraf Gazetesi suç işlemiş midir?

Geçenlerde Yasemin Çongar'ı dinliyordum.. Bu 'belge' denen şeyle ilgili bir sürü olasılık türetiyordu, sahte olabilir, gerçek olabilir şu olabilir bu olabilir.. İçimden onaylıyorum evet, doğru, haklı bu da olabilir..

Sonra kanaat olarak, bunun, gerçek olma olasılığına inandığını ifade ederek, bunun üzerinden sonuçlar çıkartmaya başladı.

İşte orada, bir dur bakalım abla! çekmek gerekir.

Çünkü, orası sınırını aştığı noktadır.

Gazetecilik anlayışını beğendiğim Fatih Altaylı da, bir ara bu 'belge' haberinin Taraf gastesinin bir habercilik başarısı olduğunu söyledi.

Ona da bir stop çekmek gerekir. Sahte olup olmadığı belli olmayan, kaynağı bilinmeyen, kime nasıl nerden gelindiği bilinmeyen, amacının spekülasyon olduğu yönünde güçlü kuşkuların olduğu bir 'haber' için gazetecilik başarısı denilemez. Belki Altaylı, ara ara bu gazeteye yaptığı övgüler ile geride belki başka bir amaç güdüyordur onu bilemem, ancak kendine olan güveni kötüye kullanmıyordur umarım.

Eğer Taraf gastesi, böyle bir belgeyi orijinaliyle ortaya çıkarsaydı, gerçekten yaptığı bir habercilik başarısı olurdu.

Ancak, Taraf gazetesi, belki bir oyunbazın yaptığı bir hileye düşerek önemli bir gazetecilik hatasına düşmüştür.

Bu neden olmasın, şakacı ve zeki biri, böyle bir evrak düzenlemiştir, bir şekilde ele geçirdiği albayın imzasını da oraya copy paste yapmıştır. Sonra da Taraf gastesine ulaştırmıştır, bu gaste de sazan gibi haber diye atlamış ve kamuyonu yanıltmıştır.

Normal koşullarda böyle bir haberin haber olması ve habercilik başarısı sayılması mümkün değildir, çünkü, ortada bir gerçeklik yoktur. Gerçekliği olmayan bir haber olabilir mi, bu bir başarı olabilir mi? Bizzat, bu haberi, Taraf'ın asparagası olmadığını biliyor muyuz? Nasıl olsa, haberci kaynağını açıklamama hakkına sahip. Açıklamaz, kendisi masa başında üretir, al sana, bazı sazanların büyük gastecilik başarısı diyeceği, bazı aptal ve ahlaksızların, bu uydurma kağıdı, bir belge gibi iktidar çıkarları için kullanacağı bir harika gündem.

Düşünün, Başbakan, uluslararası bir toplantıda, bu belgeye karşı nerdeyse tüm ülkenin demokrasi yönünde davranarak, karşı çıktığını söyledi. Bir başbakan, buna belge diyebiliyor, bu inanılmaz! Bir ortaokul öğrencisinin belge demeyeceği şeye, başbakan belge diyor.

Taraf gazetesinin yaptığı suçtur ya da gastecilik filan değildir, çünkü asparagas bir haberdir, haberin gerçekliği yoktur, kamuoyunu yönlendirmeye hizmet eder, ya da kamuoyunu manipüle etmeye çalışan kişilerin tetikçiliğini yapmış olur.

Ta ki, bu belgenin orijinali bulunana kadar, bulunmadığı takdirde, yaptığı suçtur, kaynağını açıklamak zorundadır. Nerden nasıl aldığını açıklamak zorundadır. Burada gasteciyi korumaya gerek yoktur, böyle bir hak oluşmaz, çünkü, açıkça, önemli bir kurumun ülkedeki güvenirliğini zedelemeye yönelik bir girişim içinde olanların varlığına işaret eder, işte belgenin şu anki tek gerçekliği budur. Bu canım istedi yaptım denecek bir şey değildir, açık bir suçtur. Haberi yapan kişinin bizzat amacının bu olmadığını kendisinin kanıtlaması gerekir.

Basın özgürlüğü, gerçeği yalnızca gerçeği, bütün yönleriyle, kimsenin gözyaşına bakmadan can pahasına ortaya koymaktır. Basın özgürlüğü, ne olduğu belirsiz kağıtları kamuoyuna gerçekmiş gibi sunmak değildir. Gerçeklik olmayan şeyin ne haberi olur ne de başarısı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 466
Toplam yorum
: 945
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 973
Kayıt tarihi
: 21.10.07
 
 

Ankara'da yaşıyorum. Çeşitli güncel konularda, zaman zaman "Neden olaya böyle bakılmıyor?" diye d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster