Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ocak '07

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
2063
 

Taraftar sayısını doğru belirlemek için bir öneri

Taraftar sayısını doğru belirlemek için bir öneri
 

Futbol takımlarının ne kadar taraftarı olduğu konusunda yapılan kamuoyu araştırmalarının sonuçları zaman zaman basında yayınlanıyor. Yanında değişik yüzdeler yeralsa da hep iki çeşit sıralama oluyor:

Sonuç 1:
1. Fenerbahçe
2. Galatasaray
3. Beşiktaş
4. Trabzonspor

Sonuç 2:
1. Galatasaray
2. Fenerbahçe
3. Beşiktaş
4. Trabzonspor

Bu iki sonuçtan birinin doğru olduğunu hemen hemen herkes kabul eder.

Ülkemizde lig maçları Futbol Federasyonunun yaptığı ihale sonucu belirlenen bir televizyon kanalında şifreli olarak yayınlanıyor. Şu anda maçları yayınlama hakkı Digiturk Lig TV’de. Buradan maç seyretmek isteyenler belli bir süre için abone olabilecekleri gibi tek maç satın alabiliyorlar.

Futbol takımları bu yayınlardan çeşitli kriterlere göre farklı miktarlarda paralarını alıyorlar. Bu payların eşit olmasının eşitlik ilkesine aykırı olacağı çok açık.

Futbol Federasyonu takımların alacakları payların hesabında kullandığı kriterlerden birini yayıncı kuruluş abonelerinin tercihlerine göre belirleyebilir.

Lig TV’ye başvuran her aboneye hangi takım için abone olacağı sorulur. Abone tek takım adı bildirebileceği gibi değişik takımlara belli yüzdelerle paylaştırabilir. Bir Galatasaray taraftarı yüzde 100 Galatasaray derken, Kayseri’deki bir Beşiktaş taraftarı iki Kayseri takımı ve Beşiktaş’a üçte bir oranında pay verebilir. Evde 2 Fenerbahçeli 1 Galatasaraylı olan bir abone üçte iki Fenerbahçe diyebilir.

Lig TV’nin abone gelirlerindeki takımların yüzdesi gelirin bir bölümünün takımlara paylaştırılmasında seyircinin tercihine göre belirlenmiş iyi bir kriter olur. Bu sayılar takımların taraftar yüzdelerini belirlemekte somut veriler olur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şaka olduğunu anlamıştım zaten. EN ÇOK TARAFTAR KİMDE (http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=21697) başlıklı yazımın sonundaki "Türkiye çapında genel nüfus sayımı gibi büyük bir organizasyonda sorgulanacak taraftar sayılarının belirlenmesi" önerisinin gerçekleşmesi halinde bile çıkacak sonuca, bugünkü Türkiyemizin taraftar kültürü inanmayacaktır. Kaldı ki, şifreli kanal üyeliğinin taraftar sayılarının belirlenmesinde kullanılmasına hiç mi hiç, ama hiç kimse inanmaz. Saygılarımla. Ertan KILCIGiL

Dr. Ertan KILCIGiL 
 25.01.2007 8:48
 

Yorumcu Tiryaki ile yazar Tiryaki soyadı benzerliği ile akraba değilse, birbirlerine gönderme yapmışlar. Farklı takımları tuttukları belli oluyor.Ancak şifreli kanal üyeliği ile taraftar sayılarının belirlenmesi gibi bilimsel ve objektif olmayan bir öneriyi de şaka kabul etmek gerekir.Bu yorumu yayınlamasanız da şaka olduğunu herkes zaten bilir.Şifreli kanal üyeliği olmayan, fakat taraftar olan milyonları nereye koyacağız peki?Saygılarımla. Ertan KILCIGiL

Dr. Ertan KILCIGiL 
 23.01.2007 8:55
Cevap :
Merhaba, yorumcu Tiryaki, yazar Tiryaki'nin amcası... Yorum şaka ancak ben önerimi ciddi yapmıştım. Mükerrer oya dayanan Internet ve Telefon anketleri hiç objektif değil. Küçük örneklemelerle yapılan anketlerin de ne kadar güvenilir olduğu tartışılabilir. Önerdiğim yöntemin mükemmel olmadığını ben de biliyorum ama doğruya yaklaşacağına inanıyorum. Örnekleme sayısı oldukça yüksek, mükerrerlik yok, doğrudan bilgi alınıyor. Tek sakıncalı yanı var, örnekleme iyi değil. Yalnızca ekonomik durumu daha iyi olanların tercihlerini ortaya çıkaracak. Saygılarımla.  23.01.2007 11:01
 

Değmez , zira sonuç 2. deki sıralama zaten en doğru olandır. Bilinen ve kesin olan bir gerçeği yeniden bulmak için bu kadar zahmetli bir çalışmaya da gerek yoktur diye düşünüyorum. Selamlar

Hayri Tiryaki 
 22.01.2007 14:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2382
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster