Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Temmuz '14

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
328
 

Taras Bulba - Gogol

Taras Bulba - Gogol
 

Taras Bulba kitap kapağı


Taras Bulba, Nikolay Vasilyeviç Gogol’ün 1835 yılında yayınlanan “Mirgorod” adlı eserindeki öykülerden biridir. 1842 yılında Gogol tarafından düzenlenmiş ikinci baskısı yapılmıştır ve günümüze ulaşan işte bu ikinci baskıdır. Günümüzde Ukrayna olarak anılan ülke, Kazakların ve Kiev Ruslarının ana vatanıdır. Kazaklar, askerliği meslek edinen Ukraynalılardır ve günümüzde Kazakistan’da yaşayan ve Türk soyundan gelen kavimle isim benzerliği dışında hiçbir ilgileri yoktur. Taras Bulba, batıda Polonya, güneyde Kırım Hanlığı ve Osmanlı İmparatorluğuna karşı bağımsızlığını korumaya çalışan Ukrayna halkının savaşlarını konu eder.

Kazaklar, Rusya ve Osmanlı arasında bir nevi tampon bölge vazifesi görmüş, Rusya’yı güneyden ve batıdan gelecek tehlikelere karşı korumuştur.

Zaporojye Kazakları, Dinyeper nehrinin güneyindeki düzlük bölgeyi yurt edinmiş Kazaklardır. Taras Bulba, kendini yurduna adamış; vatanı, dini uğruna Kazak türü askerliğe gönül vermiş, savaşta topladığı ganimetlerle çok zenginleştiği halde lüks bir yaşama dalarak sade halkın geleneklerine, yaşantılarına yabancılaşmamış, mert, yiğit bir Kazak erkeğidir. İki delikanlı oğlunu da yurdunun savunulmasında kendi yolunda yetiştirmek istemektedir. Taras Bulba, bir Kazak destanının başkahramanıdır.

Öyküdeki olaylar XVII.yüzyılın ilk yarısında geçer. Gerçekte ise Taras Bulba XV.yüzyılda doğmuştur.

Genç Kazakların eğitim almaları ve tecrübe kazanmaları için Zaparojye Seç’inden daha iyi bir yer yoktur. Taras Bulba, aynı zamanda yoldaşları ile tanıştırmak için iki oğluyla birlikte Seç’e gitmeye hazırlanır. Zavallı anneleri geceyi hiç bitmemesi temennisiyle, uyuyan evlatlarının başında, onların saçlarını okşayarak geçirir. Seç’e vardıklarında görülür ki, ne Ostap’ın, ne de Andrey’in pek askeri eğitimle uğraştıkları yoktur. Gerçekten de o dönemde askeri eğitime fazla önem verilmez, gençlerin savaş alanında dövüşe dövüşe yetişmeleri istenirdi. Kazaklar, barış dönemlerini savaşta elde ettikleri ganimetleri harcayarak eğlenerek ve başıbozuk dolaşarak geçirirlerdi. Aralarında Taras Bulba’nın birliğinin de olduğu yüzyirmi bin Kazak, Polonyalılarla savaşa giderler...

Rusya Kültür Bakanlığı işbirliği ile 2009 yılında Rusya'da filmi de çekilen Taras Bulba, renkli ve vatansever kişiliği ile herkesin sevgisini kazanmış bir halk kahramanının hikayesidir.

Taras Bulba'da bilinen Rus klasikleri ağır ve sıkıcı bir hava yok. Çevirmen Mehmet Özgül güzel bir iş çıkartmış. Kullanılan dil sade ve sürükleyici. Boş zamanlarınızı değerlendirmek için okuyacak bir kitap arıyorsanız, kesinlikle tavsiye edilir.

Taras Bulba, Gogol, Engin Yayıncılık, Dördüncü Baskı 2001

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 70
Toplam yorum
: 99
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 2554
Kayıt tarihi
: 28.12.08
 
 

1992 yılından beri yurtdışında yaşıyorum. Moskova Maksim Gorki Edebiyat Enstitüsü mezunuyum. Mosk..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster