Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Aralık '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
657
 

Taraf(sız) kalmak istemiyorum

Türkiye de ezber bozan yayınlarıyla tüm egemen güçlerin korkulu rüyası olmayı başaran Taraf gazetesinden Ahmet Altan,  Yasemin Çongar, Neşe Düzel gibi çok değerli yazarların ayrılmasıyla “Taraf bitti” diye sevinçten göbek atanlara inat, Taraf yayın hayatına devam ediyor.

Merkez medyanın kimi soytarıları da “ Artık Taraf’ın misyonu bitti.” diyerek, Ergenekon davasının sonuna gelinmesiyle ilişkilendirmeye çalışıyorlar. Oysa o zavallılar da pekala biliyorlar ki; yeni, sivil bir anayasaya böylesine ihtiyaç duyulduğu bir dönemde demokrasi ve özgürlük mücadelesi misyonu hiçbir zaman bitmez.

Taraf gazetesi; eşit yurttaşlık temelinde yeni, çağdaş bir anayasanın yapılması, faili meçhullerin aydınlatılması, derin devletin gerçekleştirdiği tüm yasa dışı eylemlerin ortaya çıkarılması, darbecilerden ve darbeci zihniyetlerden hesap sorulması, askeri ve bürokratik vesayetin sonlandırılması, barış, demokrasi ve özgürlüklerin yerleştirilmesini amaç edinmiş, bu hedeflerden yana taraf bir yayın politikası izlemiştir.

Yayın hayatını sürdürdüğü bu beş yıl içerisinde sağlı-sollu çirkin saldırılarla karşılaşmış, çeşitli kesimlerden hiç hak etmediği iftiralara uğramış ama ilkelerinden bir milim taviz vermeyen kararlı bir yayıncılık çizgisiyle Türkiye’ de ilkleri başlatan, ezberleri bozan bir gazete olmuştur.

Kuşkusuz, şimdiye kadar emeği geçen, değişik nedenlerle gazeteden ayrılmak durumunda kalan çok değerli isimlerle birlikte, özellikle de Ahmet Altan’ın, Yasemin Çongar’ın, Neşe Düzel’in, Alev Er’in özverili, cesur, kararlı yazı ve yönetimleriyle kısa sürede geniş ve inançlı bir okur kitlesine de sahip oldu.

Doğal olarak bildik formatın, alışılagelmiş yayıncılık çizgisinin dışında kısa sürede bu denli etkili olan bir yayın kuruluşuna saldırıların gelmesi de gecikmedi.

Kimileri Cemaatle ilişkilendirmeye çalıştılar ve utanmadan, arsızca” okyanus ötesinden para ve destek geldiği” yalanını yaymaya gayret ettiler. Kimileri, AK Parti’ nin gazetesi demeye getirdi, iktidara olan tüm kinini Taraf üzerinden kusmaya başladı.

Sağ kesimden ve ulusalcılardan gelen bu tepkileri anlamak mümkünde, kendisine solcu diyen kimi kesimlerin Taraf üzerinden yapmaya çalıştıkları yıpratma politikası halen sürüyor.

AK Parti iktidarının demokratik açılımlar ve askeri vesayetin geriletilmesi konusundaki atılımlarını destekleyen tavrı ve anayasa değişiklikleriyle ilgili yapılan referandumda “yetmez ama evet” çi bir politikayı destekliyor olması bu kesimleri daha da azgın ve çirkin, taraf düşmanlığını körükleyen bir konuma sürükledi.

Son dönemlerde AK Parti iktidarının yanlışlarını eleştiren tavrı ve özellikle de Ahmet Altan’ın doğrudan başbakanı hedef alan cesur, kararlı yazıları sonrası AK Parti de Taraf gazetesine yönelik saldırılarını artırmaya başladı.

Şimdi sormak gerekmez mi!

Hani Taraf, iktidar yanlısıydı?

Hani Taraf’a okyanus ötesinden yeşil dolarlar akıyordu?

Hani Taraf PKK ya destek veriyordu?

Çoğu zaman çalışanlarının maaşlarını bile zamanında ödeyemeyen, kağıt almakta zorlanan, dağıtım engelleriyle karşılaşan, her koşulda egemen güçlere karşı mücadele veren, demokrasi, insan hakları, eşitlik ve özgürlükler konusunda kararlı ve ödünsüz bir yayın politikası izleyen Taraf gibi bir gazetenin önemi şimdi daha çok anlaşılıyor.

Bizler; ülkemizin geleceği adına, halkımızın özgür, eşit bireyler olarak bir arada yaşayabilmesi uğruna barıştan, demokrasiden yana taraf olan Taraf okurları, tarafsız kalmak istemiyoruz.

Ekonomik sorunlardan ya da üzerindeki amansız baskı ve saldırılardan dolayı Taraf gazetesi kapanabilir. Ama Tarafa saldırmayı kendilerine misyon olarak üstlenmiş olanlar bilmelidir ki, barış tarafları , demokrasi ve özgürlük tarafları mücadeleyi sürdüreceklerdir.

Taraf gazetesinin kapanma ihtimaliyle bile zevkten dört köşe olan, ifade ve yayın özgürlüğünden yanaymış gibi görünüp, “ah! bir kapansa!” diye el ovuşturanlar, boşuna sevinmeyin.

Bu ülkede Taraf(sız) kalmak istemeyen, darbecilere, darbeci zihniyetlere bu ülkeyi teslim etmemeye kararlı daha nice yazarlar, barış sevdalısı sorumlu yurttaşlar var.

Şimdi sözüm ona Taraf’ın bu durumuna üzülmüş gibi görünüp, timsah gözyaşı dökenlere, her fırsatta Silivri’ye selam duranlara, ülkemizde uzun yıllardan bu yana terör ve kaostan beslendiği için, barıştan rahatsız olan savaş baronlarına inat, ben kendi adıma taraf olmaya, Taraf okumaya devam edeceğim.

Taraf gazetesinin şimdiye kadar verdiği demokrasi kavgasında emeği geçmiş tüm yazarlara, idari personele ve özellikle de bir kalem ustası cesur yazar Ahmet Altan’a ve çalışma arkadaşlarına sonsuz teşekkürler ediyorum.

İyi ki varsınız!

AYHAN ONGUN(Gazeteci –yazar)

ayhanongun@gmail.com       

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 396
Toplam yorum
: 69
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 158
Kayıt tarihi
: 13.01.10
 
 

Barış içinde, birlikte yaşayabilmek adına insan ve emek odaklı paylaşımlardan yanayım.   Öğretmen..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster