Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mayıs '10

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
916
 

Tarçınım benim güzel kuzum

Tarçınım benim güzel kuzum
 

İŞTE TARÇIN


Merhaba sevgili arkadaşlarım, Ben hayvanları pek sevmezdim. Kedilere karşı alerjim var ama köpekleri uzaktan severdim. Yine de asla dokunamazdım nereye gitsem her yerde kediler sanki alerjim olduğunu bilirmiş gibi benim etrafıma dolar bende yaz günü bile olsa bir restorandaysam içeride yemeyi tercih ederdim. İnsan haklarının bile uygulanmadığı bir ülkede var olan hayvan haklarının ne kadar uygulandığı şüphe götürür hayvanları zehirleyip torbalar içinde atmak ne kadar doğru ki gerçi son zamanlarda onları kısırlaştırıp kulaklarına chip takıyorlar belki hepsi ayni şansı yakalayamıyor ama bu da bir gelişme.

Eskiden hayvan severlerin eylemlerini görür gülerdim ne yalan söylemeliyim ki bu kadar bir hayvan için uğraşacaklarına bir çocuk yetiştirsinler diye düşünüyordum. Ta ki onun bize gelmesine kadar. Bir kış günü titrer halde bulduk onu o kadar küçüktü ki dişi olduğu için sanırım atılmıştı çok açtı bir arkadaşımızın kızı köpek istiyordu bizde ona verelim diye düşündük. Ama kız almaktan vazgeçince kıyamadım kalsın dedim kucakta geziyordu rengi açık kahve ve krem di adı ne olsun dendiğinde hiç düşünmeden Tarçın dedim. Tarçın büyümeye başlamıştı o kadar kolayda değil veterinere gittik karnesi açıldı ve de aşılar yapılmaya başladı ilk önce iki karma aşı sonra kuduz daha sonra parazit derken boğmaca aşısı yapıldı. Sonuçta dışarıda yaşıyor üstelikte dişi tehlike çanları çalmaya başladı ya yavrularsa o zaman ne yapardık ve de karar verdik kısırlaştırmalıydık. Veterinerle görüştük İzmir’e tarçın gelecek ameliyat edilecek bir gece hayvan hastanesinde yatacak ertesi gün de gidebilir dendi. Buna karar vermek için çok düşündük hayvan da olsa doğum yapma çiftleşme hakkını elinden almak doğru muydu. Ama çok yavruladığını düşünürsek bu ameliyatı yaptırmalıydık.

Ameliyat olacağı gün tek başıma onu götürmek beni aslında ürkütüyordu ne de olsa iki saatlik yoldu yanımda ki koltuğu onun için hazırladım ve de arabaya binip yola çıktık cam açıktı iki ellini dışarı sarkıttı başı da dışarıda derin nefes alıyordu. Ben sanırım pencereyi fazla açmışım viraj dönerken kendini arabadan dışarı attı ve ortadan kayboldu. Aman tanrım ne yapacağımı şaşırdım ıssız yolda ağlayarak tarçın diyerek bir aşağıya bir yukarıya koşuyordum.Geçen arabalar kesin bu deli diyorlardır. Sonunda buldum bir çalı arasından korkmuş vaziyette bana bakıyordu zorla arabaya bindirdim, arada durarak veterinere geldik o gece ameliyatı yapıldı çok zor bir süreç geçirdi ama şimdi çok iyi. Doktor bana söyle bir şey dedi bu köpek cins olmadığı için pek bir şey öğrenmez ama onun bilmediği bir şey var ben ona oturmayı, kalkmayı patisini vermeyi attığımızı getirmeyi öğretmiştim bile. O çok yetenekli bir köpek Ona belki her şeyi öğretebilirsiniz ama zorla sevmeyi öğretemezsiniz o bizi çıkarsız seviyor aslında bize onun öğrettiği bir şey var hayvanları sevmeyi onları düşünmeyi acımayı ve de onların bizim kadar bu dünyada yaşam haklarının olduğunu. Yazın çocuklarınızı mutlu etmek uğruna birkaç ay için köpek alıp daha sonra onu ortada bırakmayı düşünüyorsanız orda bıraktığınız sadece bir hayvan değil kalbi kırılmış bir canlı. Sevgiyle kalın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

BU ARADA ANNECİĞİNİZ NASIL.? İNŞALLAH İYİDİR KENDİSİ.SELAM VE SAYGILARIMI İLETİN. AHMET KAPLAN

AHMET KAPLAN 
 31.05.2010 10:35
Cevap :
tşk.ederim.tedavisi devam ediyor bilirsiniz uzun süreç sadece bekliyoruz allahım dan diliyorum ki çok uzuzn yaşasın sevgiyle kalın.  01.06.2010 6:34
 

ÖNCELİKLE BU GÜZEL YAZINIZ İÇİN KUTLUYORUM SİZİ HÜLYA HANIM.UZUN SÜREDİR YAZINIZI OKUYAMIYORDUK.TEKRALARINIZIN ÇOK OLMASI DİLEĞİYLE.. HOŞCAKALIN AHMET KAPLAN.

AHMET KAPLAN 
 31.05.2010 10:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 161
Toplam mesaj
: 67
Ort. okunma sayısı
: 907
Kayıt tarihi
: 03.02.08
 
 

Merhaba en modern en yeşil ve de yaşamaktan zevk aldığım İzmir' de yaşıyorum. Bornova Suphikoyuncu l..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster