Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ocak '14

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
4636
 

Tarih neden öğrenilir?

Tarih neden öğrenilir?
 

Öncelikle bizdeki tarih öğretimine kısaca göz atalım. İlkokuldan, üniversiteye kadar tarih derslerinin işlenişi malumunuz olduğu üzere şöyledir: Muhakemeyi, düşünmeyi, üretmeyi sağlamayacak kadar basit ve ezber merkezlidir. Hangi savaş ne zaman oldu, hangi antlaşma ne zaman imzaladıdan öteye geçmez/geçemez.

Tarih öğreniyoruz çünkü; tarih geçmişin ilmi değildir. Geçmişte olanları ezberlemek / ezberletmek tarih/tarihçilik değildir. Tarih aslında bugünün ve yarının / geleceğin ilmidir. Geleceğin planlanması için geçmişi bilmek, geçmişte yapılan hatalardan ders almak gerekir. Bu da salt kronoloji bilgisiyle olmaz. Tarihçiler üzerine düşen ilk vazife talebelerine muhakeme kâbiliyeti kazandırmak olmalıdır. Ancak düşünen, kıyaslayan insan tarihten ders alır. Onun dışında tarih ilmi anlamını yitirir. İşe yaramaz, lüzumsuz bilgiler kümesi olmaktan öteye geçemez.

Düşünen, üreten Türkiye için tarihimizi iyi öğrenmemiz lâzım...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli "tarihin ötesi", Türkiye'de (hatta dünyada) tarih neden öğretilir? Fransız düşünür Roger Garaudy bunu farklı bir anlayışla açıklamaktadır. "Tarih çocuklar, medya büyükler için vardır." Düşünür bu ifade ile, Gelecek nesilleri (yalanlarla aldatmak işi)tarihçilere, bu tuzağa düşmemiş (büyüklerin hakkından da sonradan gelme işi de medyaya aittir. Hasbelkader(yakın)siyasi tarih okumaya meraklıyız. Bir konu, okuduğumuz yüz ayrı kitapta farklı anlatılmaktadır. Her kitap yazan, kendi değerlerine yakın pencereden bakmakta ve (çoğu)alenen (yalan) yazmaktadır. gerçeğinde olması gereken nedir? "A kişi bu şekilde, B kişi bu şekilde, C kişi bu şekilde anlatmakta-yazmaktadır. Kararı siz veriniz." Bir de sömürgelerde yazılan tarihler vardır. Burada yazılanlar ise tamamen kafa karıştırmak içindir. hatta bir bir devletde, bir siyasetçi, (kasıtlı olmalı) Millet gerçekleri öğrenmeye hazır değildir!" diyebilmektedir. Sormazlar mı, okuduğumuz tarih, kör Salih'in mektubu mudur? Sağlıcakla kalınız

Canmehmet 
 23.01.2014 16:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 17
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 421
Kayıt tarihi
: 07.01.14
 
 

Tarihçi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster