Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mayıs '09

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
604
 

Tarih-lenk üzerine..

Tarih-lenk üzerine..
 

Hakan Erdem'in Tarih-Lenk adlı kitabı tarih öğretmenleri ve tarihe ilgi duyanların mutlaka okumaları gereken bir kitap. Gerçek bir bilimsel tarihçilik örneği. Yalnız kitabı okuduktan sonra bazı çok ünlü tarihçiler hakkındaki düşünceleriniz değişebilir.

Kitapta neler anlatılıyor?

Televizyonlarda sık sık izlediğimiz ve kitaplarının çok sayıda basıldığı ve satıldığı bazı tarihçilerimiz var.. Bu büyük tarihçilerin eserlerini yazarken pek de titiz davranmadıklarını göreceksiniz. Televizyon programlarını izlerken veya kitaplarını okurken bizler de bazı şeyleri fark ediyorduk. Ama hadi dil sürçmesi filandır diyorduk. Fakat Hakan Erdem daha neler bulup çıkarmış.. Görmelisiniz.. Ve hepsine de kaynak gösteriyor.

Artık tarih derslerimizi ve tarihçilik anlayışımızı yeniden gözden geçirmeliyiz. Objektif olmak demek kendi tarihimizi sevmediğimiz veya kötülediğimiz anlamına gelmemeli. Objektif olmaktan korkulmamalı..
Objektiflik korkulacak bir şey değildir... Eğrisiyle doğrusuyla tarihte ne yaşandıysa hepsi anlatılmalı. Hiç bir milletin tarihi kusursuz değildir.
Sürekli olarak tarihte yaşanmış bazı olumsuz olaylara mantıklı kılıflar uydurmaya çalışılmamalı.. İşte bu, kitabı çok satan ve çok tanınmış bu tarihçilerimizin yaptığı budur. Bu toplumun hoşuna gidecek şeyleri yazıyorlar. Tabii böyle olunca da yerlere göklere sığdırılamayan tarihçi oluyorlar.

Öğrencilere sürekli kahramanlık hikayeleri anlatarak, aslı astarı olmayan hikayelerle onları coşturmak dersi cazip hale getirebilir ama böyle yaparak gençlerimize bilimsel bakışı ve bilimsel düşünmeyi öğretebilir miyiz? Ayakları yere basmayan hayalperest ve gerçeklerden uzak yetiştirilmiş nesillerin gelecekte bu ülkeye ne faydası olabilir?

Kitapta adı geçen tarihçilerin adını burada veremiyorum. Kitabı alıp okursanız kimlerden bahsedildiğini göreceksiniz. Kitaptan çok faydalandım. Hatta dayanamayıp yazara e-posta atarak teşekkür ettim. Hakan Erdem'in çalışmalarını bundan sonra da yakından takip edeceğim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 69
Toplam yorum
: 198
Toplam mesaj
: 38
Ort. okunma sayısı
: 1831
Kayıt tarihi
: 13.04.09
 
 

1977 Sakarya doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Tarih bölümünden 2000 yılında mezun oldum. Özel bir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster