Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Aralık '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
833
 

Tarihe düşülen not- Ankara’da bir polis baskını hikayesi

Tarihe düşülen not- Ankara’da bir polis baskını hikayesi
 

http://www.kangal.5u.com/photo.html


Tarih: 11 Aralık 2010. Yer: Park Caddesi, Ümitköy, Ankara. Olay: Hürriyet Gazetesi’nden Nurettin Kurt’un, tanıklara dayanarak verdiği habere göre;<ı>“Çocuk Şube Müdürlüğü ekipleri, Ankara’nın Ümitköy Park Caddesi’ndeki lüks içkili mekânları basarak, “Yanlarında da olsanız 18 yaşin altındaki çocuklarinizi buralara getiremezsiniz” diye ailelerden kimlik topladı. Haklarında tutanak tutulan çocuklar aynı masada yanında oturan anne-babalarına imza karşilığında teslim edildi. Orada bulunan Ankara Baro Başkanı Feyzioğlu, “görüntü korkunçtu” dedi.” hürriyet Sonuç olarak en son yapılan değişiklikle kanunun söz konusu maddesi, çagdaslik adına özgürlüklerin ve hoşgörünün genişletilmesi amacıyla Avrupa Birliği Müktesabatı açısından ele alınarak süzgeçten geçmiştir. Bu maddenin bir istisnası Kültür ve Turizm Bakanlığı İşletme belgesine sahip olunmasıdır.

Tüm bu değerlendirmelerin ışığında dün akşam saat 20:30 sularında Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkentinin yeme-içme mekanlarıyla tanınan bir bölgesinde, aralarında alkollü içki içme ruhsatı da olan ve ailece yemek yenilen lokantaların birisinde eşiniz ve çocugunuzla yemek yerken, bir anda içeri giren polis ekibince çocugunuzu uygunsuz bir mekana getirmiş olan ebeveyn muamelesine tabi tutulduğunuzu düşünün. Bu tutumun dayanağını ise dünyada insan haklarının öncülügünü yapan Avrupa’nın yasalarına uyumlu hale getirilmiş bir düzenleme oluştursun.

Bu bakış açısına göre Türkiye Cumhuriyetinde alkollü içki satma ruhsatına sahip ancak turizm işletme belgesi bulunmayan sayısını bilmediğim yeme içme mekanı, “bar, pavyon” ya da “meyhane” olarak değerlendirilmektedir. Siz de çoluk çocuk ailece, ayda yılda bir, alkollü bir içecek eşliğinde (bira, şarap, rakı, vs.) yemek yerken çocuk şubesi memurlarınca kötü ebeveyn muamelesine uğrayabileceksiniz demektir. Türkçemizde bu rezilliği ifade edecek pek çok terim ve kelime bulunmakla birlikte açıkça başima geleceklerden ailem adına çekindigim için yeri olmadığını düşünüyorum. Ayrıca 30 yıla varan erişkin hayatımda zaman zaman bulunduğum, toplumsal kültürün bir parçası olduğunu düşündüğüm ve kriterlerime göre “meyhane” olarak nitelenebilecek yeme içme mekanlarında da bugüne kadar hiç çocukla karşilaşmadığımı gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Başkentin göbeğinde ailemin değer yargılarının ve ahlakının bekçiliğine soyunmaya cüret edenlere duyurulur.

Polisin bu hareketine dayanak oluşturan yasa 04.07.1934 ve 2559 sayılı Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu’nun 12. maddesi. Buna göre: “Kanuni istisnalar saklı kalmak üzere, eğlence, oyun, içki ve benzeri amaçlı umuma açık ve açılması izne bağlı yerlerde onsekiz yaşindan küçükler çalistirilamaz. Polis bar, pavyon, gazino, meyhane gibi içkili yerler ile kıraathane ve oyun oynatılan benzeri yerlere yanlarında veli ve vasileri olsa bile onsekiz yaşinı doldurmamış küçüklerin girmesini meneder.” Yasanın izini internetten ancak belirli bir tarihe kadar sürmek mümkün olmakla birlikte uygulamaya konu olan 12. Madde hükmünün “Polis bar, pavyon, gazino, meyhane gibi içkili yerler ile kıraathane ve oyun oynatılan benzeri yerlere yanlarında veli ve vasileri olsa bile onsekiz yaşinı doldurmamış küçüklerin girmesini meneder…” fıkrasının ya da bu fıkraya karşilık gelen bir cümlenin çok önceden de (en azından 1997 yılından önce) var olduğu anlaşilmaktadır.

Bununla birlikte 03.08.2002 tarihinde yasanın 12. Maddeyi de içeren değişiklik teklifi, dönemin ANAP’lı milletvekillerince: <ı>“bir yandan Anayasada yapılan değişiklikler ile Türk Medeni Kanununda yer alan hükümlere uyum sağlanması, öbür yandan Avrupa Birliği Müktesabatının Üstlenilmesine İlişkin Türkiye Ulusal Programı çerçevesinde yapılması gerekli tedbirlerle ilgili olarak çesitli kanunlarda değişiklik yapılması amacıyla hazırlanmıştır. 12. Maddenin değişiklik gerekçesinde ise: “Maddenin (D) fıkrasıyla, Kanunun eğlence yerlerine girebilecek ve buralarda çalisabilecek kişilerle ilgili 12. Maddesi de değiştirilerek, maddedeki umuma açık yerlere ilişkin ibareler değiştirilmiş ve güncel hale getirilmiştir. Ayrıca, Ülkemiz tarafından da onaylanan Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme gereği, onsekiz yaşindan küçüklerin çocuk sayılması nedeniyle ve çocuklari korumak amacıyla, dinlenme ve eğlence yerlerinde çalisabilecek kişilerin yaş sınırının onsekize çekilmesine ilişkin hüküm getirilmiştir…” denilmektedir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 129
Toplam yorum
: 183
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 1078
Kayıt tarihi
: 12.06.06
 
 

Gazi Üniversitesi İ.İ.B.F mezunuyum. Yüksek Lisans diplomalarımı G.Ü Sosyal Bilimler Enstitüsü'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster