Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Kasım '08

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
422
 

Taraf'tan yana taraf olmak..!

Taraf'tan yana taraf olmak..!
 

Türkiyedeki Basın-Yayın/Medya endüstrisi, genel olarak belli bir sermaya gücünün desteğiyle hayatını idame ettirir. Kendi yağı ile kavrulan gazete veya görsel medya yok denecek kadar azdır bugün. Zaman zaman, herhangi bir sermaye grubuna bağlı olmaksızın çıkarılan gazeteler veya yayına giren televizyonlar da zaman içerisinde, genellikle ekonomik zorluklar nedeniyle, sözünü ettiğimiz sermaye gruplarının eline geçer.

Oysa, bu türlü ekonomik anlamda "bağımsız" olan Medya'ya, özellikle bizim gibi Demokrasisi düşe kalka yol alan ülkelerde şiddetle ihtiyaç vardır. Çünkü, ekonomik anlamda bağımsız olan gazete, fikri, felsefi ve siyasi anlamda da bağımsızdır.. Bu diğerleri mutlaka "bağımlıdır" anlamına gelmese de tümüyle bağımsız olamayacakları da tartışma götürmez..

Taraf Gazetesi, yayın hayatına böyle bir bağımsızlıkla doğdu.. Halk tabiriyle "göbeğini kendi kesti".. Bu bağımsız başlangıcı, Taraf'ı, fikri, siyasi anlamda kimseye taraf olmamak anlamında özgür kıldı..

Eğer, içerden veya dışardan çeşitli güç odaklarıyla gizli bağlantıları yoksa, tarafsız bir Medya organı, halkından yana taraf demektir. Tarafsız bir gazete, okuyucusunun yanındadır. Çünkü, onu bağlayan, onun bağımsızlığına dizginleyen bir başka güç yoktur.. Bağımsız bir gazete gücünü okuyucusundan alır..

Şu günlerde ekonomik anlamda zor günler geçiren Taraf, böyle bir gazete... Aktütün baskını ile ilgili olarak, Genelkurmay'ı, demokratik duruş açısından Başbakan'ı eleştirmekten geri durmadı. Hatta, bunları "sertçe" bir üslupla yaptı.

Yeri gelince Ordu'ya, yeri gelince siyasi iktidara haklı eleştiriler getirebilen bir gazete, yukarda değindiğim gibi, henüz demokrasisi olgunluk çağına erişmemiş bizim gibi ülkeler için gereklidir ve aslında bir şanstır.

Ancak, böyle gazetelerin, kendi yağıyla kavrulmaları kolay değildir.. Çünkü, kendi yağları onları kavurmaya yetmeyebilir.. Hele eleştiriler açık ve sert olursa, bu sefer reklam gelirlerinden de olursunuz.. Hem Ordu'ya hem Hükumete çakan bir gazeteye reklam verecek babayiğit az bulunur bu ülkede..

Taraf gazetesi bu hal-i pür-melali yaşıyor.. Gazetenin hayatiyetini devam ettirebilmesi için, geriye sadece okur desteği kalıyor. Okur desteği, yani para verip bayiden bir Taraf gazetesi almak..

Kendi adıma ben bunu yapmak istiyorum. Daha başka bir şey yapamadığım için.. Ancak, internete ayda elli lira ödeyip gazeteleri buradan takip etmek durumundayken, ayrıca para verip "kağıt" gazete almak, benim gibi emekli adamlar için kolay değil.. Eğer, internetten okumalar, gazetelere bir gelir sağlıyorsa, bunu yapıyorum.. Haberlerini, yorumlarını ve yazarlarını okuyorum; diğer pek çok gazete gibi..

Taraf'tan yana tarafız, ancak bizim taraflığımız, günümüz dünyasının acımasız ekonomik şartlarında ne işe yarar, bilemiyorum...

Keşke, Taraf için yapabileceğimiz bir şeyler olsaydı..!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Taraf bugün okuyucu reklamlarıyla ayakta durmaya çalışıyor. Hala sahibi ya da sahipleri hakkında ileri geri konuşuluyor. Bugüne kadar bu konuda kimse birşey kanıtlayamadı. Sayın yeşilsoğanın elinde böyle kanıtlar varsa bunu bizlerle paylaşsın. Saygılarımla...

moonlight1 
 07.12.2008 15:32
Cevap :
Gerçekleri söyleyenlere çamur atmak bizim eski adetimizdir..Taraf da gerçekleri yazıyor; çamuru hak ediyor yani..İyi bayramlar..  07.12.2008 21:00
 

Taraf Gazetesi oldukça saygı duyduğum bir ekibe sahip. Bir Murat Belge, Etyen Mahçupyan, Ümit Kıvanç, Halil Berktay, Gökhan Özgün kadrosuna sahip bir başka gazete tanımıyorum. Tarafın yayıncılık anlayışının aktivist bir yaklaşım olduğunu, karşısında esen sert rüzgara karşın, edilgen değil etken bir politik söylem geliştirdiğini düşünüyorum. Bu tarz elbette birçok doğruyla birlikte yanlışı da beraberinde getirebiliyor. Aktif olmak, anında tepki üretmek hataya açık ama bir o kadar da ihtiyaç olan bir tarzdır. Hele ki, bizimki gibi yapanın yanında kar kaldığı bir ülkede, iktidar ve yetki sahiplerinin yaptıkları şeye tepki duyacabilecekleri tedirginliği yaşaması, aslında yavaş yavaş sivil toplum bilincinin oluştuğunu gösterir. Bu nedenle yanlışlarıyla beraber Taraf bu ülkede sivil toplum bilinci adına bir umuttur. Onun besleme bir medya olduğu görüşünü doğru bulmuyorum. Bu suyu bulandırma politikasıdır ve oksijensiz ortama alışmışların taktiğidir. Saygılarımla

Bibliyofil 
 21.11.2008 15:34
Cevap :
Bu değerli katkıya çok teşekkür ediyorum ben de..Sağlıcakla kalınız..  22.11.2008 13:59
 

Editörlere takılmıştır. Sağlık olsun!

Mustafa Mumcu 
 21.11.2008 14:41
 

doğrusu taraf gazetesinin bazı haberlerinin yalanlanmış olmasına rağmen cesaretini saygı duyarak izledim. Ancak taraf gazetesinin sözünü ettiğiniz gibi bağımsız olmadığını düşünenlerdenim. Finanse edenler "artık yeter kendin devam et, yağınla kavrul" dedikleri için sıkıntı yaşıyorlar. Yaşamasını çok seslilik ,demokrasi adına isterim,yaşayacaktır...

Necati TÜFEKCİ 
 20.11.2008 23:36
Cevap :
İşin içyüzünü bilmiyorum ama ben de demokrasi ortamının zenginleşmesi adına Taraf'a taraf olanlardanım..Selamlar..  21.11.2008 13:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1644
Toplam yorum
: 4265
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 794
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster